Jak zostać kosmetologiem? Jakie szkoły trzeba ukończyć, żeby zostać kosmetologiem?

0
240
zostać kosmetologiem
Kosmetolodzy, oprócz doradzania swoim pacjentom i diagnozowania np. defektów skórnych, są uprawnieni do przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów | fot.: materiał partnera

Kosmetolodzy z pewnością nie mogą narzekać w ostatnich latach na brak zainteresowania ich usługami. Polacy coraz częściej udają się do kosmetologów, chcąc poprawić kondycję swojej skóry i skorzystać z zabiegów, które polepszą jej stan. Czym dokładnie zajmuje się kosmetolog i co trzeba zrobić, by móc pracować w tym zawodzie?

Czym zajmuje się kosmetolog?

Na samym wstępie warto zacząć od rozróżnienia dwóch zawodów – kosmetologa i kosmetyczki. Wbrew pozorom przedstawiciele obu zawodów nie wykonują dokładnie tej samej pracy; w dodatku kosmetolog, w przeciwieństwie do kosmetyczki, musi posiadać dyplom ukończenia uczelni wyższej, uprawniający go do wykonywania pracy w tym zawodzie.

Ponadto o ile zakres usług oferowanych przez kosmetyczki jest zazwyczaj dość szeroki (od pielęgnacji skóry twarzy, przez wykonywanie drobnych zabiegów na paznokciach, aż po – niekiedy – stylizację rzęs i brwi), o tyle kosmetolog to osoba specjalizująca się w zagadnieniach dotyczących skóry. Jednocześnie kosmetolog może nie tylko wykonywać zabiegi pielęgnacyjne w tym zakresie (podobnie jak kosmetyczka), ale również dba o zapobieganie defektom skórnym, bada poszczególne rodzaje skóry, doradza w wyborze najlepszych kosmetyków czy odpowiednich zabiegów, a także diagnozuje defekty skórne. Wizyta u kosmetologa ma zatem charakter bardziej kompleksowy, a pacjent może liczyć na poradę ze strony specjalisty, który posiada odpowiednią wiedzę nie tylko z zakresu pielęgnacji skóry, ale też farmakologii czy alergologii. Dodatkowo kosmetolodzy znają też właściwości roślin leczniczych i poszczególnych preparatów kosmetycznych.

Jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog?

Kosmetolodzy, oprócz doradzania swoim pacjentom i diagnozowania np. defektów skórnych, są uprawnieni do przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów. Co do zasady kosmetolodzy powinni wykonywać zabiegi nieinwazyjne, czyli takie, które nie wiążą się z przerwaniem ciągłości skóry. Kosmetolog może zatem wykonywać m.in. takie zabiegi jak drenaż limfatyczny, zabiegi anti aging czy niektóre peelingi, czyli wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i upiększające skórę.

Należy jednak zaznaczyć, że część kosmetologów wykonuje również przekłuwanie uszu, manualne oczyszczanie twarzy, depilację woskiem, zabiegi z zakresu laseroterapii czy mezoterapię igłową.

Jak zostać kosmetologiem?

Aby móc pracować w zawodzie kosmetologa, konieczne jest ukończenie studiów kosmetologicznych (trzeba posiadać co najmniej dyplom licencjata). Przy wyborze studiów warto kierować się programem kierunku, dostępnymi specjalnościami, a także sprawdzić, czy studenci zdobywają na zajęciach wiedzę i umiejętności, które faktycznie pozwolą im w przyszłości na podjęcie pracy w wymarzonym zawodzie. Na przykład osoby, które wybiorą kosmetologię na Uniwersytecie WSB Merito Gdańsk nauczą się odpowiednio planować i przeprowadzać zabiegi kosmetyczne, analizować skład kosmetyków i dobierać właściwe produkty, a przede wszystkim – zdobędą umiejętności praktyczne ucząc się w nowoczesnych laboratoriach i będą potrafili posługiwać się prawidłowo sprzętem służącym do wykonywania zabiegów.

Studiuj kosmetologię na Uniwersytecie WSB Merito Gdańsk!

Osoby, które marzą o pracy kosmetologa, muszą zatem najpierw podjąć studia – dopiero po ich ukończeniu będą przygotowane do pracy w wybranym zawodzie.

Artykuł sponsorowany