Pokaż mi swój tatuaż, a powiem Ci kim jesteś

0
1864
kobieta wykonująca tatuaż
Tatuaż wciąż fascynuje, budzi kontrowersje i sprzeczne emocje | fot.: stock.adobe.com

Tatuaże są bliskie skóry człowieka tak długo, jak długo stąpa on po ziemi. Pierwsze z nich zdobiły ludzkie ciała już tysiące lat temu, będąc dumą starożytnych wojów, podróżników czy żeglarzy. Starożytny świat pamięta je noszone na ciałach polinezyjskich kapłanów, piktów wojujących na ziemiach Brytanii i trackich niewolników, tatuowanych i znakowanych w ten sposób na półwyspie bałkańskim. No ale teraz tatuaże opowiadają zupełnie inne historie.

Tatuaże więzienne

Oczywiście mówiąc o tatuażach wciąż (niestety) trzeba wspomnieć o tatuażu jako symbolu światka przestępczego, który naniósł na sztukę tatuażu negatywne konotacje, utrzymujące się do dziś. Miały za zadanie przedstawiać przestępcze profesje, wyrażać gniew, frustrację czy chęć zemsty, nierzadko też symbolizować więzienną hierarchię. Ich wygląd i funkcje, choć zależały stricte od upodobań właściciela, opierały się na symbolach powszechnych w środowisku więziennym. Nie należy zapominać, że ich właścicielami byli członkowie najbardziej znanych mafii świata, jak Yakuza czy Triada – te ostatnie jednak stanowiły swoiste dzieła sztuki.

Sztuka tatuażu dzisiaj

Dziś są przede wszystkim sposobem wyrażania siebie, tak popularnym jaki nigdy dotąd. Ich formy, barwy i umiejscowienie są coraz bardziej wymyślne, a same w sobie urosły do rangi sztuki, za którą klient jest często gotowy zapłacić pokaźną ilość pieniędzy. Co jednak decyduje o tym, jaki ostatecznie tatuaż pokryje naszą skórę? Jakie przesłanie będzie z sobą nieść? Czy w ogóle tatuaż musi coś oznaczać? Na te pytania jest tak wiele odpowiedzi, jak wielu jest ludzi, którzy zdecydowali się oddać w ręce tatuatora. Głównie zależy to od osobistych upodobań, światopoglądu czy hobby. To z czym dana osoba się utożsamia, jak postrzega samą siebie, co jest dla niej ważne często ma swój wyraz w rysunku na skórze.

Tatuaże dla kobiet – najciekawsze trendy

Tatuaże dla kobiet często biorą się z inspiracji naturą, duchowością, światem fantastyki. Są manifestacją kobiecej siły, intuicji, osobowości właścicielki. Nieskończona mnogość symboli, kształtów i  kolorów pozwala na unikatowe obrazy, które potrafią powiedzieć o kobiecie więcej, niż można przypuszczać. Rośliny i kwiaty z reguły utożsamiane są z delikatnością, harmonią i spokojem, ale od każdego wyjątku jest reguła. Popularny motyw róży może oznaczać delikatność, ale i namiętność, motyw lilii – skromność, ale i doskonałość. Do najczęściej spotykanych motywów należy też kwiat lotosu, mak, dmuchawce, ale także krzew ciernisty. Wielokrotnie pojawiają się zwierzęta kotowate uosabiające grację i tajemniczość, ptaki wyjątkowo kojarzone z wolnością, mądrością i pięknem, takie jak orły, sowy czy papugi, a także owady takie jak motyle czy ćmy, które z powodzeniem mogą być wyrazem wewnętrznej przemiany.

projekt tatuażu ćma
Tatuaże ćmy nawiązują do symboliki śmierci, są także symbolicznymi łącznikami pomiędzy światem żywych i umarłych | fot.: stock.adobe.com

Motywem, który pojawia się wyjątkowo często jest także łapacz snów, nawiązujący do indiańskich wierzeń plemiennych, który ma za zadanie utrzymywać z dala złą energię.

tatuaż łapacz snów
Łapacz snów to ochronny filtr, który zatrzymuje negatywną energię, często przybierającą formę złych snów | fot.: stock.adobe.com

Inspiracje takimi wierzeniami, dają też początkiem tatuażom typu tribal, które mają rosnącą rzeszę zwolenniczek także wśród Pań. Kobiece tatuaże często mają sobie wiele z mistycyzmu, nierzadko pełnią rolę amuletów, wykorzystują symbole podświadomie łączące się z arkanami kobiecości.

