Czy wiesz, że pacjenci po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego mogą wykonywać proste ćwiczenia już w pierwszej dobie po operacji? A pacjentów po laparoskopowym wycięciu pęcherzyka żółciowego zachęca się do krótkich spacerów następnego dnia po zabiegu?
Dlaczego wczesna rehabilitacja jest taka ważna?
Powodem jest nie tylko to, że podczas ruchu wydziela się serotonina, która zdecydowanie poprawia humor, a zakończone ćwiczenia, nawet okupione sporym wysiłkiem, wiążą się z wydzielaniem endorfin, czyli hormonów szczęścia.
Otóż ścięgna i więzadła regenerują się znacznie szybciej, kiedy muszą wykonać nawet minimalny ruch. Ruszanie się przeciwdziała także powstawaniu zaników mięśniowych i przykurczów. Fizjoterapeuta podczas wizyty zatroszczy się również o masaż blizny pooperacyjnej (oczywiście, kiedy już się zagoi). Dzięki temu w przyszłości nie powstaną zrosty, a tym samym nie będzie ona ograniczać ruchu tkanek okołostawowych i stawów.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty?
Odpowiedź brzmi: jak najwcześniej! To właśnie dzięki ruchowi nasze mięśnie stają się silniejsze, bardziej elastyczne. Tymczasem wiele dni spędzamy w pozycji pochylonej, pracując przy biurku. Nauka zdalna nie posłużyła także kręgosłupom nastolatków, przeciążanych dodatkowo nieustannym przeglądaniem smartfonów. Jeśli czujesz ból, nie ma sensu faszerować się lekami – lepiej, aby twój kręgosłup czy koniczyny obejrzał specjalista.
Fizjoterapia nie tylko wzmocni twoje mięśnie. Rehabilitant podpowie ci, jak sobie pomóc, kiedy twoje ciało przebywa długi czas w jednej pozycji. Może dzięki niemu polubisz ruch? Z kolei jeśli lubisz sport, ale doświadczyłeś kontuzji, skorzystaj z wizyty u fizjoterapeuty, ale również z jego podpowiedzi, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, aby uniknąć urazów.
Jeśli jednak okaże się, że twoje ciało wymaga poważnej ingerencji, to właśnie dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom fizjoterapeuta przygotuje cię do nadchodzącej operacji. Także po zabiegu – np. artroskopii kolana czy barku – zaleca się jak najszybsze korzystanie z jego pomocy. Fizjoterapeuta nauczy cię nowych wzorców poruszania się, aby twoje ciało wreszcie było ci posłuszne. Są również osoby, które przeżyły udar, ale trafiły na dobrego rehabilitanta i dzięki temu mogą jeszcze przez wiele lat funkcjonować aktywnie i prowadzić udane życie zawodowe. Dobrze dobrana fizjoterapia pomaga odzyskać sprawność kobietom po mastektomii, a wczesne skorzystanie z ćwiczeń ruchowych przez osoby chorujące na niewydolność płuc z powodu COVID-19 pozwala im szybciej dojść do siebie.
Dlaczego nie warto rehabilitować się samemu?
W internecie możemy znaleźć wiele filmów z różnymi zestawami ćwiczeń. Czy jeśli chcemy pogłębić naszą aktywność fizyczną, nie wystarczy z nich skorzystać? Warto jednak pamiętać, że to, co jest dla wszystkich, nie jest dla każdego. Inny ruch będzie potrzebny mężczyźnie, który często biega w parku czy w lesie, odmienny – krawcowej cierpiącej z powodu łokcia tenisisty, jeszcze inny – osobie przygotowującej się do operacji biodra czy kręgosłupa.
To fizjoterapeuta na podstawie badania, a często także zdjęć RTG, potrafi ocenić, jakie ćwiczenia będą ci niezbędne, ale także jaki zakres ruchu możesz wykonać. Jego praca wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. W swoim gabinecie posiada odpowiednie pomoce, jak choćby piłki, obciążniki, taśmy i gumy do rehabilitacji. Zakupił nieodzowne stoły do rehabilitacji w U.B.M. Meble Medyczne, dzięki czemu będzie mógł zapewnić komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjentowi podczas ćwiczeń, jak i własnemu kręgosłupowi. Nie martw się – z takiego stołu wcale nie tak łatwo spaść, jak się nam wydaje.
Fizjoterapia – dobra inwestycja
Są też osoby, które wymagają stałej rehabilitacji. To fizjoterapeuta pomaga utrzymać względną sprawność ludziom cierpiącym na chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy mózgowe porażenie dziecięce. Nawet sobie nie wyobrażamy, jaka to ogromna pomoc i ulga dla mięśni osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim czy z powodu niepełnosprawności ruchowej rzadko wychodzącej z domu.
Nawet jeśli nie doświadczasz takich poważnych schorzeń, warto potraktować wizytę u fizjoterapeuty jako inwestowanie w siebie. Tak jak uczymy się języków czy nowego hobby, tak samo warto nauczyć się prawidłowych wzorców postawy i ruchu. Twój organizm będzie ci za to wdzięczny.
Materiał partnera