Masaż relaksacyjny – sposób na „jesienną depresję”

6
2950
Relaks to słowo pochodzące od łacińskiego relcao, co oznacza odprężenie psychiczne oraz fizyczne, przybranie odpowiedniej pozycji w celu rozluźnienia mięśni oraz zredukowanie do minimum aktywności myślowej | fot.: Fotolia

Umysł, który przed masażem jest zatroskany, niespokojny, niezdecydowany a nawet przygnębiony, staje się po masażu spokojny cichy i stonowany. (dr Dowse)

Pogorszenie samopoczucia w okresie jesienno-zimowym może dopaść każdego. Krótkie, pochmurne i chłodne dni mogą niekorzystnie wpływać na równowagę między zdrowiem psychicznym i fizycznym. Zbyt duże tempo życia, szczególnie w dużych miastach, stres, zanieczyszczone powietrze, ciągły hałas, różnego rodzaju używki – wszystko to powoduje narastające zmęczenie i kiepski nastrój. Może warto wówczas pomyśleć o sobie i zdecydować się na masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny bazuje głównie ma technikach klasycznej i energetyzującej.
Może być także wspomagany różnymi akcesoriami, np. gorącymi kamieniami albo pałeczkami bambusa. Do tego typu masaży zaliczają się: aromaterapeutyczny, energetyzujący, rytmiczny oraz synchroniczny na cztery ręce. Jest dostosowany do indywidualnych odczuć i potrzeb osoby masowanej. Polega na intuicyjnym dotykaniu, głaskaniu, rozcieraniu czy ugniataniu miejsc, w których występuje wzmożone napięcie
i ból.


Kiedy warto postawić na relaks, czyli wskazania do masażu:

Do najważniejszych wskazań do jego przeprowadzenia należą: przemęczenie po intensywnym wysiłku fizycznym i intelektualnym, stres, przygnębienie, problemy ze snem, stany nadpobudliwości nerwowej, bóle mięśni na tle czynników stresogennych, choroby narządów wewnętrznych wywołane stresem (np. bóle żołądka, czy głowy), zbyt duże napięcie nerwowe, nerwice psychogenne.

Głównym celem masażu relaksacyjnego jest uspokojenie  i wyrównanie krążenia energii witalnej, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz rozluźnienie istniejących napięć.Dłonie masażysty nie tylko przekazują energię, ale i odbierają informację zwrotną od masowanego, w jaki sposób, gdzie i z jaką intensywnością uciskać. To jeden ze sposobów uwalniania i odpowiedniego torowania przepływu energii przez ciało masowanego.Ruchy powinny być wykonywane powoli, płynnie, miękko oraz miarowo (jakby z namaszczeniem), bardziej kontemplacyjnie, niż np. przy masażu leczniczym. Podczas masażu relaksacyjnego w zasięgu osoby masowanej jest stan zupełnego odprężenia, porównywalny z wyciszeniem wypracowywanym w drodze medytacji. W czasie jego trwania do krwiobiegu uwalniają się endorfiny, tzw. hormony szczęścia, wywołujące stany euforyczne i zadowolenie. To uzasadnia znakomite samopoczucie po zabiegu.

Kiedy nie masujemy, czyli przeciwwskazania:
Przeciwwskazania do masażu obejmują: temperaturę ciała powyżej 38 stopni, choroby nowotworowe, ostre stany zapalne, choroby zakaźne, grzybicę, żylaki ud i podudzi, przerwanie ciągłości skóry w miejscu, które ma być masowane, osteoporozę znacznego stopnia. Masażu relaksacyjnego nie wykonuje się bezpośrednio po obfitym posiłku, po intensywnym wysiłku fizycznym, czy w czasie przerwy w pacy.

Otoczenie idealne, czyli przygotowujemy miejsce do masażu:
Podczas masażu należy zadbać o komfort osoby masowanej. Wskazane jest zapalenie kadzidełek lub podgrzanie olejku z odpowiednią kompozycją, zgodnie z upodobaniami naszego klienta. Dobierzmy także odpowiednią muzykę. Zapytajmy, które miejsca nasz pacjent chciałby pominąć przy masażu (co wywołuje skrępowanie, albo czy w którejś części ciała nie ma łaskotek) oraz z jaką siłą chciałby być uciskany.

Dla osób, które są często zestresowane i przemęczone, masaż jest doskonałym sposobem na oderwanie się od codziennych problemów, sprzyja również regeneracji sił oraz wzmacnia pozytywną energię życiową. Zanim zaczniemy farmakologicznie leczyć jesienną depresję, spróbujmy skorzystać więc z dobroczynnego działania masażu relaksacyjnego.

Dorota Słowik

Bibliografia:

  • Magiera Leszek: Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej, Kraków 2012
  • Magiera Leszek: Relaksacyjny masaż leczniczy, Kraków 2003
  • Walaszek Robert, Kasperczyk Tadeusz, Magiera Leszek: Diagnostyka w kinezyterapii i masażu, Kraków 2008
  • Zborowski Adam: Masaż klasyczny, Kraków 2008