Jakie środki do prania warto stosować?

0
612
Jakie środki do prania warto stosować?
Płyny i żele dobrze rozpuszczają się w wodzie i nie powinny pozostawiać po sobie żadnych śladów na ubraniach. Aktywują się też w niskich temperaturach | fot.: materiał partnera

Wybór odpowiedniego środka piorącego ma duży wpływ nie tylko na koszt jednego prania i efekty takiego zabiegu, ale również na nasz komfort. W końcu poszczególne detergenty stosuje się na różne sposoby, a każdy z nas może mieć własne preferencje dotyczące chociażby tego, jak dozować preparat do prania. Co więc mamy do wyboru i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem? Jak wybrać środek skuteczny i bezpieczny dla skóry?

Jaką formę środka piorącego wybrać?

Kiedy szukamy odpowiedzi na pytanie, jaki środek do prania warto stosować, chodzi nam przede wszystkim o jego postać, czyli: proszek, płyn, żel lub kapsułka. Te cztery opcje zasadniczo różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też sposobem działania i dozowania. Omówmy więc każdy z nich osobno.

Proszek do prania

Proszek do prania to tradycyjny środek piorący w sypkiej postaci. Z reguły możemy dostać proszek do prania białego i do kolorów. Ten pierwszy działa rozjaśniająco, dbając o zachowanie bieli ubrań. Ten drugi dba o wzmocnienie i utrzymanie pozostałych kolorów tkanin. Jeśli chodzi o proszki do prania Eurochemia.com ma w swojej ofercie także detergenty o działaniu dezynfekującym, co warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy chronić się przed chorobami zakaźnymi. Poza tym, zaletą proszków do prania jest możliwość dostosowania ich ilości do wagi wsadu, stopnia zabrudzenia odzieży i twardości wody. Produkty tego typu są też bardzo wydajne, a co za tym idzie ekonomiczne. Przykładowo, proszek Wäsche Meister w opakowaniu o wadze 10,5 kg wystarcza na aż 140 prań. Pod tym względem proszki piorące są zdecydowanie najlepszym wyborem dla domowego budżetu. A co z wadami? Niewłaściwie dozowany proszek do prania może nie wypłukać się w 100% z tkaniny i pozostawić na niej biały osad. Niektórzy za wadę uznają już samą konieczność samodzielnego dozowania produktu, dlatego nie będzie to rozwiązanie idealne dla każdego.

Płyn i żel do prania

Płyny i żele piorące mają podobną formę i podobne właściwości, a tym samym wady i zalety. Żel jest przy tym gęstszy i bardziej wydajny, a płyn często ma dodatkowe właściwości pielęgnujące, na przykład wzmacnia kolor ciemnych lub kolorowych ubrań, dba o gładkość delikatnych włókien, chroni ubrania przed mechaceniem. Płyny i żele dobrze rozpuszczają się w wodzie i nie powinny pozostawiać po sobie żadnych śladów na ubraniach. Aktywują się też w niskich temperaturach. Tak jak proszki, nadają się do prania ręcznego i w pralce. Można dozować je w takiej ilości, jakiej wymaga tego waga czy stopień zabrudzenia wsadu, dzięki czemu nie marnujemy detergentu i własnych pieniędzy. W tym przypadku ponownie musimy jednak samodzielnie – zgodnie z zaleceniami producenta – dostosować ilość preparatu do swoich potrzeb. 

Kapsułki do prania

Kapsułki do prania to często produkty X w 1. Ich komory mogą zawierać sam żel piorący, ale nierzadko znajdziemy w nich też dozę proszku do prania, odplamiacza, zmiękczacza do tkanin czy płynu do płukania. Im więcej komór posiada kapsułka, tym łatwiejsze wykonanie prania, ponieważ w przypadku wariantów 3w1 często nie musimy dodawać do bębna pralki już nic więcej, a ubrania będą idealnie czyste, pachnące świeżością i miękkie. Kapsułki nie wymagają dozowania detergentu. Po prostu wrzucamy je pod pranie i gotowe. Stąd wynika też ich wada – nie możemy używać ich do prania ręcznego, a stosując kapsułkę do wyprania kilku ubrań w pralce, po prostu ją zmarnujemy. 

Płyn i żel do prania - co wybrać?
Biorąc pod uwagę wady i zalety poszczególnych rozwiązań, łatwo stwierdzimy, że najlepiej jest mieć w domu zarówno wygodne kapsułki, jak i inny detergent do prania ręcznego i niepełnych wsadów | fot.: materiał partnera

Jaki środek do prania warto wybrać: jakość, wydajność, skuteczność

Biorąc pod uwagę wady i zalety poszczególnych rozwiązań, łatwo stwierdzimy, że najlepiej jest mieć w domu zarówno wygodne kapsułki, jak i inny detergent do prania ręcznego i niepełnych wsadów. Poza tym, należy zwracać uwagę także na takie cechy produktu, jak:

  • skuteczność w usuwaniu plam,
  • wydajność,
  • jakość składników,
  • cena,
  • temperatura, w której aktywują się substancje czynne preparatu,
  • zapach.

Najlepiej na tle innych środków piorących – z uwzględnieniem wyżej wymienionych cech detergentów – wypadają produkty do prania zza granicy, zwłaszcza te niemieckie, które wyróżniają się na rynku fenomenalnym stosunkiem ceny do jakości.

Materiał partnera