Maluj się jak profesjonalista – jakich pędzli najczęściej używają profesjonaliści

0
4354
Pędzle do malowania
Podstawą makijażu są oczywiście wysokiej jakości kosmetyki oraz... profesjonalne akcesoria do malowania. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dobry makijaż podkreśla atuty naszej urody i doskonale kryje wszelkie niedoskonałości. Podstawą takiego makijażu są oczywiście wysokiej jakości kosmetyki oraz… profesjonalne akcesoria do malowania. Na co zwrócić uwagę wybierając konkretne narzędzia? Bardzo ważna jest ich jakość oraz kształt, pozwalający na optymalne dopasowanie narzędzia do kosmetyku, który za jego pomocą będziemy aplikować na skórę. Niezwykle istotna jest również kwestia higieny – najłatwiejsze do utrzymania w czystości i dezynfekcji są pędzle. Czym powinny charakteryzować się pędzle do pudru i korektora? Jakie pędzle wybrać do konturowania twarzy, a jakie do nakładania cieni? Za pomocą których pędzi wykonamy perfekcyjny makijaż ust?

Najważniejsze cechy dobrego pędzla do makijażu

Pędzle do makijażu powinny być wykonane z wysokiej jakości, syntetycznych i antyalergicznych materiałów. W profesjonalnych pędzlach przeznaczonych do produktów mokrych najczęściej stosuje się włosie syntetyczne, które nie absorbuje kosmetyków (najlepszym, najwyższej jakości włosiem syntetycznym jest taklon). Włosie naturalne znajduje zastosowanie przede wszystkim do produktów sypkich. Włosie nie powinno wypadać, ani się odkształcać, a sam pędzel powinien dobrze leżeć w ręce. Producenci czasami podają także w specyfikacji konkretnego produktu informacje o właściwym sposobie jego mycia w wysokich temperaturach i z użyciem odpowiednich środków (np. mydła, szampony, czy innego, specjalistycznego detergentu).

Pędzel dobrze dobrany

Aby móc wykonać ładny, profesjonalny makijaż, charakteryzujący się perfekcyjnym kryciem i wykończeniem nawet w trudno dostępnych miejscach twarzy – istotne jest dobranie odpowiednich pędzli do konkretnych kosmetyków. Jaki pędzel będzie odpowiedni do nakładania pudru sypkiego, a jakim wykonamy idealne konturowanie twarzy? Który pędzel sprawdzi się do aplikowania korektora, a którego użyjemy do makijażu oczu i ust? Do dyspozycji mamy kilka typów pędzli, różniących się między sobą strukturą kompozycji włosia, kształtem włosia i jego cięciem. Rodzaje pędzli i ich funkcjonalności przedstawiamy w kolejnych akapitach.

Pędzel do cieni do powiek Pędzel do cieni do powiek (fot. i-styl.pl)

Sypki puder – profesjonaliści wybierają te pędzle!

Do nakładania sypkiego pudru, pudru mineralnego oraz podkładów w płynie można użyć tradycyjnych dużych pędzli, średniej wielkości pędzli języczkowych oraz pędzli ze ściętą górą.

  • Pędzle duże – klasyczne pędzle z dużą, gęstą i puszystą końcówką, dzięki której możliwe jest równomierne pokrycie dużych obszarów skóry (nie tylko twarzy, ale również szyi i dekoltu) kosmetykami sypkimi, uzyskując bardzo dobre pokrycie przy równoczesnym maksymalnie naturalnym efekcie; duże pędzle są niezbędne do wykończenia makijażu wieczorowego pudrem i rozświetlaczem;
  • Pędzle języczkowe – pędzle podłużne, z lekko zaokrąglonym i wyostrzonym na końcu włosiem pozwalają na bardzo dokładne nałożenie sypkich produktów na całej twarzy oraz w jej trudno dostępnych miejscach (np. w okolicach płatków nosa, czy wewnętrznych kącikach oczu), wykorzystuje się je również do blendowania i konturowania;
  • Pędzle ze ściętą górą – pędzle z gęstym i zbitym, płasko ściętym włosiem, dzięki któremu możliwa jest dokładna, mocno kryjąca aplikacja kosmetyków sypkich (kolistymi ruchami), pozwalająca równocześnie na uzyskanie maksymalnie naturalnego efektu; pędzlem ze ściętą górą nałożymy nie tylko puder, ale również podkład i rozświetlacz.

Konturowanie twarzy – jakie pędzle wybierają zawodowe makijażystki?

