Jak zapobiegać zatrzymywaniu wody w organizmie?

0
12781
Jeśli więc zatrzymywanie wody nie jest u ciebie objawem choroby, wypróbuj naturalne sposoby na zmniejszenie retencji wody
Jeśli więc zatrzymywanie wody nie jest u ciebie objawem choroby, wypróbuj naturalne sposoby na zmniejszenie retencji wody | fot.: Fotolia

Woda i płyny regularnie wnikają do tkanek twojego organizmu dzięki krwi. Nadmiar płynu jest zwykle wydalany z organizmu, nie zdajesz więc nawet sobie sprawy o jego istnieniu. Jednak w niektórych przypadkach płyn nie jest prawidłowo usuwany z tkanek i powoduje retencję wody, czyli jej niepotrzebne zatrzymywanie.

Ma ono wiele przyczyn, z których większość nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. W niektórych jednak przypadkach retencja może wskazywać na poważny problem zdrowotny. Jeśli więc zatrzymywanie wody nie jest u ciebie objawem choroby, wypróbuj naturalne sposoby na zmniejszenie retencji wody.

Ogranicz spożycie soli

Nerki są odpowiedzialne za równoważenie ilości sodu i wody w organizmie. Kiedy poziom sodu jest zbyt wysoki, nerki zatrzymują wodę, próbując rozcieńczyć sód. Jeśli regularnie spożywasz zbyt dużo soli, może prowadzić to do zatrzymywania wody, a nawet do wysokiego ciśnienia krwi. Ogranicz spożycie sodu. Wyeliminuj przetworzoną żywność, konserwy, mrożonki, gotowe sosy, chipsy, krakersy i fast foody. Zamiast soli, zacznij używać świeżych ziół i przypraw niezawierających sodu. Unikaj wędlin i przetworów mięsnych, które często zawierają dużo sodu. Twoje spożycie sodu powinno być mniejsze niż 1500 miligramów dziennie.

Pij więcej wody

Ten pomysł może wydawać się sprzeczny z intuicją, ale skutecznym sposobem na ograniczenie retencji wody jest dostarczanie jej z zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie, jeśli Twoja dieta zawiera dużo sodu. Kiedy jesteś dobrze nawodniony(a), twoje ciało jest mniej podatne na zatrzymywanie nadmiaru wody. Staraj się pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Unikaj napojów odwadniających, takich jak herbata, kawa i alkohol, które mogą pogorszyć retencję płynów.

Wypróbuj wodę kokosową

Woda kokosowa ma wysoką zawartość potasu – elektrolitu, który pomaga wypłukiwać sód z organizmu. Woda kokosowa może pomóc w ograniczeniu zatrzymywania wody i zwalczaniu obrzęków. Wybieraj odmiany, które nie zawierają dodatku cukru ani sztucznych składników. Pij wodę kokosową obok zwykłej wody, a nie w jej miejsce.

Mniszek lekarski na retencję wody

Mniszek lekarski jest często uważany za mało wartościową roślinę. To jednak nieprawda! Mniszek jest pełen takich składników odżywczych jak witamina A, witamina C, żelazo i potas. Może ponadto działać jako naturalny środek moczopędny zmniejszający zatrzymywanie wody. Badanie opublikowane w Journal of Alternative and Complementary Medicine w 2008 r. wykazało, że uczestnicy, którzy spożywali ekstrakt z mniszka lekarskiego, doświadczali zwiększenia częstotliwości oddawania moczu w ciągu pięciu godzin po podaniu tej rośliny.

Chociaż mniszek lekarski jest naturalnym ziołem, to nie jest bezpieczny dla wszystkich. Nie stosuj mniszka lekarskiego, jeśli masz problemy z nerkami lub woreczkiem żółciowym. Porozmawiaj z lekarzem na temat bezpieczeństwa przyjmowania mniszka lekarskiego, szczególnie jeśli przyjmujesz leki.

Podsumowanie

Zatrzymywanie wody w organizmie może powodować nieprzyjemne konsekwencje – powodować obrzęki, złe samopoczucie i hamować utratę wagi. Może być też niebezpieczne dla zdrowia serca. Jeśli powyższe sposoby nie powodują zmniejszenia objawów retencji wody, udaj się do lekarza. Istnieje możliwość, że powoduje ją choroba lub przyjmowane przez ciebie leki.

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

KGR