Tribal na kobiecym ciele
Tribal to tatuaż nawiązujący do tradycyjnych tatuaży plemiennych. Najczęściej wykonywany jest w całości w kolorze czarnym i przedstawia mniej lub bardziej skomplikowane wzory. Tribale pojawiają się także na ciałach pań, choć zazwyczaj są chętnie wybierane przez mężczyzn | fot.: stock.adobe.com

Tatuaże dla mężczyzn – najpopularniejsze motywy

Nieco inaczej wygląda to w przypadku tatuaży dla mężczyzn, którzy stawiają na manifestacje siły w każdym tego słowa znaczeniu. Siła duchowa jest odzwierciedlana przez symbole natury, lasu, księżyca, zwierząt takich jak wilk czy sokół, które mają demonstrować również odwagę i wewnętrzną gotowość na wszystko. Popularnym ku temu środkiem wyrazu są też wspomniane wcześniej tribale, czyli tatuaże abstrakcyjne, wywodzące się z wierzeń ludowych i plemiennych. Są ściśle powiązane z siłami natury, harmonią życiową i ładem, mającym swój początek w porządku natury. 

tribal na męskiej skórze
Tribal jest w pewien sposób opowieścią o życiu człowieka zaszyfrowaną w znakach | fot.: stock.adobe.com

Siła fizyczna ma swój wyraz w drapieżnych zwierzętach pojawiających się najczęściej w postaci rozwartych paszczy i lśniących kłów czy też śladów po pazurach, które właśnie przeorały skórę. Popularnym motywem są również pająki, węże, czaszki odwołujące się do mroczniejszych zakamarków osobowości, co podświadomie może dodawać pewności siebie, a nawet egzekwować respekt. Tutaj pojawia się również tematyka biomechaniczna, która ma ogromną rzeszą zwolenników w większej części po stronie męskiej. Takie tatuaże wybierane są z uwagi na swoją nieszablonowość, niejednokrotnie wyglądają tak, jakby znajdowały się tuż pod naszą skórą, co daje ogromne pole do popisu w wyrażaniu ludzkiego wnętrza w bardzo oryginalny sposób.

Steampunk projekt tatuażu
Steampunk to fikcyjna epoka nawiązująca do czasów wiktoriańskich, nawiązuje do tatuażu biomechanicznego, jednak tutaj kluczem są koła zębate | fot.: stock.adobe.com

Wybierają je osoby kochające technikę i nowoczesność, często lubujący się w tematyce sci-fi, dostrzegające w maszynach piękno i potęgę, którą światopoglądowo łączą z naturą i życiem codziennym. Rośnie tu inspiracja fikcyjną epoką steampunku, która łączy w sobie elementy mechaniki, rozwoju technologicznego i stylistyki rodem z czasów wiktoriańskich. Mamy tu niesamowitą różnorodność wzorów bazujących na kołach zębatych, trybikach czy fantastycznych wynalazkach tej epoki.

Steampunk projekt
Jeszcze jeden projekt w stylu steampunk | fot.: stock.adobe.com

Co tatuaż mówi o człowieku

Bardzo wiele. Wyraża nie tylko naszą osobowość, światopogląd czy wartości życiowe. Można po nim poznać naszą wrażliwość i życiowe doświadczenia. To czy znajduje się on na widoku, czy też jest skrywany pod ubraniem, mówi jakimi jesteśmy ludźmi, jak ważna jest dla nas opinia innych ludzi. Może manifestować wszystko i nic, gdyż interpretacji jest nieskończenie wiele. Tatuaż wciąż fascynuje, budzi kontrowersje i sprzeczne emocje. Tym, czego z pewnością nie można mu odmówić jest to, że stał się awangardową formą sztuki, która mając tak samo wiele zwolenników, jak i przeciwników, przykuwa oko, napawa zachwytem i sprawia, że jesteśmy ciekawi osoby, która go nosi. To najważniejsza jego zasługa. W końcu dba o to, byśmy chcieli poznawać siebie nawzajem. Pamiętajmy tylko, żeby unikać banału. Banalnym tatuażom mówimy nie!

MBR