Konturowanie twarzy umożliwia optyczne modelowanie jej owalu, czyli wyrównanie proporcji pomiędzy poszczególnymi częściami twarzy poprzez ukrycie ewentualnych mankamentów i podkreślenie atutów urody. Najczęściej proces konturowania dotyczy kości policzkowych oraz nosa, ale również podbródka. Aby efektem konturowania był naturalny wygląd twarzy – niezbędne jest użycia wysokiej jakości kosmetyków (pudru, bronzera, różu, rozświetlacza) oraz precyzyjnego narzędzia do ich aplikacji. Pędzle do konturowania powinny mieć kształt języczka, z włosiem ściętym z dwóch stron, co umożliwia bezproblemowe dotarcie do każdego zakamarka twarzy (np. okolic płatków nosa) oraz dokładną aplikację kosmetyku.

Pędzle do aplikowania korektora

Perfekcyjny makijaż to makijaż kryjący wszystkie (lub większość) niedoskonałości naszej cery. Produktami, które pozwala wyrównać koloryt skóry twarzy są różnego rodzaju korektory. Ich nakładanie wymaga odpowiedniego dobrania produktu (koloru, stopnia napigmentowania i konsystencji) do indywidualnych potrzeb każdej z nas, wiedzy na temat poprawnego aplikowania korektora, doświadczenia oraz użycia właściwych akcesoriów. Pędzle do korektora posiadają niewielką główkę, wykonaną z gęstego włosia z zaostrzoną końcówką, co umożliwia dokładne, duże krycie niedoskonałości, bez smug i plam.

Makijaż oczu – jakich pędzli używa się do nakładania cieni?

Pędzel do makijażu oczuPędzel do makijażu oczu (fot. i-styl.pl)

Makijaż oczu wykonujemy na najdelikatniejszej skórze twarzy, cieńszej i wrażliwszej niż choćby skóra na policzkach. Pędzle do powiek powinny być równocześnie precyzyjne i delikatne dla skóry. Istotna jest jakość włosia (najlepsze będzie wysokiej jakości włosie miękkie – syntetyczne lub naturalne) oraz jego kształt. Pędzle do nakładania cieni i ich blendowania mogą mieć włosie zaokrąglone, ścięte u góry z obydwu stron, zakończone łagodnie lub ostro. Pędzlem płaskim i skośnie ściętym będziemy mogły namalować precyzyjne kreski nie tylko wokół oczu, ale również na powiekach (umożliwia rysowanie cienkich i krótkich kresek, które imitują naturalne włoski brwi). Eyeliner nałożymy z kolei za pomocą pędzla z cienkim i dość sztywnym włosiem.

Makijaż ust – jakimi pędzlami upiększamy usta?

Idealne obrysowanie ust, delikatna korekta ich kształtu i/lub objętości jest możliwe pod warunkiem, że użyjemy odpowiednio dobranego produktu oraz pędzelka. Pędzle do ust powinny być cienkie i z dość długim włosiem, co umożliwi zarówno nakładanie wybranego kosmetyku na usta (wypełnianie ich kolorem), jak i obrysowanie ich konturu. Pędzelek do ust jest jednym z tych, które kobiety chcą mieć przy sobie w ciągu dnia, aby w dowolnym momencie móc wykonać korektę makijażu. Dlatego najlepiej zdecydować się na pędzel, który posiada dodatkową skuwkę (lub inne, dowolne zamknięcie), aby można go było bezpiecznie przechowywać w torebce.

Pędzel do makijażu ustPędzel do makijażu ust (fot. i-styl.pl)

Pędzle wachlarzowe – do czego mogą się przydać?

Pędzle wachlarzowe to pędzle o długim i sprężystym włosiu, ułożonym w formie wachlarza. Umożliwiają one zrobienie subtelnego, dziennego makijażu. Można nimi nakładać zarówno puder (wachlarzowy pędzel do pudru), ale również brązer, róż, czy rozświetlacz. Na zmatowionej twarzy ten szczególny pędzel będzie również działał jak „miotełka”. Za jego pomocą pozbędziemy się (zmieciemy) z twarzy nadmiaru pudru, czy cieni do powiek, które osypały się na policzki podczas aplikowania ich na powiekach.

Wszystkie z wymienionych wyżej rodzajów pędzli możemy kupić w sklepie i-styl.pl pojedynczo lub w praktycznych zestawach. „Must have” marki ILŪ to jeden z takich zestawów, w którego skład wchodzą trzy podstawowe typy pędzli (duży pędzel do aplikacji produktów sypkich, ścięty pędzel idealny do nakładania np. różu oraz wielofunkcyjny pędzel z gęstym włosiem, który możemy zastosować zarówno do produktów o różnej konsystencji), dzięki którym wykonamy idealny makijaż dzienny i wieczorowy.


Materiał partnera zewnętrznego