Pędzle do makijażu twarzy – 5 rzeczy, które powinnaś o nich wiedzieć

0
2370
Kobieta z pędzlami do makijażu
Jeden pędzel do makijażu – nawet najlepszy – nie wystarczy, aby stworzyć make-up idealny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dzięki pędzlom do makijażu możesz „wyczarować” make-up niczym ten, który wykonują najlepsi wizażyści na świecie. Zastanawiasz się, w jaki sposób ich używać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze tych akcesoriów oraz jak je pielęgnować? Oto pędzlowe ABC.

Te pędzle powinny się znaleźć w Twojej kolekcji

Jeden pędzel do makijażu – nawet najlepszy – nie wystarczy, aby stworzyć make-up idealny. Podstawowy podział tych akcesoriów uwzględnia pędzle do twarzy oraz pędzle do oczu. Różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale i kształtem, a w związku z tym – pozwalają aplikować rozmaite produkty kosmetyczne: i suche, i mokre.

Zestaw minimum pędzli do make-upu składa się z:

  • pędzla do podkładu – absolutne must-have; umożliwia dokładne rozprowadzenie kosmetyku bez efektu maski i tak, aby lepiej stopił się ze skórą; możesz wybrać klasyczny pędzel typu flat-top lub języczkowy, a jeśli używasz podkładu mineralnego – przydatny może być też pędzel kabuki;
  • pędzla do pudru – w tej roli najlepiej sprawdza się duży, klasyczny pędzel kabuki, który pozwala szybko i precyzyjnie rozprowadzić puder transparentny,
  • pędzla do konturowania – może mieć kształt wachlarza lub owalny – powinien być miękko zakończony i pozwalać delikatnie „omiatać” skórę – tak, aby nie powstały na niej plamy z bronzera czy różu;
  • pędzla do blendowania cieni – jest przydatny, jeśli chcesz, aby makijaż oczu nabrał głębi, a zastosowane kolory cieni przenikały się ze sobą i były idealnie roztarte.

Jakość ma znaczenie

Na rynku znajdziesz bardzo szeroki wybór pędzli do makijażu. Najtańsze – już za kilka-kilkanaście złotych za komplet (sic!). Ale czy warto w nie inwestować? Nie czarujmy się, te z najniższej półki cenowej zazwyczaj są wykonane z bardzo słabych materiałów, co skutkuje m.in. szybkim wypadaniem włosia, odpadaniem główki pędzla od rączki, a w mniej ekstremalnych sytuacjach – po prostu dyskomfortem podczas nakładania makijażu.

Pamiętaj: pędzle kupujesz raz na długi czas. Posłużą Ci nawet przez kilka lat. Dlatego warto zadbać, by pozwalały na precyzyjną aplikację kosmetyków i nie podrażniały Twojej skóry. Markowe i oryginalne przybory znajdziesz np. w sklepie Real Techniques.

Naturalne czy sztuczne włosie?

Oto jest pytanie! Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to produkty naturalne są tymi, które sprawdzają się przy wykonywaniu make-upu najlepiej, rzeczywistość nie jest aż tak czarno-biała. Pędzle z włosiem syntetycznym są m.in. łatwiejsze do pielęgnacji, bardziej trwałe, a ich właściwości fizyczne (tj. miękkość i elastyczność) można bardziej precyzyjnie dostosować do funkcji, jaką ma pełnić akcesorium. Dlatego wielu makijażystów sięga właśnie po nie. Ty również możesz to zrobić bez obaw.

Przygotowanie do wykonania makijażu pędzlami

Zanim zaczniesz wykonywać makijaż pędzlem – przygotuj go do pracy. Pamiętaj, że powinien być czysty (o tym za chwilę). Warto go również delikatnie nawilżyć – zwłaszcza przy aplikacji produktów mokrych (np. podkładu). Zrób to za pomocą wody termalnej lub zwykłej – spryskując włosie delikatnie. W ten sposób zyskasz pewność, że Twoje akcesorium nie wchłonie kosmetyku, a utrzyma go na powierzchni i zapewni łatwą aplikację.

Pielęgnacja pędzli

Regularne mycie pędzli (po każdym użyciu) to absolutna podstawa higieny. Dotyczy to zwłaszcza tych pędzli, którymi nakładasz kosmetyki mokre. Jak zatem myć pędzle? Możesz to zrobić, sięgając po delikatny szampon do włosów, płyn do demakijażu (dwufazowy), specjalny płyn do czyszczenia pędzli lub – jeśli stawiasz na domowe sposoby – mieszanką płynu do mycia naczyń i oleju / oliwy z oliwek (proporcja 1:1). Myjąc swoje przybory, upewnij się, że pozostawiasz je do wyschnięcia w pozycji, która umożliwia im zachowanie oryginalnego kształtu (najlepiej ułożyć je np. na blacie stołu z główkami wysuniętymi poza jego obszar).

Jeśli natomiast szukasz alternatywy dla pędzli – przyjrzyj się również gąbkom do makijażu.


Materiał partnera zewnętrznego