Nawilżanie gardła jesienią, czyli domowe sposoby na jesienne problemy z gardłem

0
2213
Nawilżanie gardła
Podrażnienie gardła może, choć nie musi być początkiem infekcji wirusowej czy bakteryjnej | fot.: pixabay.com

Jesień to czas, w którym wiele osób skarży się na problemy z gardłem. Najczęściej jest to suchość, podrażnienie, chrypka oraz infekcje różnego pochodzenia. By uniknąć tych dolegliwości, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie gardła. Dlaczego jest ono tak ważne? Jakie domowe sposoby warto stosować na bolące i podrażnione gardło?

W sezonie jesienno-zimowym, dość często spotykaną dolegliwością są różnego rodzaju problemy z gardłem. Są to nie tylko infekcje wirusowe czy bakteryjne, przeziębienie, zapalenie gardła oraz krtani, ale także nieprzyjemne odczucia w gardle, spowodowane nadmiernym wysuszeniem śluzówki, takie jak suchość, drapanie, chrypka. Takie wysuszone gardło jest bardziej podatne na wszelkie infekcje, gdyż jego śluzówka nie jest w takim wypadku barierą ochronną przed wirusami i bakteriami. W związku z tym bardzo ważne jest dbanie o odpowiednie nawilżanie gardła.

Podrażnienie gardła

Podrażnienie gardła jest zazwyczaj objawem infekcji obok innych takich jak: kaszel, katar, gorączka, ból mięśni i głowy, rozbicie. Towarzyszy przeziębieniu, anginie, zapaleniu gardła czy krtani, ale także poważniejszym chorobom jak odra, ospa, zapalenie dziąseł czy szkarlatyna. Podrażnienie gardła jednak wcale nie musi świadczyć o chorobie, może być objawem wysuszenia błony śluzowej. Tzw. suche gardło jest wynikiem przebywania w pomieszczeniach, w których powietrze jest zbyt suche, co ma miejsce w sezonie grzewczym. Warto w tym czasie zadbać o nawilżanie gardła.

Nawilżanie gardła i powietrza w sezonie jesienno-zimowym

W sezonie grzewczym, w pomieszczeniach, w których przebywa się najczęściej, czyli w domu i pracy powietrze jest zbyt suche. Odpowiednia wilgotność powietrza waha się w przedziale od 40 do 60%. Jeśli jest mniejsza, wskazane jest nawilżanie. Po pierwsze, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, także po to, by pozbyć się drobnoustrojów. Warto używać także olejków eterycznych do aromaterapii. Po drugie, dobrze nawilżać pomieszczenia, poprzez przykrywanie kaloryferów mokrymi ręcznikami, rozstawienie pojemników z wodą lub, jeśli takie metody nie są skuteczne, zainwestowanie w nawilżacz powietrza. Ważne jest zwłaszcza odpowiednie nawilżenie sypialni. Po trzecie, w celu nawilżania gardła należy pić duże ilości płynów, głównie wody albo naparów ziołowych. Płyny trzeba popijać cały dzień małymi łykami. Pomocne mogą okazać się również inhalacje.

Domowe sposoby na gardło

Podrażnienie gardła zazwyczaj jest objawem zapalenia albo przesuszenia śluzówki, choć oczywiście może zdarzyć się tak, że jego przyczyna jest dużo poważniejsza. Dlatego, jeśli stosowanie tzw. domowych sposobów na gardło nie przynosi ulgi, warto skonsultować się
z lekarzem, zwłaszcza gdy ból jest przewlekły lub nasila się.

Podrażnienie, suchość i uczucie drapania można złagodzić dzięki nawilżaniu gardła. Aby je nawilżyć, należy pić dużo płynów, przede wszystkim wody oraz nawilżać pomieszczenie, w którym się przebywa oraz śpi.

Warto również płukać gardło naparami ziołowymi, wodą z sodą oraz wodą z solą.  Płukanki ziołowe (szałwia, rumianek, tymianek) działają przeciwzapalnie i łagodząco.. Należy łyżkę ziół zalać wrzątkiem, zaparzyć ok. 15 minut i przestudzić – płukanka powinna mieć temperaturę ciała. Soda oczyszczona ma także działanie przeciwzapalne, ale nie każdy dobrze znosi jej smak. By przygotować płukankę, należy łyżeczkę sody rozpuścić w pół szklanki ciepłej wody i płukać 3-4 razy dziennie. Można do płukania stosować także wodę z solą. Jednak przy bardzo podrażnionym gardle taka płukanka może dodatkowo podrażniać.

Dobrym sposobem na podrażnione gardło są inhalacje. Do ich przygotowania można użyć kilka kropel olejku eterycznego, np. pichtowego, sosnowego, cedrowego czy eukaliptusowego, lub można ją przygotować z wody i soli. Inhalacje oczyszczają gardło, przynoszą także ulgę przy katarze i łagodzą kaszel.

Na wysuszone gardło można stosować również oliwę z oliwek czy witaminę A + E. Natomiast w przypadku naprawdę dużego przesuszenia skutecznym sposobem na nawilżanie gardła jest siemię lniane. Łyżkę nasion należy zaparzyć ok. 10 minut, przecedzić i pić. Zawarty w naparze śluz powleka gardło i łagodzi podrażnienie.

W przypadku podrażnionego gardła warto również pić napoje z miodem albo mleko z miodem, masłem i czosnkiem czy tzw. złote mleko, czyli mleko z kurkumą, miodem i olejem kokosowym. Czosnek działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Kurkuma ma działanie przeciwzapalne.

Przy podrażnieniu gardła i suchym kaszlu należy pić znany z dzieciństwa syrop z cebuli.

Warto stosować także, preparaty w formie tabletek czy pastylek do ssania, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej gardła i krtani oraz wspierają układ odpornościowy. Więcej informacji o tego typu preparatach można znaleźć na stronie: http://fiorda.pl/.

Podrażnienie gardła może, choć nie musi być początkiem infekcji wirusowej czy bakteryjnej. Dlatego, gdy czujemy, że w gardle coś drapie czy boli, warto zostać w domu i pozostać w łóżku. Odpoczynek pod kołdrą czy kocem, czyli w cieple znacząco zwiększa szansę na pokonanie przez organizm infekcji.


Materiał partnera zewnętrznego