Laserowy peeling węglowy Black Doll – co ma do zaoferowania?

0
11480
laserowy peeling węglowy
Zabieg laserowego peelingu węglowego wykonuje się przy użyciu profesjonalnego, wysokoenergetycznego lasera Nd:YAG Q-Switch, który emituje światło o długości fali 1064 nm | fot.: stock.adobe.com

Laserowy peeling węglowy, nazywany zabiegiem Black Doll, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. To jeden z najbardziej skutecznych sposobów na jednoczesne skóry ujednolicenie, oczyszczanie i zregenerowanie. Black Doll jest nowością na rynku medycyny estetycznej, a ponadto – zabieg ma charakter bezinwazyjny. I choć nie jest jeszcze rozpowszechniony, już zdobył rzeszę fanów i zachwyca zdumiewającymi efektami, takimi jak poprawa kolorytu skóry, oczyszczenie jej i wygładzenie. Laser węglowy wykazuje wyraźną skuteczność w walce z oznakami starzenia (drobne zmarszczki) oraz zmianami skórnymi, takimi jak zaczerwienienia przy stanie zapalnym trądziku. Po tym zabiegu skóra staje się zdecydowanie rozpromieniona, jędrna i odżywiona. Kuracja prowadzi bowiem do jej gruntownej regeneracji i odnowy.

Peeling węglowy laserem – co to jest?

Laserowe oczyszczanie twarzy polega na naświetlaniu promieniem lasera w miejscu, które wcześniej potraktowano specjalną, koloidalną zawiesiną z węgla. Dzięki działaniu długiej fali lasera, drobinki węgla aktywnego absorbują energię światła laserowego i z łatwością wnikają w pory skóry. Zabieg ten stosuje się w celu regeneracji skóry, redukcji zaskórników, przebarwień, zmian skórnych, stanów zapalnych – np. jako dodatkowe działanie przy leczeniu trądziku. Pomaga uzyskać takie rezultaty, jak zmniejszenie wydzielania sebum, zwężenie rozszerzonych porów, redukcja zaczerwienienia, poprawa elastyczności skóry, wygładzenie jej czy zniwelowanie efektów typu drobne zmarszczki. Zabieg polega na działaniach, w których wykorzystuje się energię światła laserowego, aby pozbyć się zanieczyszczeń, ujednolicić koloryt i przywrócić gęstość skóry.

Aktywny węgiel – kluczowy komponent zabiegu

Węgiel aktywny w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności. To jeden z najbardziej poszukiwanych składników w kosmetykach, a także często używany w domowej pielęgnacji. Dlaczego jest tak rozchwytywany? Aktywny węgiel posiada właściwości antyoksydacyjne, pochłaniające nadmiar sebum i zapewnia dokładne oczyszczenie powierzchni skóry. Drobinki węgla wnikają w skórę, pomagając zmniejszyć problem rozszerzonych porów, wspiera gojenie się wyprysków, a przy tym działa na skórę odżywczo i rozjaśniająco oraz sprzyja redukcji drobnych zmarszczek.

Z jakiego lasera korzysta się podczas kuracji?

Zabieg laserowego peelingu węglowego wykonuje się przy użyciu profesjonalnego, wysokoenergetycznego lasera Nd:YAG Q-Switch, który emituje światło o długości fali 1064 nm. Działanie tak długiej fali światła laserowego sprawia, że drobinki wnikają w najdrobniejsze nierówności i docierają do głębszych warstw i komórek skóry (dzięki czemu następuje stymulacja regeneracji i odnowy skóry twarzy lub dekoltu. Ponadto, ogrzewa tkankę do poziomu destrukcji, a przy tym chroni skórę wokół obszaru zabiegowego przed uszkodzeniami cieplnymi.

peeling laserowy z węglem aktywnym w trakcie zabiegu
Aktywny węgiel posiada właściwości antyoksydacyjne, pochłaniające nadmiar sebum i zapewnia dokładne oczyszczenie powierzchni skóry | fot.: stock.adobe.com

