Kiedy dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy psychologa lub psychologa dziecięcego?

0
482
konsultacja psychologiczna
Kompleksowa pomoc psychologiczna powinna obejmować różnego rodzaju działania | fot.: materiały prasowe

Aby zadbać o zdrowie psychiczne własne albo dziecka, należy czasami zasięgnąć porady psychologicznej. Wsparcie specjalisty może przydać się w różnych sytuacjach, które omówimy za chwilę. Warto przy tym już na wstępie podkreślić, że nigdy nie powinno ono być powodem do wstydu – pomoc psychologa jest bowiem niezbędna i powinna być traktowana tak samo jak spotkania z innymi specjalistami.

Różne rodzaje pomocy psychologicznej. Które z nich oferuje psycholog?

Kompleksowa pomoc psychologiczna powinna obejmować różnego rodzaju działania. Należą do nich przede wszystkim doradztwo psychologiczne i interwencja kryzysowa, których udziela psycholog Bydgoszcz. Doradztwo psychologiczne pomaga w radzeniu sobie z aktualnie występującymi trudnościami, konfliktami czy stresem. Z kolei interwencja kryzysowa jest niezbędna w traumatycznych sytuacjach, na przykład po wypadku, śmierci osoby bliskiej, uczestnictwie w naturalnym kataklizmie.

Oprócz pomocy psychologa warto także rozważyć możliwość uczestniczenia w psychoterapii, która jest działaniem długofalowym. Obejmuje dogłębną analizę problemów i potrzeb pacjenta, a także oferuje wnikliwe prześledzenie jego minionych doświadczeń i przerobienie ewentualnych traum z przeszłości. Jest oferowana przez wyspecjalizowanego w tym zakresie psychoterapeutę.

Warto także zwrócić uwagę na pomoc psychiatry, który jest uprawniony między innymi do przepisania właściwych leków, wspomagających doradztwo, interwencję czy psychoterapię. Ma także możliwość wydania właściwego zaświadczenia czy zwolnienia, które także wspomagają powrót do zdrowia i równowagi.

Kiedy warto pójść do psychologa?

Do psychologa można zwrócić się praktycznie w każdej trudnej sytuacji życiowej. Jego zadaniem jest pomoc w przejściu przez najgorsze chwile, takie jak żałoba czy poważna choroba. Może także wspomagać walkę z wypaleniem zawodowym i codziennym stresem. Wspiera w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych czy rówieśniczych, a także pomaga odnaleźć się w sytuacji życiowej. Będzie odpowiednim specjalistą również wtedy, kiedy obserwujemy u siebie przedłużający się smutek, spadek energii i nieumiejętność czerpania przyjemności z życia. Może też ułatwić radzenie sobie z natrętnymi myślami czy problemami z odżywianiem.

Kiedy warto zabrać dziecko do psychologa?

Dzieci często doświadczają problemów natury psychicznej, ale wiele z nich nie potrafi o nich opowiedzieć w taki sposób, aby rodzicom łatwiej było podjąć właściwe działanie. Dlatego w przypadku dzieci często niezbędne jest wnikliwe obserwowanie ich zachowania i pojawiających się w nim zmian.

Do psychologa warto udać się z dzieckiem, jeśli zauważymy u niego niepokojące symptomy, takie jak fobia szkolna, konflikty rówieśnicze, apatia, brak zainteresowań i aktywności albo przeciwnie: agresja. Każda niepokojąca zmiana, zwłaszcza taka, której nie możemy powiązać z konkretnym wydarzeniem, powinna być skonsultowana z psychologiem dziecięcym. Konieczna będzie taka wizyta również wtedy, gdy dziecko zostanie doświadczone traumatycznym wydarzeniem.

Materiał partnera