Masaż – rodzaje i działanie

0
1465
masaż tajski
Masaż tajski to rodzaj głębokiego masażu. Stanowi układ technik łączących w sobie elementy akupresury ważniejszych punktów na ciele człowieka z elementami pasywnej jogi, rozciągania i refleksologii | fot.: stock.adobe.com

Rozpoczynając od definicji, masaż to nic innego, jak pewnego rodzaju zabieg fizjoterapeutyczny, w czasie którego tkanki ulegają sprężystemu odkształceniu. Aby zapewnić pożądany efekt, musi zostać wykonany przez specjalistę z wykorzystaniem odpowiedniej siły oraz tempa. Każdy rodzaj masażu niesie ze sobą różne przyjemne konsekwencje, nie tylko relaksacyjne, ale także przeciwobrzękowe, pobudzające, a nawet profilaktyczne. 

Wskazania i przeciwwskazania do masażu

Masaż zazwyczaj jest przyjemnym doświadczeniem. Przynosi ulgę po ciężkim dniu czy tygodniu. Jest on również wskazany dla osób, które pracują fizycznie bądź uprawiają sport. Istnieje również wiele innych czynników, przede wszystkim zdrowotnych. Zaczynając od wszelkich skręceń, zwichnięć, złamań, przez stany po wylewach i porażeniach na na deformacjach kręgosłupa,  kończąc. Niestety nie każdy z nas może pozwolić sobie na tę formę pomocy. Wiele z nas boryka się z problemami, które uniemożliwiają nam skorzystanie z masażu. Zalicza się do nich: żylaki, zmiany na skórze, nadciśnienie tętnicze. Wielu medyków uważa również, że masowanie w czasie ciąży nie jest wskazane. 

Rodzaje masażu

1. Masaż klasyczny 

Jeden z najbardziej znanych i najczęściej wybieranych masaży. Może być wykonywany całościowo bądź częściowo. Wykorzystuje się do niego środki, które ułatwiają rozcieranie, głaskanie, oklepywanie i rozcieranie, np. olejki, talk, specjalistyczne kremy czy maści. 

Korzyści: Doskonale odpręża, rozluźnia, koryguje zmiany układu kostnego, działa przeciwbólowo, uaktywnia przepływ krwi, przyspiesza przemianę materii, a także poprawia wygląd skóry, nadając jej elastyczność i sprężystość. 

2. Masaż leczniczy 

Wykorzystuje on techniki masażu klasycznego. Leczy zaburzenia manuale organizmu. Bardzo często poprzedzany jest przez równego rodzaju zabiegi, m.in. naświetlanie lampą Solux czy kompresy rozgrzewające. 

Korzyści: działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, łagodzenie stresu. 

3. Masaż szwedzki 

Głównym wyróżnikiem są długie, posuwiste ruchy, ugniatające mięśnie pleców. Masażyści wykonują głównie ruchy kołowe. 

Korzyści: poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni, zmniejszenie napięcia wywołanego stresem.

masaż szwedzki
Masaż szwedzki koryguje wady postawy, łągodzi sztywność mięśni w okolicach kręgów szyjnych, piersiowych i lędźwiowych | fot.: stock.adobe.com

4. Masaż gorącym kamieniami 

Podstawą tej techniki masażu jest wykorzystanie gorących bazaltowych kamieni. Nakładane są one na miejsca, które sprawiają ból bądź są bardzo napięte. Stanowią idealny rodzaj dla osób lubiących ciepło.

Korzyści: rozluźnienie konkretnych partii mięśni, uaktywnia przepływ krwi.

masaż gorącymi kamieniami
Masaż gorącymi kamieniami jest terapeutyczną metodą terapeutyczną stosowaną już 3000 lat p.n.e | fot.: stock.adobe.com

5. Masaż shiatsu 

Genezą sięga do medycyny chińskiej. Jego głównym zadaniem jest usunięcie blokad, które według wierzeń, blokują przepływ życiowej energii Qi. Masażysta korzysta z pomocy, nie tylko rąk, ale także łokci, kolan czy stóp. 

Korzyści: pobudza produkcję oksytocyny, łagodzi stres, poprawia krążenie.

Shiatsu
Uciskanie punktów na ciele w trakcie zabiegu jest najważniejszą z czynności wykonywanych przez masażystę w trakcie Shiatsu | fot.: stock.adobe.com

6. Refleksologia

Jest to specjalny rodzaj masażu stóp. Podczas niego stymuluje się różne punkty, które, natomiast, odpowiadają organom wewnętrznym. Istnieje również refleksologia twarzy. 

Korzyści: balansowanie ciała, zmniejsza napięcie wywołane chodzeniem w butach na wysokim obcasie oraz spędzeniem wielu godzin w pozycji stojącej. 

Refleksologia
Refleksologia to dość popularna metoda terapii holistycznej | fot.: stock.adobe.com

7. Masaż tajski 

Nazywany również masażem jogicznym. Polega na wykonywaniu na danej osobie intensywnych ćwiczeń rozciągających.

Korzyści: zwiększenie elastyczności, zwiększanie zasięgu ruchu, częściowo uśmierza ból. 

Masaż, nie tylko w Polsce, staje się coraz bardziej popularny. Z roku na rok zdobywa coraz więcej entuzjastów. Z medycznego punktu widzenia, zwalcza najsilniejszego wroga naszych czasów, jakim jest stres. Powoduje one wiele schorzeń, zarówno psychicznych , jak i fizycznych. Dlatego też wszelkie sposoby pozbycia się go są  na wagę złota. Ten rodzaj relaksu stanowi dobry początek do zdrowszego trybu życia

KMI