Najciekawsze trendy w medycynie estetycznej i kosmetologii w 2020 roku

0
4334
Piękna kobieta na łóżku kosmetycznym przed zabiegiem
Co ciekawe, w krajach azjatyckich botoks stosują już bardzo młode kobiety i dziewczyny właśnie dla nadania skórze blasku i w celach prewencyjnych (tam występuje także pod nazwą baby botox) | fot.: stock.adobe.com

Rok 2020 przyniesie kilka nowych trendów w sferze kosmetologii i medycyny estetycznej. Popularne zabiegi, a więc botoks czy te z użyciem wypełniaczy znajdą swoje zastosowanie nie tylko w klasycznej wersji. Osłabią się jedne trendy, a umocnią inne. Prawdopodobnie uda się także nadwątlić jedno, bardzo silne tabu.

Nowe oblicze botoksu

Od 2020 roku botoks nadal będzie w czołówce najchętniej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Jego głównym zadaniem jest wygładzenie zmarszczek – zwłaszcza tych szczególnie postarzających, jak lwia zmarszczka czy kurze łapki. Botoks obecnie wykorzystuje się także do uniesienia brwi, wyszczuplenia żuchwy, a także do leczenia nadpotliwości. Dzieje się tak, ponieważ toksyna botulinowa w miejscu jej wstrzyknięcia, blokuje na jakiś czas przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Nie są to jednak wszystkie korzyści wynikające ze stosowania botuliny. Oprócz efektu wygładzenia i odjęcia lat wiele mówi się o koreańskiej metodzie Skin Botox, która polega na wykonaniu kilkudziesięciu płytkich wkłuć na powierzchni całej twarzy dla uzyskania efektu świeżej i wypoczętej skóry. Co ciekawe, w krajach azjatyckich botoks stosują już bardzo młode kobiety i dziewczyny właśnie dla nadania skórze blasku i w celach prewencyjnych (tam występuje także pod nazwą baby botox). Czy w najbliższym czasie gabinety postawią i na takie użycie toksyny botulinowej? Czas pokaże, z pewnością trend należy uznać za dość interesujący.

Naturalny efekt, holistyczne podejście

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych operacji plastycznych nie tylko ze strachu przed inwazyjnymi metodami czy długotrwała i uciążliwą rekonwalescencją, która może wykluczyć na dłuższy okres czasu. Obecnie następuje zdecydowany odwrót od spektakularnych metamorfoz na rzecz naturalnych i delikatnych ingerencji dających efekt świeżości i odmłodzenia ale w zgodzie z własnym organizmem, wiekiem i naturalnymi warunkami. W tej materii warto zwrócić uwagę na lasery czy umacniającą się w medycynie estetycznej technologię HIFU. Ta ostatnia sprawdzi się zarówno w zabiegach liftingujących (np. w okolicach brwi i czoła) i konturujących owal twarzy, sposób na zniwelowanie podwójnego podbródka, a także jako zabieg prewencyjny dla 35-40 latek. Co ważne, HIFU można stosować na delikatną skórę pod oczami.

Zabiegi odmładzające miejsca intymne

Jednym z ważnych i ciekawych trendów jest odmładzanie miejsc intymnych. Stopniowe zanikanie tabu związanego z dyskomfortem w tej sferze to zdecydowanie temat wart uwagi. Niedoskonałości w sferze intymnej często powodują liczne kompleksy i niską samoocenę. Może to również stanowić przyczynę niskiej aktywności seksualnej lub jej całkowity brak. Pomijając kwestie estetyczne, medycyna prowadzi także działania mające na celu odmłodzenie miejsc intymnych. Medycyna estetyczna ma w tej dziedzinie do dyspozycji, min. peeling rewitalizujący z kwasem trójchlorooctowym lub zabieg o-shot z osoczem bogatopłytkowym. Pacjentki coraz chętniej decydują się także na labioplastykę, czyli zmianę kształtu warg sromowych.

W przypadku kłopotów z powrotem do formy po porodzie ginekologia estetyczna także służy pomocą – wówczas stosuje się lasery do wytworzenia dodatkowych włókien kolagenowych, a tym samym poprawy elastyczności pochwy. Zabieg ten jest także użyteczny przy nietrzymaniu moczu.

Wypełniacze z kwasem hialuronowym i hydroksyapatytem wapnia

W roku 2020 coraz więcej osób będzie decydowało się również na wypełnianie kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia. Takie zabiegi będą częściej aplikowane w okolice żuchwy. Wielu pacjentów zdecyduje się także na wypełnienie podbródka i zmianę kształtu części swojego ciała.

Kwas hialuronowy stosowany dość chętnie przy zabiegach wolumetrii twarzy jest skuteczny w przypadku zapadniętych kości policzkowych, zwiotczeń, wspomnianych problemów z owalem twarzy, a także przy potrzebie korekty kształtu nosa czy wypełnieniu ust.

Hydroksyapatyt wapnia jest stosowany także do wypełniania zmarszczek, poprawy konturu twarzy, a także poprawy objętości skóry na dłoniach, która najczęściej i najszybciej zdradza upływ czasu.

W 2020 roku medycyna estetyczna stawia więc na naturalną kontynuację istniejących już trendów z ważnym przesunięciem akcentów. Istotne staną się zabiegi prewencyjne (choć toksyna botulinowa stosowana u młodych kobiet nadal może brzmieć dość szokująco), delikatne odmłodzenie poprawiające komfort życia zamiast spektakularnych i jednocześnie mało naturalnych efektów. Zwrócimy szczególną uwagę na owal, dłonie i skórę pod oczami. Zaobserwujemy także (za co szczególnie trzymamy kciuki) zmniejszanie tabu dotyczącego ginekologii estetycznej, zwłaszcza w kwestiach związanych z komfortem życia.

Pamiętajmy, żeby decydując się na specjalistyczne zabiegi wybierać sprawdzone i polecane przez pacjentki placówki. Znajdziemy je na przykład na stronie https://medycynaestetyczna.waw.pl/


OLI