Komory hiperbaryczne – dlaczego zyskują coraz większe zainteresowanie?

0
590
komora hiperbaryczna
Komora hiperbaryczna to urządzenie do przeprowadzania terapii czystym tlenem w warunkach odpowiednio wysokiego ciśnienia | fot.: stock.adobe.com

Skorzystanie z komory hiperbarycznej to doskonały pomysł, który zapewni nam odprężenie i pomoże zadbać o zdrowie. Terapia hiperbarii tlenowej skutecznie pomaga na bardzo wiele problemów oraz schorzeń, a skorzystanie z niej to ciekawe doświadczenie. Dlaczego komory hiperbaryczne zyskują coraz większe zainteresowanie? O tym dowiesz się z tego artykułu. 

Komory hiperbaryczne: co to jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna to urządzenie do przeprowadzania terapii czystym tlenem w warunkach odpowiednio wysokiego ciśnienia. W komorze może ono sięgnąć wartości nawet 3 razy wyższej niż wartość ciśnienia atmosferycznego. Takie ciśnienie umożliwia dostarczenie komórkom zwiększonych dawek tlenu. Sprzyja to leczeniu oraz wspomaganiu leczenia bardzo wielu schorzeń

Rodzaje komór hiperbarycznych:

  • komory wielomiejscowe – może z niej skorzystać wiele osób,
  • komory jednomiejscowe – są przeznaczone dla jednej osoby,
  • worki Gamowa – komorę zabiegową tworzy napompowany worek, w którym utrzymywane jest wysokie ciśnienie.

Komory hiperbaryczne: właściwości komory hiperbarycznej

Zabieg w komorze hiperbarycznej nazywany jest hiperbarią tlenową (HBO). Dzięki tej metodzie, tlen ma możliwość przenikania nawet do nieukrwionych miejsc w organizmie. Zwiększenie ilości tlenu obserwuje się w płynie mózgowo-rdzeniowym, limfie oraz we krwi. Korzystanie z komory hiperbarycznej niesie za sobą mnóstwo korzyści, między innymi: przyśpiesza rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych, pomaga w leczeniu urazów kończyn, pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, wspomaga rehabilitacje neurologiczną, kardiologiczną, pomaga w leczeniu wielu chorób, np. cukrzycy oraz miażdżycy, zmniejsza bole migrenowe oraz podnosi wydolność u sportowców. Oprócz tego wspomaga gojenie ran, leczy przewlekłe zmęczenie, zaburzenia płodności, infekcje bakteryjne, anemie, depresję, przewlekłe stany zapalne, choroby autoimmunologiczne, grzybice, owrzodzenia, odleżyny i odparzenia. 

Komory hiperbaryczne: zabieg w komorze hiperbarycznej

Zabieg w komorze hiperbarycznej trwa od 45 do 60 minut. Podzielony jest na kilka cykli z przerwami na odpoczynek. Korzystanie z komory wymaga od pacjenta rozebrania się do bielizny lub ewentualnie pozostania w luźnych, nieprzylegających do ciała ubraniach. Aby uzyskać obiecywane rezultaty należy regularnie korzystać z hiperbarii tlenowej. Należy wiedzieć, że zabieg może powodować pewne niegroźne skutki uboczne, takie jak wymioty, bóle głowy, zawroty głowy oraz zmęczenie, które są spowodowane bardzo dużym ciśnieniem. 

Komory hiperbaryczne: wskazania i przeciwwskazania

Wskazania do terapii w komorze hiperbarycznej to różnego rodzaju schorzenia, chęć szybszego dojścia do siebie po operacji, potrzeba zwiększenia wydolności fizycznej, wskazania przez lekarza w leczeniu konkretnego przypadku, urazy kończyn, problemy neurologiczne oraz kardiologiczne. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest przede wszystkim chemioterapia oraz nieleczona odma opłucnowa. Oczywiście, przed decyzją skorzystania z terapii hiperbarii należy zasięgnąć porady lekarza, który oceni, czy obecny stan zdrowia na to pozwala.

OKA