Jak zadbać o włosy latem?

0
619
pielęgnacja włosów latem
O dobry stan włosów warto dbać przez cały rok, jednak lato jest okresem, w którym należy w szczególny sposób je pielęgnować i dostarczać odpowiednich mikroelementów | fot.: stock.adobe.com

Wpływ promieniowania słonecznego jest szkodliwy nie tylko na naszą skórę, ale także na włosy. W okresie letnim ze względu na wzmożone korzystanie z kąpieli w basenach, jeziorach i morzu należy zatem w szczególny sposób pielęgnować i chronić włosy nie tylko przed słońcem, ale także przed wpływem środków chemicznych stosowanych na basenach i soli z wody morskiej. Jak odpowiednio dobrać pielęgnację włosów w lecie?

Jakich kosmetyków pielęgnacyjnych warto używać latem?

Latem przede wszystkim należy zaopatrzyć się w kosmetyki do włosów z filtrem UV. Na rynku można znaleźć wiele linii kosmetyków zawierających filtr UV polecanych szczególnie w okresie letnim. Kosmetyki te tworzą na włosach dodatkową warstwę ochronną chroniącą je przed promieniowaniem UV. Pamiętajmy jednak, że w czasie szczególnie intensywnego operowania słońca warto nosić przede wszystkim odpowiednie nakrycie głowy.


Włosom warto poświęcić dużo uwagi w trakcie urlopu, a także po intensywnej ekspozycji na słońce. To właśnie wtedy wymagają one szczególnej uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych. Wysokie promieniowanie słoneczne oraz słona woda morska lub ta w basenach mogą mieć negatywny wpływ na stan włosów. Poświęćmy więc sporo uwagi nie tylko podrażnionej skórze, ale i włosom, które mogły ulec przesuszeniu. Samodzielnie wykonajmy pielęgnacyjny plan stosując maski, oleje oraz wcierki – wszystkie te produkty można kupić w drogeriach lub wykonać samodzielnie w domu z produktów spożywczych. Jeśli jesteśmy na wakacjach, korzystajmy z gotowych kosmetyków – ich zaletą w tej sytuacji jest dostępność, łatwość aplikacji i skuteczność działania. Jeśli zaś mamy trochę więcej czasu – postawmy na sprawdzony sposób, jakim jest olejowanie włosów.

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów ma bowiem zbawienny wpływ na ich stan – oczywiście  nie tylko latem, jednak to właśnie wtedy należy w szczególny sposób dbać o ich stan. Oleje dobrej jakości dostarczają włosom emolientów, które domykają ich łuski, a więc zmniejszą utratę wilgotności i wygładzają powierzchnię włosa. Dzięki temu włosy są nawilżone, miękkie i zdrowe. Odpowiedni olej dobiera się indywidualnie według potrzeb włosów i ich porowatości, ważne, aby olej był nierafinowany, niefiltrowany i świeżo tłoczony.

Pamiętajmy, że nie każdy olej będzie służył naszym włosom. Warto wiedzieć jaki stopień porowatości mają włosy (testy są dostępne w internecie) i wówczas metoda prób i błędów wybierzmy najlepszy olej dla siebie.


Jeśli włosy jednak zniszczyły się podczas wakacji, konieczną opcją jest wizyta w salonie fryzjerskim, w któym specjaliści dobiorą dla nas odpowiednie zabiegi regeneracyjne i nawilżające.

Jak dbać o włosy od wewnątrz?

Dla poprawy stanu włosów oraz wzmocnienia ich warto uzupełnić dietę w mikroelementy, odpowiadające za dobrą kondycję włosów, takie jak cynk i krzem, znaleźć je można między innymi w otrębach, fasoli, gorzkiej czekoladzie, szparagach lub migdałach. Szczególnie w lecie warto także dobrać odpowiednią suplementację, aby wzmacniać włosy od wewnątrz i uniknąć ich przesuszenia.
Do codziennej diety warto również dołożyć produkty zawierające kwasy omega-3 i omega-6, które znaleźć można w dobrej jakości olejach lub w specjalnych ampułkach, kwasy te regularnie dostarczane sprawią, że włosy będą mocno nawilżone oraz miękkie.

Jak jeszcze chronić włosy przed słońcem?

Warto zainwestować w kapelusz lub inne nakrycie głowy. Poza funkcją ozdobną będą one fizyczną formą ochrony przed promieniami słonecznymi, w przypadku gdy nie mamy pod ręką kapelusza świetnie sprawdzi się chustka, jedwabny szal lub nawet ręcznik.


Pielęgnacja włosów latem oznacza także system dobrych nawyków. Po każdym wyjściu z wody koniecznie należy spłukać włosy, dzięki temu pozbędziemy się z nich substancji chemicznych stosowanych w basenach lub aquaparkach lub soli z wody morskiej. Mokre od słonej lub chlorowanej wody włosy wystawione na promieniowane słoneczne absorbują te substancje podczas schnięcia, co może wpływać na ich stan.

O dobry stan włosów warto dbać przez cały rok, jednak lato jest okresem, w którym należy w szczególny sposób je pielęgnować i dostarczać odpowiednich mikroelementów. Promieniowanie UV, słona woda morska lub woda na basenach lub aquaparkach zawiera składniki, które potencjalnie wysuszają włosy. Należy przyłożyć dużą wagę do profilaktyki, dzięki temu nasze włosy będą bardziej odporne na wpływ negatywnych czynników.

OLI