Dla ciała i ducha, czyli jak wiele dobrego mogą ci dać różne rodzaje masażu?

0
767
masaż stemplami ziołowymi
Gdy skóra jest rozgrzana, poszerzają się jej pory i dzięki temu ułatwione jest wchłanianie substancji ze stempli | fot.: stock.adpbe.com

Masaż jest jedną z najstarszych i najbardziej lubianych form terapii, ma wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Rozluźnienie napiętych mięśni, zmniejsza napięcie nie tylko po stresującym dniu ale również po zbyt intensywnej aktywności fizycznej. 

Jak działa masaż?

Masaż wpływa na działanie układu nerwowego, odpowiedzialnego za odbieranie bodźców z organizmu, ich analizę i wysłanie do organizmy wiadomości zwrotnej. Techniki manualne mogą zarówno aktywować jak i wyciszać działanie układu współczulnego, co oznacza że masaż może wyciszać i pobudzać do działania. W reakcji na stres automatycznie napinamy mięśnie, by być gotowym na obronę przed przeciwnikiem lub ucieczkę, jeśli taki stan trwa długo, trudne może być samodzielne rozluźnienie nagromadzonego napięcia. Masaż nie tylko rozluźnia mięśnie, ale również wpływa na wydzielenie się endorfin czyli hormonu szczęścia.

Masaż ma wspaniałe działanie na skórę, dzięki niemu poprawia się jej ukrwienie a dodatkowo ułatwiony jest odpływ limfy i produktów przemiany materii. Skóra jest bardziej napięta, wygląda młodo i promiennie.

Dla osób lubiących techniki delikatne, najlepszą formą będzie masaż w gabinecie kosmetycznym, na masaż leczniczy należy wybrać się do gabinetu masażysty lub fizjoterapeutycznego.  

Najlepsze formy masażu relaksacyjnego 

Masaż gorącymi kamieniami polega na przesuwaniu po ciele posmarowanym oliwką, specjalnych rozgrzanych kamieni. Kolejno wykonuje się rozcieranie i ugniatanie. Wykonując poszczególne techniki, uwzględnia się mapę czakr i meridianów. Trwa od 60 do 90 minut

masaż gorącymi kamieniami
Masaż gorącymi kamieniami działa zarówno poprzez dotyk, jak i czynnik termalny | fot.: stock.adobe.com

Masaż stemplami ziołowymi polega na masowaniu ciała posmarowanego oliwką, woreczkami wypełnionymi ziłami, orzechami, przyprawami i kwiatami. Gdy skóra jest rozgrzana, poszerzają się jej pory i dzięki temu ułatwione jest wchłanianie substancji ze stempli. Trwa około 60 minut.

Masaż czekoladą to idealne rozwiązanie dla fanów słodyczy, ciało w trakcie zabiegu jest polewane mieszanką czekolady i olejów. Może być formą aromaterapii. Trwa od 30 do 60 minut.

Masaż Lomi Lomi Nui nazywany masażem kochającego dotyku, może być wykonywany na dwie, cztery a czasem 6 rąk. Każdy zabieg będzie miał charakter indywidualny ponieważ jego siła i stosowane techniki są dobierane w odpowiedzi na reakcje płynące z ciała klienta. Jest to jeden z najdłuższych masaży, trwa od półtorej do dwóch godzin.

Lomi Lomi masaż
Lomi lomi nui jest masażem szamańskim, oznacza to, że masażysta pracuje z przepływem energii w ciel | fot.: stock.adobe.com

Przeciwwskazania do masażu

– I trymestr ciąży (wyjątek stanowią masaże wykonywane przez fizjoterapeutów i masażystów pracujących z kobietami w ciąży)

– pierwsze dni menstruacji 

– ropne, rozsiane zmiany na skórze poddawanej zabiegowi 

– aktywne zmiany nowotworowe 

– skłonność do krwawień, i krwotoków

– choroba zakrzepowo-zatorowa, żylaki w okolicy zabiegowej 

– obecność stanu zapalnego w organizmie 

– choroby zakaźne 

– gorączka 

– nieuregulowane nadciśnienie tętnicze.

Przed rozpoczęciem zabiegu należy poinformować terapeutę o wszystkich chorobach, posiadanych w ciele wszczepionych elementach tj. implanty, endoprotezy, rozrusznik tak aby techniki mogły być dostosowane do pacjenta i zapewniać mu bezpieczeństwo. Ważne by sprawdzać kompetencje osoby wykonującej zabieg.

MPŻ