Odzież medyczna – najważniejsze trendy

0
524
kobieta w niebieskim kitlu
Dzisiaj, w celu stworzenia wygodnych oraz spełniających warunki zarówno estetyczne jak i higieniczne, zdecydowano się na domieszki innych materiałów | fot.: stock.adobe.com

Podobnie jak policjanci, strażacy czy wojskowi, lekarze i osoby pracujące w ochronie zdrowia zobowiązani są do noszenia specjalnej, służbowej odzieży. Do niedawna na szpitalnych korytarzach wśród strojów dominowała biel. Dziś, coraz więcej firm produkujących odzież medyczną decyduje się na stworzenie jej w wielu wariantach zarówno pod względem kolorów, jak i wzorów, przy jednoczesnym zachowaniu jej najlepszej jakości.

Medyczna moda – wzory i kolory

Kolorowe uniformy

Biały kolor ubrań medycznych wynikał niegdyś z mniejszego zaawansowania w barwieniu tkanin (takie ubrania należy prać w wysokich temperaturach, przez co kolory mogły tracić nasycenie). Dziś jednak technologia ruszyła znacznie do przodu, a kolorowa odzież medyczna cieszy się coraz większą popularnością wśród pracowników ochrony zdrowia. Niesie to za sobą wiele pozytywnych aspektów wizerunkowych.

Co ciekawe, poszczególne warianty kolorystyczne odzieży medycznej dobierane są nie tylko wedle panującego trendu czy upodobań osób noszących, ale także symboliki kolorów, dzięki czemu możliwe jest wywołanie w pacjencie pożądanych odczuć czy emocji takich jak poczucie bezpieczeństwa czy zaufanie:

  • niebieski: spokój, nadzieja,
  • czerwony: energia, odwaga,
  • brązowy: wsparcie, niezawodność,
  • zielony: spokój, równowaga,
  • różowy: empatia, ciepło,
  • fioletowy: prawdomówność, wielkoduszność,
  • pomarańczowy: komfort psychiczny, bezpieczeństwo.

Wzory

Oprócz kolorowych ubrań medycznych, istnieją także takie, które opatrzone są przeróżnymi wzorami. Od motywów roślinnych, przez geometryczne wzory, wzory świąteczne, aż po desenie nawiązujące do specjalizacji lekarskiej. Dzięki temu, personel nadal występuje w zawodowym i profesjonalnym uniformie, ale jednocześnie w oczach pacjentów jest bardziej dostępny. Tu należy mocno podkreślić, że kolorowe scrubsy nie są skierowane tylko dla pracujących na oddziałach dziecięcych, jak może się powszechnie wydawać. 

Nowe materiały 

Niegdyś do produkcji odzieży medycznej wykorzystywano jedynie bawełnę, która znana jest jako miękki, przewiewny i oddychający materiał. Niestety cechowała się ona również wysoką absorbcją wilgoci, łatwością w gnieceniu i trudnym procesem pielęgnacji. Dzisiaj, w celu stworzenia wygodnych oraz spełniających warunki zarówno estetyczne jak i higieniczne, zdecydowano się na domieszki innych materiałów. Wykorzystanie tkaniny ze 100% bawełny dziś zastępuje się bardziej funkcjonalnym, odpornym na gniecenie, absorpcję wilgoci i łatwym w pielęgnacji poliestrem. Dzięki jego dodatkowi odzież medyczna lepiej odpowiada na wyzwania codziennej pracy personelu medycznego. Nowoczesna odzież medyczna jest oddychająca, plamoodporna, lekka oraz łatwa w prasowaniu. Co więcej, dzięki nowej technologii produkowania i stosowaniu mieszanek materiałów, ubrania dłużej zachowują swój kształt i fason, a także kolor i wzór. Za przykład współczesnej, zaawansowanej technologicznie odzieży mogą służyć fartuchy medyczne, które w składzie mają mieszankę poliestru, wiskozy i spandexu, pozwalającego na tworzenie odzieży medycznej bardziej dopasowanej do kształtów i dostosowującej się do ruchów.

W dzisiejszych czasach kolorowe scrubsy medyczne są spotykane w wielu szpitalach, przychodniach i gabinetach. Nic w tym dziwnego – bluza medyczna w humorystyczne wzorki może wzbudzić uśmiech na twarzy każdego pacjenta. Z kolei wyszukane designerskie desenie nawiązujące do motywów roślinnych lub klasyczne monogramy dodają stylizacjom wysublimowanego charakteru i są pomocne w procesie budowania pozytywnego wizerunku placówki medycznej.

Artykuł powstał we współpracy z meditrendy.pl

OLI