Olej ze słodkich migdałów – poznaj jego wyjątkowe właściwości

0
960
olej z migdałów
Olej ze słodkich migdałów możesz stosować w połączeniu z innymi olejami kosmetycznymi lub jako samodzielny kosmetyk | fot.: materiał partnera

Naturalne produkty kosmetyczne do pielęgnacji skóry i włosów cieszą się coraz większą popularnością. Świadomi szkodliwego działania dodatków zapachowych, silikonów, parabenów i innych sztucznych dodatków, nie chcemy już stosować powszechnie dostępnych kosmetyków – wolimy używać bezpiecznych produktów o czystym, naturalnym składzie. Jednym z nich jest olej ze słodkich migdałów, który świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry, łagodzi podrażnienia, wygładza skórę i poprawia jej elastyczność, a nawet zapobiega powstawaniu rozstępów. Można stosować go również do skóry głowy i na włosy. Zobacz jakie inne wyjątkowe właściwości ma olejek migdałowy i jak go stosować.

Olej ze słodkich migdałów – pochodzenie i skład

Olej migdałowy powstaje w procesie tłoczenia na zimno słodkich migdałów – czyli owoców pochodzącego z Azji Środkowej i Mniejszej drzewa migdałowego należącego do rodziny różowatych. Proces tłoczenia na zimno pozwala zachować w oleju:

  • nienasyconych kwasów tłuszczowych – między innymi duże ilości kwasu oleinowego, który spowalnia procesy starzenia się skóry, chroni ją przed utratą wody oraz zmiękcza,
  • soli mineralnych,
  • witamin – między innymi witamina E, A, D, C, PP i kompleks witamin z grupy B.

Dzięki późniejszemu procesowi częściowej rafinacji olej ze słodkich migdałów jest oczyszczany.

Jak olej migdałowy działa na skórę?

Olej ze słodkich migdałów można i warto stosować regularnie. Ma on bowiem wyjątkowo dobroczynny wpływ na zdrowie i wygląd skóry:

  • poprawia elastyczność skóry,
  • ma działanie antyoksydacyjne i odmładzające,
  • łagodzi stany zapalne skóry, jednocześnie chroni podrażnioną skórę przed wpływem czynników środowiskowych,
  • przyspiesza procesy regeneracyjne, zapobiega powstawaniu zmarszczek i spłyca te już istniejące,
  • wyrównuje koloryt skóry,
  • ujędrnia skórę nie pozostawiając efektu tłustości,
  • okazuje się skuteczny w łagodzeniu objawów łuszczycy i trądziku.

A do tego, dzięki jego łagodnemu składowi, nadaje się do każdego rodzaju skóry – wrażliwej, normalnej i do cery suchej.

Jak olej ze słodkich migdałów działa na włosy?

Witaminy, sole mineralne i kwas oleinowy zawarte w oleju ze słodkich migdałów okazują się niezwykle skuteczne także w przypadku codziennej pielęgnacji włosów. Jak działa olejek? Oto jego super moce:

  • wzmacnia włosy,
  • nawilża i odżywia,
  • pomaga zwalczyć łupież skóry głowy,
  • zapobiega przetłuszczaniu regulując wydzielanie sebum,
  • poprawia blask wysuszonych włosów, ale nie zostawia na nich tłustej warstwy,
  • idealnie pielęgnuje rozdwojone końcówki włosów.

Sposób użycia oleju migdałowego 

Aby móc w pełni skorzystać z dobroczynnego działania oleju, warto wiedzieć w jaki sposób go używać. Oto więc garść praktycznych porad i sprawdzonych pomysłów na jego wykorzystanie w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych.

migdały i buteleczka olejku migdałowego
Aby móc w pełni skorzystać z dobroczynnego działania oleju, warto wiedzieć w jaki sposób go używać | fot.: materiał partnera

Olej ze słodkich migdałów a pielęgnacja skóry – praktyczne porady

Możesz używać oleju jako samodzielnego kosmetyku lub stworzyć z niego własne produkty pielęgnacyjne, na przykład balsam do ciała lub pachnące mydełka glicerynowe. Oto proste receptury.

