Seks a piękna skóra: jak życie erotyczne wpływa na stan naszej skóry

0
210
seks a skóra
Seks jako naturalny element ludzkiego życia, poza swoimi licznych korzyściami dla zdrowia psychicznego i fizycznego, ma też wpływ na naszą skórę | fot.: stock.adobe.com

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, życie erotyczne może mieć wpływ na stan naszej skóry. Poza fizycznymi i emocjonalnymi korzyściami, seks może przynieść także korzyści kosmetologiczne. Oto kilka powodów, dla których regularne życie intymne może przekładać się na zdrowszą i piękniejszą cerę.

1. Poprawa krążenia

Podczas pobudzenia seksualnego oraz samego aktu zwiększa się przepływ krwi w organizmie. Lepsze krążenie krwi przyspiesza dostarczanie tlenu i składników odżywczych do komórek skóry, co może przyczynić się do jej lepszego wyglądu.

2. Wydzielanie endorfin

Seks wyzwala endorfiny, które są naturalnymi „środkami przeciwbólowymi” organizmu. Mają one właściwości przeciwbólowe, relaksujące i poprawiające nastrój. Niższy poziom stresu i lęków przekłada się na mniejszą ilość zmarszczek oraz poprawę ogólnego stanu skóry.

3. Wspomaganie produkcji kolagenu

Intymność i bliskość mogą przyczynić się do zwiększenia produkcji kolagenu w skórze. Kolagen jest białkiem odpowiedzialnym za elastyczność i jędrność skóry, a jego naturalna produkcja zmniejsza się w miarę starzenia. Wspieranie jego produkcji może opóźnić powstawanie zmarszczek i pomóc w zachowaniu młodzieńczego wyglądu skóry.

Chociaż seks i intymność mają wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia, bezpośredni związek między aktywnością seksualną a produkcją kolagenu nie jest tak jasno udowodniony, jak inne korzyści zdrowotne wynikające z życia intymnego. Jednakże, jeśli przyjrzymy się bardziej ogólnie mechanizmom działania seksu na organizm, możemy zidentyfikować pewne powiązania.

Podczas aktywności seksualnej zwiększa się przepływ krwi w organizmie, w tym do skóry. Zwiększony przepływ krwi dostarcza więcej tlenu i składników odżywczych do komórek skóry, co może przyspieszyć procesy regeneracji i odnowy komórkowej. Ponieważ kolagen jest kluczowym białkiem odpowiedzialnym za strukturę i elastyczność skóry, optymalne odżywienie komórek skóry może wpłynąć na zdolność skóry do produkcji kolagenu.

Dodatkowo, seks może pomóc w redukcji stresu, który jest znanym czynnikiem wpływającym na starzenie się skóry. Stres prowadzi do wydzielania kortyzolu, hormonu, który może rozkładać kolagen w skórze. Zmniejszenie poziomu stresu dzięki życiu intymnemu może pomóc w zachowaniu kolagenu.

4. Regulacja poziomu hormonów

Regularny seks może wpłynąć na równowagę hormonalną w organizmie, co z kolei może poprawić stan skóry, zwłaszcza u osób z trądzikiem hormonalnym.

5. Poprawa jakości snu

Po orgazmie wydzielany jest prolaktyna, hormon odpowiedzialny za uczucie rozluźnienia i senności. Dobra jakość snu jest kluczem do zdrowej skóry, ponieważ podczas snu nasz organizm regeneruje się i naprawia uszkodzenia na poziomie komórkowym.

Podsumowanie

Seks jako naturalny element ludzkiego życia, poza swoimi licznych korzyściami dla zdrowia psychicznego i fizycznego, ma też wpływ na naszą skórę. Oczywiście, aby cieszyć się piękną skórą, ważne jest również odpowiednie nawilżanie, oczyszczanie i ochrona przed słońcem, ale życie erotyczne może być dodatkowym, przyjemnym wsparciem dla naszej cery.

Redo