Wskazania do przeprowadzenia tego typu terapii

Zabieg na skórze pokrytej specjalną, koloidalną zawiesiną węgla i potraktowanej promieniem laserowym jest przeznaczony dla tych, którzy mają problemy z cerą: stany zapalne, trądzik, grudki, rozszerzone pory, nadmiernie duże ilości wydzielanego sebum, zaskórniki. Jego przeprowadzenie zaleca się również wtedy, gdy u kogoś występuje skóra z oznakami starzenia – posiadająca drobne zmarszczki i nieestetyczne przebarwienia, pozbawiona elastyczności czy cierpiąca na utratę jędrności. Zabieg jest adresowany do szerokiej grupy wiekowej, począwszy od nastolatków, a skończywszy na starszych osobach – zwłaszcza, że takie problemy, jak rozszerzone pory, pozbawiona elastyczności skóra dotyczą mnóstwa ludzi w różnym wieku. Okazuje się odpowiedni dla każdego typu cery, zwłaszcza tłustej, trądzikowej i problematycznej. Osoby ze skórą suchą czy mieszaną także mogą skorzystać z tego zabiegu.

Ile trwa zabieg i jak przebiega?

Początkowo należy wykonać demakijaż i oczyścić miejsce, w którym zostanie wykonany zabieg. Później na oczyszczoną skórę nakłada się maskę węglową oraz wmasowuje się ją we wszystkie zagłębienia, nierówności i pory. Po nałożeniu maski węglowej należy odczekać 10-15 minut, aby zawiesina dobrze się wchłonęła. Kolejny krok to naświetlanie uprzednio pokrytej maską skóry promieniem lasera neodymowo-yagowego, dzięki któremu warstwa węgla jest całkowicie usuwana z powierzchni skóry wraz ze wszystkimi, znajdującymi się na niej zanieczyszczeniami. Ostatni etap polega na pokryciu obszaru zabiegowego kremem odpowiednim dla danego typu cery. Cały zabieg trwa około 60 minut, w zależności od rozległości miejsca poddawanego kuracji.

Jakie są odczucia podczas wykonywania zabiegu?

Zabieg laserowego oczyszczania nie jest bolesny, zatem nie potrzebujemy wcześniejszego znieczulenia. Odczucia podczas kuracji przypominają lekkie uszczypnięcia, co jest zupełnie naturalne i wynika z działania energii światła lasera. Okolice ust, nosa oraz pod oczami to jedne z najbardziej wrażliwych miejsc na twarzy przy zabiegu, jakim jest laserowy peeling węglowy. Opinie na temat naświetlania promieniem laserowym skóry w tych obszarach są jednak bardzo indywidualne, z uwagi na zróżnicowaną grubość i wrażliwość skóry u poszczególnych osób. Niektóre mogą np. mieć podobne odczucia w obszarze takim, jak skóra w okolicach szyi oraz pod brodą.

Ile warto wykonać zabiegów? Jak często należy je przeprowadzać?

Krótki czas rekonwalescencji to jeden z wielu plusów charakteryzujących laserowy peeling weglowy. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. W ciągu tygodnia od kuracji można zaobserwować zjawisko, jakim jest ziemista lub szorstka cera. To prawidłowa reakcja na wykonanie zabiegu. Oznacza postępujące złuszczanie się martwego naskórka. Dla osiągnięcia jak najlepszego rezultatu zaleca się serię 3 zabiegów w odstępach czasu wynoszących 3 tygodnie. Po takim naświetlaniu promieniem laserowym, w przypadku różnych typów skóry, wygładzenie drobnych zmarszczek, wyrównanie kolorytu czy efekt redukcji zmian na powierzchni skóry i zatkanych porów staje się jeszcze bardziej widoczne.

