Leczenie holistyczne – jak zadbać jednocześnie o ciało i ducha?

0
404
leczenie holistyczne
W leczeniu holistycznym pacjent nie jest biernym „obiektem” terapii, lecz czynnie w niej uczestniczy | fot.: materiał partnera

Medycyna holistyczna to coś więcej niż określona dziedzina praktyk leczniczych. To rodzaj nurtu, filozofia, która opiera się na postrzeganiu Pacjenta jako całość. Sprawdź, na czym polega leczenie holistyczne i gdzie można skorzystać z takiej opieki.

Leczenie holistyczne – coś więcej niż terapia

Tradycyjna medycyna, a co za tym idzie również lekarze, postrzega Pacjenta przez pryzmat jednostki chorobowej. Wywiad lekarski, badania, diagnoza – wszystko to prowadzone jest w celu opracowania najlepszej drogi do zniwelowania problemu, czy wyleczenia schorzenia. Tymczasem medycyna holistyczna postrzega Pacjenta jako osobę – jedność psychofizyczną. Wywodzące się z greki słowo „holos” znaczy „całość” – człowiek powinien być więc postrzegany jako układ całościowy. To nie tylko szkielet, układ krwionośny, mięśnie, narządy wewnętrzne czy mózg. To także umysł i cała gama emocji, które mają ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. To także dusza – pojęcie, którego w tradycyjnej, konwencjonalnej medycynie zostaje w zasadzie całkowicie zmarginalizowane.

W leczeniu holistycznym pacjent nie jest biernym „obiektem” terapii, lecz czynnie w niej uczestniczy. Często nawet najdokładniejsze badania nie odkryją tego, co sami intuicyjnie wiemy lub nawet tylko przeczuwamy w kwestii przyczyny naszych problemów ze zdrowiem.

„Ważniejsze jest poznanie, jaki pacjent ma chorobę, niż jaką chorobę ma pacjent”

William Osler

Podstawowym założeniem medycyny holistycznej jest dążenie do osiągnięcia balansu i harmonii we wszystkich dziedzinach życia. Tylko wtedy bowiem Pacjent osiągnie nie tylko równowagę fizyczną, ale też poczucie szczęścia, samospełnienia i zadowolenia.

Natura zamiast chemii

W praktyce leczenie holistyczne opiera się na metodach medycyny naturalnej. Bardzo dobrym przykładem terapii, która potrafi zastąpić nawet najmocniejsze leki, jest hydroterapia. Wykorzystanie dobroczynnych właściwości wody znane jest ludzkości od tysięcy lat. Podawana w formie naprzemiennie zimnych i ciepłych strumieni, wykorzystująca właściwości ciśnienia i wyparcia – woda pomaga niwelować dolegliwości bólowe, zmniejsza napięcie mięśni, wspomaga stawy, ale też wspiera osiągnięcie poczucia odprężenia i relaksu.

W zakres balneologii, czyli terapii wodą, wchodzi też np. fangoterapia, czyli leczenie błotem. Stanowiące mieszaninę osadów bogatych w związki korzystnie wpływające na skórę i organizm, błoto przyczynia się do wyleczenia różnego rodzaju schorzeń. W przeciwieństwie jednak do mocnych leków, fangoterapia czy podobna w swoim działaniu terapia borowiną musi być regularnie stosowana. Tylko wtedy przyniesie spodziewany efekt.

W leczeniu holistycznym szerokie zastosowanie mają też masaże. Już od starożytności wiadomo, że odpowiedni dotyk wpływa na organizm terapeutycznie. Do tego przynosi trudny do przecenienia stan relaksu i odpoczynku od stresu i codziennych obowiązków.

Wiele z takich zabiegów wykonywanych jest w Sense Med Concept – miejscu, któremu przyświeca filozofia medycyny holistycznej. Oczywiście znajdziesz tu nie tylko naturalne zabiegi, ale też wsparcie doświadczonych lekarzy różnych specjalności – dermatologów, ginekologów, chirurgów, endokrynologów, a nawet pulmonologów i kardiologów. Medycyna holistyczna znajduje też miejsce dla fizjoterapii, dietetyki i kosmetologii – dziedzin często niedocenianych przez Pacjentów tradycyjnych placówek medycznych.

Znaczenie zewnętrznego piękna

Leczenie w duchu holistycznym nie odsuwa na dalszy plan jednego z niezwykle ważnych aspektów naszego dobrostanu – poczucia własnej wartości i wysokiej samooceny. To nie zawsze psycholog pomaga Pacjentom odkryć swoje piękno wewnętrzne i zaakceptować to, co widzimy na zewnątrz siebie. Poprawa wyglądu to zadanie medycyny estetycznej – leczenie holistyczne obejmuje także korzystanie z dobrodziejstw tego typu zabiegów.

W przeciwieństwie jednak do medycyny estetycznej w tradycyjnym pojmowaniu, terapia holistyczna nie stawia na anty-aging. Nie znajdziesz tu inwazyjnych metod chirurgii plastycznej, czyli poprawiania urody z użyciem skalpela. Znajdziesz za to wiele metod bazujących na regeneracji i odbudowy skóry, np. mezoterapię, peelingi chemiczne, światło podczerwone działające na warstwy skóry, kriolipolizę i wiele innych.

Leczenie holistyczne a medycyna niekonwencjonalna – czy to jedno i to samo?

Holistyczne podejście do pacjenta i jego zdrowia bazuje na naturalnych metodach leczenia. Z tego względu bywa porównywane do medycyny niekonwencjonalnej. Należy jednak rozróżnić te dwa pojęcia. Medycyna niekonwencjonalna korzysta bowiem z techniki i sposobów leczenia, których skuteczność nie została udowodniona naukowo. Natomiast medycyna holistyczna jak najbardziej czerpie ze zdobyczy współczesnej nauki – opiera się o metody, których efektywność została potwierdzona badaniami. Właśnie dlatego warto bez obaw korzystać z dobrodziejstw kompleksowego podejścia do Pacjenta.

Artykuł we współpracy komercyjnej z Sense Med Concept

Źródło:
Wasilewski B., Holistyczne rozumienie medycyny wymogiem współczesności [w:] „Sztuka leczenia” 1-2/2011, s. 11-17.

https://zyciewharmonii.pl/natura-leczy/holistyczne-podejscie-do-czlowieka.php

Materiał partnera