Maseczki wiązane dobrym sprzymierzeńcem w walce z wirusami

0
796
kobieta w białej masce między ludźmi
Maseczki zwyczajowo noszone przez służby medyczne na bloku operacyjnym stały się jednym z ulubionych typów maseczek całego społeczeństwa | fot.: stock.adobe.com

Epidemia wirusa i związane z nią obostrzenia zmusiły wiele osób do zakupu maseczek ochronnych. Maseczki mają za zadanie chronić Nas i ludzi w naszym otoczeniu przed koronawirusem, a także innymi drobnoustrojami przenoszonymi drogą kropelkową. Istnieje wiele rodzajów tego środka higieny. Szczególną uwagę należy zwrócić na maseczki wiązane. Ich regulacja sprawia, że można je dopasować do każdej twarzy. Wybierać można spośród trzech podstawowych typów, które zostały wymienione i opisane poniżej.

Jednorazowe maseczki wiązane chirurgiczne

Maseczki zwyczajowo noszone przez służby medyczne na bloku operacyjnym stały się jednym z ulubionych typów maseczek całego społeczeństwa. Maseczki te zazwyczaj występują w kolorze zielonym, niebieskim lub białym. Jasny kolor pomaga rozpoznać, kiedy taka maseczka jest już zawilgocona i nie nadaje się do ponownego użytku. Za co ludzie tak bardzo je polubili? Przede wszystkim są bardzo higieniczne, należy je wyrzucić po każdym użyciu. Ich kolejną zaletą jest to, że są lekkie. Praktyczne nie czuć ich na twarzy. Maseczki wiązane jednorazowe dobrze przylegają do twarzy. Nie trzeba obawiać się, że gumki na uszy będą za ciasne. Wiązane maseczki posiadają sznurki, które samemu się reguluje. Są szczelne również dzięki temu, że posiadają drucik na nos. To wszystko sprawia, że maseczki wiązane chirurgiczne skutecznie walczą z drobnoustrojami.

Maseczki wiązane wielokrotnego użytku

Maseczki materiałowe wielokrotnego użytku to także dobry wybór. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zostały wykonane. Najpopularniejsze są maseczki bawełniane, które można kupić lub wykonać samodzielnie. Aby należycie spełniały funkcję ochronną i przeciwwirusową powinny być trójwarstwowe. Warstwa wewnętrzna to zazwyczaj materiał hydrofilowy, który bez trudu radzi sobie z chłonięciem wilgoci. Środowa warstwa maseczki wiązanej powinna zawierać wkładkę z tkaniny polipropylenowej, co będzie służyło jako filtr. Dobrze, gdy zewnętrzna warstwa maseczki została wykonana z materiału syntetycznego, co ograniczy przenikanie wilgoci. Maseczki wiązane bawełniane (https://kucmar.pl/pol_m_-ZOSTANWDOMU_Maseczki_Maseczki-wielorazowe-wiazane-900.html) górują nad pozostałymi typami ze względu na różnorodność wzorów i kolorów. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie maseczki do stroju.

Maseczki wiązane z filtrem

Dobra maseczka wiązana z filtrem oczyszczającym powinna być zrobiona z materiału o grubym splocie. Warto pamiętać, że w maseczkach wiązanych wielorazowych trzeba regularnie zmieniać filtr. Maseczki te zawierają elastyczne sznurki do wiązania z tyłu głowy, przez co maseczka idealnie przylega i nie zsuwa się z nosa.

Materiał partnera zewnętrznego