Peeling chemiczny – na czym polega i dla kogo jest polecany?

0
1203
peeling chemiczny w gabinecie medycyny estetycznej
Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów peelingów. Najpopularniejsze to te z użyciem kwasu glikolowego, mlekowego, migdałowego czy ferulowego | fot.: stock.adobe.com

Peeling chemiczny to zabieg z zakresu medycyny estetycznej polegający na kontrolowanym złuszczaniu martwego naskórka i skóry właściwej za pomocą substancji chemicznych, co pozwala zminimalizować przebarwienia, poprawić teksturę skóry i jej ogólny wygląd oraz zniwelować pierwsze oznaki starzenia. Szerokie działanie peelingów powoduje, że są one chętnie stosowane jako pierwsze zabiegi w medycynie estetycznej i wstęp do kolejnych bardziej inwazyjnych procedur. Na czym polega peeling chemiczny, dla kogo jest polecany i jak wygląda pielęgnacja przed oraz po zabiegu?

Jak działa peeling chemiczny?

Peeling chemiczny polega na kontrolowanym uszkodzeniu komórek naskórka lub skóry właściwej, w zależności od głębokości peelingu, co w efekcie prowadzi do złuszczania się skóry. Peeling powierzchowny pozwala na odświeżenie skóry i ograniczenie wydzielania łoju w przypadku skóry łojotokowej. Peeling średnio-głęboki wyrówna koloryt skóry, zniweluje przebarwienia, melasmę oraz drobne zmarszczki. Natomiast peeling głęboki pozwoli na redukcję blizn potrądzikowych oraz głębokich zmarszczek. Substancje zawarte w peelingach wpływają na komórki skóry, powodując wzrost aktywności czynników wzrostu, ilości GAGs i kwasu hialuronowego oraz przyspieszenie wytwarzania ceramidów.

Dla kogo ten zabieg może być przydatny?

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów peelingów. Najpopularniejsze to te z użyciem kwasu glikolowego, mlekowego, migdałowego czy ferulowego. Istnieją także gotowe produkty zawierające mieszankę różnych substancji, zapewniając jeszcze szersze spektrum działania. Powierzchownie peeling można stosować już u młodych osób w wieku nastoletnim jako terapia wspomagająca leczenie trądziku oraz walkę z przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi. U osób po 25. roku życia peelingi łączone z mezoterapią mogą być stosowane prewencyjnie, w celu hamowania procesów starzenia i pobudzania regeneracji skóry.

Jak wygląda pielęgnacja przed i po zabiegiem?

Na 1-2 tygodnie przed zabiegiem należy stosować preparaty złuszczające, które ułatwią penetrację właściwego kwasu. Zmniejszy to ryzyko powikłań i poprawi efekt zabiegu. Po wykonanym zabiegu skórę oczyszczamy delikatnymi preparatami myjącymi, nie stosujemy makijażu ani innych kosmetyków. Nakładamy kremy nawilżająco-natłuszczające, mające na celu ochronę uszkodzonej skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Należy bezwzględnie unikać słońca. Po okresie wstępnej regeneracji, który jest zależny od wykonanego zabiegu możemy wprowadzić preparaty nawilżająco-regenerujące, takie jak Bepanthen Derm Krem, który wspomaga odbudowę skóry, dzięki wysokiemu 5% stężeniu prowitaminy B5. Więcej na temat preparatów marki Bepanthen znajduje się na stronie https://www.bepanthen.pl/.  Po upływie 3-14 dni, możemy rozpocząć stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i stopniowo wprowadzać inne kosmetyki.


Materiał partnera zewnętrznego