Kosmetyki wegańskie – mocny trend w świecie pielęgnacji

0
2183
rudowłosa dziewczyna z kremem
Kosmetyki wegańskie bazują na wyciągach roślinnych, ekstraktach ziołowych i składnikach mineralnych | fot.: stock.adobe.com

W ostatnim czasie bardzo dużo się mówi o kosmetykach wegańskich jako konsekwencji ogólnego trendu zwiększenia działań etycznych wobec zwierząt. Tak więc oprócz diety wegańskiej, na którą, choćby na krótki czas, decyduje się coraz więcej osób czy coraz silniejszego sprzeciwu wobec kosmetyków testowanych na zwierzętach, przyszedł czas na kosmetyki bez komponentów pochodzenia zwierzęcego Jest to dość mocny trend, dla którego wiele osób kompletnie straciło głowę. Warto więc wiedzieć, kiedy kosmetyk traktujemy jako wegański, a także kiedy jest on bezpieczny i działa skutecznie w wybranym przez nas obszarze.

Co to są kosmetyki wegańskie?

Wegańskie kosmetyki to wszelkie produkty, które w swoim składzie nie mają żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Wbrew pozorom we współczesnej kosmetyce niemal w każdym przeciętnym kosmetyku znajduje się coś odzwierzęcego. Najbardziej popularne są: pszczele mleczko, łożysko, propolis, śluz ślimaka, kolagen czy kwas hialuronowy. Warto także wspomnieć, że kosmetyki wegańskie nie mogą też być w żaden sposób testowane na zwierzętach.

Skąd się wzięło zainteresowanie kosmetykami wegańskimi?

Kosmetyki wegańskie są niezwykle popularne, przede wszystkim za sprawą gwiazd i celebrytów lansujących modę na świadomą, nieobciążoną etycznie, pielęgnację. Nie tylko światowej sławy makijażystka Kate von D stawia na całkowicie wegańskie składniki w jej autorskich kosmetykach kolorowych. Wystarczy wspomnieć, że wielką zwolenniczką rozwiązań wegańskich jest na przykład księżna Meghan Markle. W Polsce weganizm lansuje między innymi Maja Ostaszewska. To zwiększanie świadomości konsumentów doskonale współgra z ogólnymi światowymi trendami dotyczącymi ekologii, naturalności i poszukiwania nieprzetworzonych, naturalnych produktów.

W dobie internetu o kosmetykach wegańskich można usłyszeć w coraz większej ilości różnorodnych kanałów – na social mediach, you tubie czy blogach kosmetycznych. Testy konsumenckie pokazują, że zmieniając skład na bardziej naturalny, czy nawet czysto wegański, nie tracimy pożądanych efektów. Przeciwnie – kosmetyki wegańskie niejednokrotnie wyróżniają się korzystnym działaniem przy jednoczesnym zminimalizowaniu działań niepożądanych, a więc alergii czy podrażnień.

Najpopularniejsze wegańskie kosmetyki

Kosmetyki wegańskie bazują na wyciągach roślinnych, ekstraktach ziołowych i składnikach mineralnych. Ponadto nie powinny zawierać żadnych sztucznych barwników, parabenów, składników syntetycznych – co wynika nie tyle z koncepcji produktu wegańskiego, co ogólnej dbałości o wysoką jakość produktu.

Wegańskie kosmetyki nie ograniczają się wyłącznie do kosmetyki białej, a więc do pielęgnacji. Wspomniana wcześniej Kat von D od lat z powodzeniem sprzedaje wysokiej jakości kosmetyki kolorowe. Nawet wśród jej akcesoriów nie znajdziemy niczego odzwierzęcego – mimo tego jej pędzle do makijażu są uznawane za jedne z najlepszych. Za przykładem gwiazdy poszły kolejne marki, a trend (a więc i cały rynek) rośnie w siłę z miesiąca na miesiąc.

Dobrym przykładem wegańskich kosmetyków kolorowych są szminki, które zawierają w sobie kwas karminowy, czyli barwnik pochodzenia zwierzęcego. W wegańskich kosmetykach zastąpiono go burakiem. Efekt? Podobno nawet lepszy niż w przypadku pierwotnych składników.

W pielęgnacji sprawdza się zastosowanie alg morskich, które ze względu na wysoką zawartość witaminy C i witaminy B12 stymuluje komórki do odnowy, a więc wodorosty znajdziemy często w produktach anti-aging. Twórcy kosmetyków wegańskich sięgają także po nawilżający i łagodzący aloes czy kojący rumianek. Roślinny bakuchiol z olei jest wegańską odpowiedzią na uznany retinol. Producenci odkryli, że pektyna z jabłek ma doskonałe właściwości żelujące, a więc można nią zastąpić wykorzystywane w tym celu do tej pory składniki pochodzenia zwierzęcego. Podobnie stało się w przypadku oliwy z oliwek, którą zastępuje się tłuszcz odzwierzęcy.

Wegańskie certyfikaty

Lista kosmetyków wegańskich jest bardzo długa – znajdziemy na niej kosmetyki wegańskie do włosów, wegańskie podkłady, lakiery czy produkty kolorowe i pielęgnacyjne do twarzy. Wybierając kosmetyki wegańskie zwróćmy uwagę na obecność certyfikatów i dodatkowych oznaczeń. Symbol króliczka, czyli Leaping Bunny oznacza, że kosmetyk na żadnym etapie produkcji nie był testowany na zwierzętach. Potwierdzeniem wegańskiego produktu jest także certyfikat Vegan Society.

Dlaczego warto zdecydować się na wegańskie produkty?

Mimo szerokich możliwości, znalezienie produktu, który jest w pełni wegański, nie jest takie łatwe. Niektóre produkty, choć z nazwy są wegańskie, w praktyce mogą zawierać chociażby śladowe ilości składników odzwierzęcych. Jeśli więc decydujemy się na w pełni wegański produkt, nie może on mieć w składzie:

  • kolagenu – czyli białka, które jest rozpowszechnione w organizmach ssaków i odpowiada za wytrzymałość oraz elastyczność skóry,
  • elastyny – białka, które pochodzi od zwierząt i ma podobne działanie jak kolagen,
  • keratyny – białka, które jest wytwarzane przez komórki naskórka u ssaków, są one składnikiem różnych specjalistycznych preparatów,
  • piżma – czyli specjalnej substancji zapachowej, którą uzyskuje się z gruczołów znajdujących się w okolicach odbytu piżmowca. W przemyśle kosmetycznym dodaje się je do perfum, aby utrwalić zapach.

Warto podkreślić, że kosmetyki wegańskie wcale nie muszą być automatycznie ekologiczne. Często te dwie grupy są ze sobą mylone. Kosmetyki wegańskie także nie muszą mieć bardzo wysokiej ceny. Dostępne są one w zwyczajnych drogeriach w ofercie zbliżonej do zwyczajnych produktów pielęgnacyjnych. Warto rozważyć zakup i cieszyć się z produktów dobrej jakości. Jeśli więc interesują cię kosmetyczne nowinki, poznaj wegańskie kosmetyki – to jeden z najgorętszych trendów nadchodzącego roku.


OLI