Zalecenia po zabiegu Black Doll

Bardzo ważne jest, aby przez 2-3 tygodnie po zabiegu używać kremu z wysokim filtrem SPF. Najlepiej, jeśli stosuje się preparat, którego filtr to SPF 50. Tuż po zabiegu skóra, na skutek działania kuracji, będzie lekko zaczerwieniona, jednak ten stan nie utrzymuje się długo, więc nie wymaga brania urlopu na czas regeneracji skóry. Natomiast należy pamiętać, aby w pierwszym i drugim dniu po zabiegu dać skórze odpocząć i nie obciążać jej kondycji nakładaniem makijażu. Po zabiegu nie powinno się stosować peelingów mechanicznych oraz chemicznych. Przez przynajmniej 4 tygodnie od wykonania kuracji należy unikać opalania i korzystania z solarium, zaś na czas jednego tygodnia warto zrezygnować z gorących kąpieli oraz sauny.

peeling węglowy finisz zabiegu
Warstwa węgla jest całkowicie usuwana z powierzchni skóry wraz ze wszystkimi, znajdującymi się na niej zanieczyszczeniami | fot.: stock.adobe.com

Jakie są przeciwwskazania w przypadku takiego peelingu?

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania laserowego peelingu węglowego jest skóra wrażliwa na światło lasera. Inne przeszkody, dotyczące kobiet, to ciąża i karmienie piersią. Kolejnymi przeciwwskazaniami są: przebyta radioterapia lub chemioterapia, cukrzyca, choroby tkanki łącznej, bakteryjne i wirusowe (np. opryszczka), bielactwo, łuszczyca, epilepsja, świeża opalenizna oraz przerwanie ciągłość naskórka w miejscu zabiegowym. Na tydzień przed wizytą w gabinecie powinno się odstawić zioła, których działanie wchodzi w reakcję z laserem, ponieważ mogą zawierać substancje światłouczulające. Do nich należy m.in. rumianek, nagietek, skrzyp, dziurawiec, bratek i pokrzywa.

Ile kosztuje peeling węglowy?

Z pewnością zastanawiacie się, ile może kosztować peeling węglowy. Cena zabiegu jest uzależniona zwłaszcza od obszaru, w jakim będzie wykonany. Dlatego najtańszym rozwiązaniem okazuje się zabieg przeprowadzany na twarzy – jego ceny zaczynają się od 250 złotych. Natomiast zdecydowanie droższym obszarem poddawanym kuracji są plecy. Ceny zabiegu w tej partii ciała wahają się od 500 złotych do nawet 1200 złotych – w przypadku, gdy metodą tą ma być objęta cała skóra pleców.

Jeżeli cierpisz na brak elastyczności skóry, która dodatkowo może podlegać stanom zapalnym trądziku, obecności zmarszczek oraz zaskórników otwartych i zamkniętych, to odpowiednim zabiegiem dla Ciebie będzie peeling weglowy laserem. Opinie klientów, którzy zdecydowali się na ten zabieg, są wyłącznie pozytywne, co sprawia, że teraz do listy swoich ulubionych zabiegów dopisują laserowy peeling węglowy. Efekty, jakie daje, są zdumiewające: bez względu na to, czy chodzi o twarz, czy dekolt, skóra staje się dokładnie odżywiona i oczyszczona, zmarszczki wygładzone, a koloryt skóry ujednolicony. Osoby po wykonaniu zabiegu często zauważają zmniejszenie łojotoku, regenerację i odnowę skóry, wygładzenie jej i przywrócenie zdrowego wyglądu za sprawą wzmożonej produkcji kolagenu. Nic zatem dziwnego, że wrażenia typu „laserowy peeling węglowy przed i po” szybko zyskują na rozgłosie, skoro dzięki tej kuracji następuje znaczna redukcja czy wręcz całkowite usunięcie różnych problemów skórnych. A w dodatku poprawa często jest widoczna już po pierwszej wizycie w gabinecie.

Autor: Sylwia Ścirka

Bibliografia:

  • Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 2008.
  • Baumann, L., Dermatologia estetyczna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013.
  • Bowszyc-Dmochowska M., Fototerapia w dermatologii, Przewodnik Lekarza, 2006.
  • Nowicka D., Dermatologia, Górnicki – Wydawnictwo Medyczne, 2010.
  • Palacz A., Peelingi a procesy fotostarzenia się skóry, Cabines, 60/2013.
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/laserowy-peeling-weglowy-na-czym-polega-zabieg-i-jakie-przynosi-efekty,18085
  • https://www.qclinique.pl/zabiegi/peeling-weglowy