Dlaczego cenimy kosmetyki z aloesu? Powszechnie wiadomo, że aloes kryje w sobie wiele wartościowych związków. Przekazy historyczne wskazują, że w przeszłości stosowany był między innymi przez Nefretete i Kleopatrę. Obie panie pielęgnowały w ten sposób swoją urodę. Z kolei Aleksander Wielki i jego żołnierze za pomocą liści aloesu leczyli odniesione w czasie bitwy rany. Co wyjątkowego kryje w sobie ta roślina?
Aloes, jako niezwykłą roślinę poznajemy z wielu różnych źródeł. Wzmianka o nim pojawia się między innymi w Biblii. Do leczenia rozmaitych schorzeń wykorzystywany był również przez Indian. Niestety później, zwłaszcza w Europie zapomniano o jego właściwościach. Dziś aloes pojawia się w naszym życiu na nowo. Jest składnikiem wielu kosmetyków, produktów o przeznaczeniu spożywczym i obiektem badań naukowych.
Co kryje w sobie aloes?
W przyrodzie występuje około 500 gatunków aloesu. Jednak tylko dwa z nich wykorzystywane są przez człowieka. Jest to aloes drzewiasty (Aloe arborescens) oraz aloes zwyczajny, nazywany też aloesem barbadoskim (Aloe vera L., Aloe barbadensis Mill.).
Właściwości aloesu wynikają z jego składu. Warto zwrócić uwagę, że roślina ta w większości składa się z wody. Sucha masa stanowi natomiast zaledwie 4% objętości wagowej rośliny. To właśnie w tej części występuje duża ilość wartościowych składników odżywczych oraz ważnych związków biochemicznych o wysokiej aktywności biologicznej. Aloes zwyczajny, który jest najpowszechniej wykorzystywanym przez człowieka gatunkiem tego rodzaju, jest bogatym źródłem białek. Warto wiedzieć, że występuje w nim aż 18 aminokwasów, z czego 8 z nich to aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są wytwarzane przez organizm i powinny być dostarczane wraz z dietą.
Aloes to także cenne źródło witamin i minerałów oraz enzymów roślinnych. Znajdziemy w nim witaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, E, a także kwas foliowy i cholinę. Wśród ważnych dla człowieka mikroelementów, które występują w aloesie, warto wymienić: wapń, siarkę, cynk, potas, sód, żelazo, magnez, chrom, mangan, miedź. Jakie inne cenne związki znajdziemy w tej roślinie? Warte wzmianki są nienasycone kwasy tłuszczowe, a także mono i polisacharydy. Wśród tych ostatnich występuje acemannan – polisacharyd o udowodnionym badaniami działaniu antywirusowym, antygrzybiczym oraz antybakteryjnym.
Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków?
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała, warto postawić na te, które cechują się wysoką jakością. Dobrze, jeśli można ją poświadczyć odpowiednimi certyfikatami. Gwarancją najwyższej jakości produktów aloesowych jest certyfikat Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu. To tak zwana Pieczęć Aprobaty IASC (International Aloe Science Council). Otrzymały ją produkty Forever Living, o których więcej można przeczytać na stronie NajlepszyAloes.pl.
Kosmetyki z pieczęcią aprobaty gwarantują, że mamy do czynienia z produktem, w którego składzie znajdziemy czysty, naturalnie stabilizowany miąższ Aloe vera. Niestety nie można tego powiedzieć o wszystkich dostępnych na rynku kosmetykach.
Wśród kosmetyków Forever Living znajdziemy szeroką gamę produktów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała. Są to między nimi toniki, kremy, maseczki, a także żele i płyny myjące. Niektóre aloesowe kosmetyki produkowane są z dodatkiem innych cennych składników. Przykład stanowi balsam do ust z aloesem i woskiem pszczelim.
Kosmetyki aloesowe mogą być bardzo skuteczne i doskonale wpływać na kondycję skóry. Przy ich wyborze warto kierować się certyfikatami, które stanowią gwarancję jakości preparatu.
Materiał partnera zewnętrznego