Najczęstsze problemy skórne zimą – jak im zaradzić?

0
1033
Razem ze spadkiem temperatury, maleje również poziom nawilżenia skóry | fot.: stock.adobe.com

Niskie temperatury, wiatr i śnieg są uciążliwe nie tylko dla naszego samopoczucia. Te dość trudne warunki dość szybko odbijają się bowiem na wyglądzie skóry. Pomocny nie jest też fakt, że zimą mamy utrudniony dostęp do świeżych owoców i warzyw. Jak pomóc cerze przetrwać ten okres i sprawić, żeby była piękna i pełna blasku? Sprawdź najlepsze sposoby.

Zimowe problemy ze skórą – przyczyny

Razem ze spadkiem temperatury, maleje również poziom nawilżenia skóry. Dzieje się tak za sprawą niższej wilgotności, która z kolei przyspiesza uwalnianie wody z naskórka, powodując uczucie ściągnięcia i suchości. Potęguje to jeszcze bardziej silny wiatr oraz ciepłe ubrania. Nie poprawia sytuacji zaś intensywne ogrzewanie pomieszczeń. Nasza skóra jest więc narażona również na uciążliwe wahania temperatur: mróz na zewnątrz i ciepło w domu. Kolejnym elementem, który wpływa na stan cery jest promieniowanie UV, które oczywiście jest intensywniejsze w rejonach górskich. Przemarzanie skóry skutkuje zaś nie tylko jej przesuszeniem i ściągnięciem, ale też powstawaniem podrażnień i pękaniem naczynek (szczególnie u osób o cerze naczynkowej). Na kiepską kondycję skóry w okresie zimowym są szczególnie narażone osoby o naturalnie suchej i wrażliwej cerze.

Pielęgnacja skóry – zimowe rady

Jak poradzić sobie ze skórnymi problemami w okresie zimowym? Pierwszym krokiem powinna być jej staranna pielęgnacja, dobrana do rodzaju skóry oraz skoncentrowana na jej ochronie przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Niezbędne więc jest:

  • codzienne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, do czego najlepiej stosować delikatne płyny miceralne (lub oleje do demakijażu i oczyszczania skóry), a po nich równie delikatne żele do mycia twarzy, które usuną brud i kurz, a jednocześnie zadbają o płaszcz hydro-lipidowy naskórka
  • zamiast lekkiego kremu nawilżającego na dzień, lepiej jest wybierać kremy bardziej odżywcze (dla cer suchych tłuste, w przypadku mieszanych i tłustych – kremy odżywcze, mocno nawilżające). Oczywiście nie rezygnujemy z nawilżania, ale w przypadku gdy jesteśmy narażone/narażeni na działanie skrajnych warunków atmosferycznych zależy nam na tym, aby mieć na twarzy nieco grubszą warstwę ochronną.
  • dodatkową warstwę ochronną może stanowić np. krem BB, zwłaszcza jeśli posiada wysoki filtr UV.
  • nie można zapominać o pielęgnacji o skóry wokół oczu, a podczas słonecznych, zimowych dni warto nosić okulary przeciwsłoneczne. Tak samo jak latem, instynktowne mrużenie oczu może wpływać na powstawanie kurzych łapek.
  • podczas wyjść na górskie szlaki, koniecznie należy zabezpieczyć skórę kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym
  • na noc dobrze jest stosować bogate kremy regenerująco-odżywcze oraz regularnie nawilżać cerę przy pomocy maseczek dobranych do rodzaju skóry.
  • peelingujmy skórę raz w tygodniu, stosujmy serum pod krem na noc.
  • usta warto zabezpieczać pomadką ochronną – uchronisz je przed pękaniem, na noc zaś warto nałożyć na usta ultra nawilżający kojący opatrunek z miodu.

Dermatozy, które nasilają się zimą

Zima nie jest również najlepszym okresem, dla osób które zmagają się ze schorzeniami dermatologicznymi. Takie choroby jak trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry lubią nasilać się właśnie o tej porze roku. Każdy, kto należy do ich grona powinien dobrze przyłożyć się do pielęgnacji skóry i stosować się o wszystkich powyższych rad. Żeby nie dopuścić do przesuszenia skóry oraz nasilenia choroby dobrze jest również unikać przegrzewania ciała (przez nieodpowiednie ubieranie się) oraz jak najczęściej wietrzyć dom lub mieszkanie. Najlepiej jest również zrezygnować w tym czasie z długich, gorących kąpieli, które jeszcze bardziej odwadniają naskórek. Krótki prysznic oraz stosowanie do mycia środków na bazie emolientów przyniosą ulgę dla skóry na całym ciele. W sytuacji zaś, kiedy zauważysz pierwsze objawy choroby, udaj się do dermatologa. Skóra zimą może być tak samo piękna jak wiosną czy latem, jej pielęgnacja powinna być jednak znacznie uważniejsza. Obserwuj jej wygląd, pamiętaj o piciu dużej ilości niegazowanej wody i staraj się racjonalnie odżywiać, a odwdzięczy się wówczas promiennością oraz witalnością.

NKL