Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej

0
1143
botoks toksyna botulinowa
Wstrzyknięcie toksyny botulinowej powoduje blokowanie połączeń nerwowych pomiędzy płytką nerwową a mięśniem | fot.: materiał partnera

Toksyna botulinowa, zwana także inaczej botoksem, jest obecnie powszechnie stosowana w medycynie estetycznej. To substancja, którą wykorzystuje się w licznych zabiegach mających na celu nie tylko poprawę wyglądu, ale i komfortu życia. Jakie więc dokładnie ma zastosowanie toksyna botulinowa w medycynie estetycznej? Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu i jak długo utrzymują się jego efekty? 

Czym jest toksyna botulinowa? 

Toksyna botulinowa to białkowa egzotoksyna należąca do neurotoksyn. Zadaniem tego białka jest hamowanie procesu przesyłania impulsów w połączeniach nerwowo-mięśniowych. Toksyna botulinowa występuje w środowisku naturalnym i jest wytwarzana przez beztlenowe bakterie o nazwie Clostidium Botulinum. 

Wyróżnia się wiele typów toksyny botulinowej. Są one oznaczane literami od A do G. Każdy z nich ma nieco inne właściwości i zastosowanie. W medycynie estetycznej powszechnie wykorzystuje się toksynę botulinową typu A. Jest to preparat w postaci oczyszczonej, znany wszystkim, jako botoks. 

Jak działa toksyna botulinowa? 

Wstrzyknięcie toksyny botulinowej powoduje blokowanie połączeń nerwowych pomiędzy płytką nerwową a mięśniem. To skutkuje natomiast rozluźnieniem tych mięśni — następuje zahamowanie marszczenia i fałdowania się skóry w danej okolicy. Dzięki temu jej powierzchnia w miejscu aplikacji substancji staje się gładka, a powstałe już zmarszczki zostają zredukowane. Przy tym jednak pozostałe funkcje, takie jak czucie, pozostają niezmienne. 

Warto podkreślić też, że botoks ma również działanie profilaktyczne i zapobiega powstawania zmarszczek w przyszłości. Jednocześnie, wstrzyknięcie go w konkretną okolicę nie powoduje trwałej blokady połączeń nerwowych. Z czasem organizm regeneruje je i zaczyna tworzyć nowe zakończenia nerwowe. Wtedy efekt zahamowania marszczenia słabnie, a mięśnie odzyskują sprawność.  

Toksyna botulinowa w medycynie wykorzystywana jest bardzo powszechnie, ze względu na jej innowacyjne działanie. Botoks ma wiele zalet, a do najważniejszych zaliczyć można:

  • niemal natychmiastowy efekt
  • krótki czas trwania zabiegu
  • szybka regeneracja po zabiegu 
  • łatwe dozowanie 
  • możliwość dostosowania efektu do potrzeb pacjenta
  • zabieg wykonany przez specjalistę jest całkowicie bezpieczny 
  • nieinwazyjne działanie. 

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej — jakie ma zastosowanie? 

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej jest w ostatnich latach bardzo szeroko wykorzystywana. Właściwie z czasem specjaliści odkrywają coraz więcej zastosowań dla tej substancji. Botoks jest jednak przede wszystkim znany ze swoich właściwości wygładzających skórę, dlatego też najczęściej stosuje się go do minimalizowania efektów jej starzenia. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest głównie do redukcji zmarszczek, za których powstanie odpowiedzialna jest mimika. Głównie stosuje się ją do wygładzania skóry w okolicach czoła oraz oczu, czyli górnych partii twarzy.

Jednak toksyna botulinowa w medycynie estetycznej stosowana jest także w wielu innych celach. Wstrzyknięcie odpowiedniej dawki botoksu jest na przykład jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych w leczeniu bruksizmu, czyli zgrzytania zębami. To samo dotyczy większości dolegliwości spowodowanych przykurczem mięśni, takich jak kurcz powiek, czy też karku. 

W ostatnich latach toksynę botulinową powszechnie stosuje się także w leczeniu nadpotliwości. Zabieg wykonany przy jej użyciu powoduje bowiem blokadę aktywności gruczołów potowych, dzięki czemu pocenie się zostaje zredukowane. 

Materiał partnera