Onycholiza i zaburzenia struktury paznokcia: Przyczyny, objawy i metody leczenia

0
357
piękne stopy i paznokcie
Onycholiza to stan, który wymaga odpowiedniej diagnozy i leczenia. W przypadku jakichkolwiek objawów sugerujących onycholizę, niezbędne jest skonsultowanie się ze specjalistą, takim jak podolog | fot.: stock.adobe.com

Onycholiza to stan, który może wpływać na każdego z nas, niezależnie od wieku czy stylu życia. Jest to bezbolesna zmiana w aparacie paznokcia, która polega na oddzieleniu się płytki od łożyska. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, omówimy jego przyczyny, objawy i metody leczenia.

Czym jest onycholiza?

Onycholiza paznokcia to proces, w którym płytki paznokcia oddzielają się od łożyska. Zjawisko to rozpoczyna się od dystalnego końca płytki i postępuje proksymalnie w kierunku skórek. Przyczyną tego procesu najczęściej jest mechaniczny uraz, dermatozy kontaktowe, takie jak grzybica paznokci, łuszczyca, a także choroby tarczycy lub inne infekcje.

Przyczyny onycholizy

Przyczyny onycholizy są bardzo różne, od urazów mechanicznych po groźne choroby. Zalicza się do nich w szczególności:

  • Regularne, długie noszenie niewygodnego obuwia (zbyt ciasnego czy na zbyt wysokim obcasie)
  • Mikrourazy powstałe podczas niepoprawnego wykonania pedicure
  • Uszkodzenia mechaniczne, w wyniku których doszło do podważenia płytki paznokcia
  • Infekcje paznokci, zwłaszcza infekcje grzybicze
  • Schorzenia skórne, takie jak liszaje płaskie czy AZS
  • Ogólnoustrojowe choroby, takie jak niedobory żelaza, nadczynność tarczycy czy cukrzyca
  • Skutek uboczny działania wybranych leków

Objawy i leczenie

Onycholiza paznokci u stóp objawia się odwarstwianiem paznokcia od swojego łożyska, a dodatkowo zabarwieniem na biało, żółto. Jest to choroba paznokci, która może prowadzić do powstania niebezpiecznego stanu zapalnego.

Jeśli przyczyną onycholizy jest uraz mechaniczny, a łożysko i macierz nie zostały uszkodzone, paznokieć powinien odrastać. W przypadku dermatoz lub infekcji pierwotnych należy najpierw wyleczyć przyczynę, a paznokieć odrastając powinien na nowo przylegać do łożyska. Należy dbać o to, aby łożysko nie wyschło i systematycznie je nawilżać oraz regenerować.

Podsumowanie

Onycholiza to stan, który wymaga odpowiedniej diagnozy i leczenia. W przypadku jakichkolwiek objawów sugerujących onycholizę, niezbędne jest skonsultowanie się ze specjalistą, takim jak podolog. Pamiętaj, że zdrowe paznokcie to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim komfort i dobre samopoczucie.

OLI