Do przygotowania balsamu do ciała potrzebujesz gotowej bazy do balsamu organicznego. Dodaj do niego kilka kropli oleju ze słodkich migdałów, odrobinę wosku pszczelego lub kwasu hialuronowego – lista składników zależy tak naprawdę od tego, co lubisz i jakie są potrzeby Twojej skóry. Dla skóry suchej wypróbuj olej awokado lub masło Shea jako dodatek do balsamu. Kosmetyk szybko wnika w skórę, możesz używać go więc także rano.

Olej ze słodkich migdałów doskonale pielęgnuje także podrażnioną i suchą skórę dłoni. Przygotuj tylko glicerynową bazę mydlaną i olejek migdałowy. Jeśli chcesz, dodaj też kilka kropli jednego z naturalnych olejków eterycznych – na przykład z drzewa herbacianego. Rozpuść bazę w kąpieli wodnej, dodaj pozostałe składniki, wlej mieszankę do foremek i poczekaj aż stężeje. Twoje mydełka są gotowe – nie tylko doskonale myją, ale też chronią skórę przed przesuszeniem.

Wcierając olej migdałowy w czasie masażu ciała uzyskasz wspaniały efekt – Twoja skóra będzie nie tylko jędrna i elastyczna, ale także zmniejszy się widoczność rozstępów i cellulitu

Olej migdałowy a pielęgnacja włosów – jak go stosować?

W pielęgnacji włosów możesz używać oleju na dwa sposoby – jako maskę na rozdwojone końcówki oraz do olejowania włosów i skóry głowy. Szczególnie polecamy go do pielęgnacji zniszczonych włosów.

Olejowanie polega na nałożeniu olejku na skórę głowy i rozprowadzeniu go po całej długości włosów, a po kilkunastu minutach spłukaniu ciepłą wodą z dodatkiem naturalnego szamponu. Stosowany regularnie, olej zapobiega wypadaniu, leczy łupież, wzmacnia je i nawilża. Twoje włosy będą wspaniale lśniły, jeśli będziesz je olejowała jeden lub dwa razy w tygodniu, staną się miękkie i sprężyste. Olej uchroni włosy przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. 

Codziennie możesz natomiast smarować olejem migdałowym same końcówki włosów. Wsmaruj go starannie w każdy pukiel, a różnicę zauważysz od razu – staną się lśniące i gładkie. 

Czy olej migdałowy można stosować w ciąży i pielęgnacji skóry dzieci?

Tak! Olej ze słodkich migdałów możesz bez obaw stosować na każdym etapie ciąży oraz w czasie trwania połogu. Jest to szczególnie istotne ze względu na ryzyko powstania na skórze rozstępów, które spowodowane są rozciąganiem skóry pod wpływem szybkiego przybierania na wadze.

Aby uniknąć tego przykrego efektu, polecamy smarowanie brzucha, bioder i biustu olejem migdałowym. Jego stosowanie nawilża i uelastycznia skórę, chroniąc w ten sposób włókna kolagenowe przed nieodwracalnymi uszkodzeniami. Pamiętaj, aby używać go także po porodzie.

Olej ze słodkich migdałów to naturalny emolient, jest więc chętnie używany przez mamy do pielęgnacji szczególnie delikatnej skóry noworodków i niemowląt. Jest całkowicie bezpieczny – nie powoduje podrażnień i nie zatyka porów skóry. Powinien być lekko ogrzany w dłoniach przed aplikacją – to pozwoli uniknąć maleństwu przykrych doznań spowodowanych nagłą zmianą temperatury. 

Podsumowanie

Olej ze słodkich migdałów możesz stosować w połączeniu z innymi olejami kosmetycznymi lub jako samodzielny kosmetyk. Nadaje się do każdego rodzaju cery, szybko się wchłania i nie powoduje podrażnień – wręcz przeciwnie, łagodzi je. Idealnie sprawdza się do relaksującego masażu oraz rozcieńczania naturalnych olejków eterycznych. Ten jeden produkt ma ogromną ilość zastosowań – wypróbuj go!

Materiał partnera