Smokey eye dla początkujących

0
591
smokey eyes
Jeżeli sądzicie, że smokey eye jest wymysłem lat 80-tych czy 70-tych, to nic bardziej mylnego | fot.: materiał partnera

Smokey eye to makijaż oczu, który robi furorę. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest jak mała czarna – był modny, jest modny i będzie modny. Warto wiedzieć, że taki makijaż jest niemal przeciwieństwem słowa perfekcja. Wcale nie musi idealnie się prezentować, by tworzyć niesamowity efekt i zachwycać także płeć przeciwną. Z takim makijażem poradzi sobie nawet osoba, która zbytniego doświadczenia w malowaniu się nie ma. Jak więc go wykonać? Oto nasz poradnik dla początkujących.

O historii smokey eye zdań kilka

Jeżeli sądzicie, że smokey eye jest wymysłem lat 80-tych czy 70-tych, to nic bardziej mylnego. Otóż taki make up wykonywały już kobiety w Starożytnym Egipcie, choć prawda jest taka, że i mężczyźni ówcześnie podkreślali oczy. Do tego celu używano kohlu. Był on złożoną mieszanką, w skład której wchodziły: palone migdały, popiół, ołów, ochra oraz sproszkowany antymon. Taką mieszaninę przechowywało się w naczyniach z kamienia, a przed samym nałożeniem rozcieńczało z odrobiną wody bądź oleju. Co ciekawe taki makijaż wykonywały nie tylko kobiety czy mężczyźni o wysokim statusie społecznym, lecz tak naprawdę wszyscy. Lata mijały, trendy w makijażu nieco się zmieniały, ale zawsze smokey eye był na czasie. Kolejny prawdziwy boom nastąpił w latach 70-tych i dekadę temu. Obecnie jest znakiem rozpoznawczym choćby Toma Forda. Trzeba przyznać, że ten makijaż ma w sobie nonszalancję, zmysłowość, styl i co ważne powstał z miłości do niedoskonałości i braku czasu. Zacznijmy więc nasz mini kurs makijażu smokey eye:

Smokey eye – wersja bardzo szybka

Skoro już wiadomo, że makijaż smokey eye powstał z braku czasu, to naprawdę można wykonać go wyjątkowo szybko, a nawet eekspresowo. Wystarczy tylko pomalować górną i dolną powiekę czarną kredką. Następnie rozetrzeć powierzchnię patyczkiem higienicznym, lekko nawilżonym bezbarwnym balsamem do ust. W ten sposób uzyskacie naprawdę nonszalancki efekt. Tutaj mamy dla Was jeszcze radę, a mianowicie warto pomalować górną linię rzęs i dodatkowo użyć tuszu pogrubiającego. a już efekt przerośnie Wasze oczekiwania.

Obraz zawierający osoba

Opis wygenerowany automatycznie

fot. Marcel Zaborski, fotosekunda.pl

Jak zrobić makijaż smokey eye?

Jeżeli macie nieco więcej czasu, a więc choćby 5 minut, to możecie pokusić się o jeszcze bardziej wyrafinowany makijaż. Na początku należy nałożyć bazę pod makijaż na powieki, koniecznie od samej linii rzęs do łuku brwiowego. Alternatywą dla bazy może być korektor, ale wtedy konieczne jest jeszcze utrwalenie go pudrem. Czas na kredkę do oczu. Wystarczy tylko narysować kreskę na górnej linii rzęs, następnie, na środek powieki, należy nałożyć ciemny cień do powiek i rozetrzeć go w każdą stronę. Od wewnętrznego kącika kolor powinien być najjaśniejszy, natomiast na boczną stronę kącika należy nałożyć jeszcze jedną warstwę cienia do powiek. Teraz możecie całość jeszcze lekko rozmazać. W ten sposób kolory się nieco wymieszają, ale uzyskacie też efekt przydymionego oka. Oczywiście to nie koniec, bo czas wykonać makijaż na dolnej powiece. W tym przypadku wystarczy tylko użyć kredki i nałożyć ją na linii wodnej. Następnie należy delikatnie rozetrzeć patyczkiem kosmetycznym, zwilżonym balsamem i gotowe. Jeżeli chcesz uzyskać efekt glow, to możesz dodać nieco metalicznego blasku. Wystarczy zastosować płynny topper albo nieco brokatu.

50 shades of grey, czyli 50 odcieni szarości w stylu smokey eye

Do makijażu smokey eye nie musicie używać tylko czarnych cieni, bo świetnie prezentują się też odcienie szarości. W tym przypadku warto postawić na kolor stalowy, ciemnoszary i skandynawską szarość, choć możliwości jest zdecydowanie więcej. Wystarczy powiekę podzielić na trzy części, mniej więcej równe i narysować pionową linię podziału szarą kredką na około 4 cm. Teraz każdą z części wypełniacie cieniem do powiek od kącika oczu najjaśniejszą, przez ciemniejszą, aż po najciemniejszą przy zewnętrznym kąciku oka. Powierzchnię lekko rozcieracie wacikiem bądź pędzelkiem do oczu, a linię wodną malujecie białą kredką, zaś nieco niżej wykonujecie kreskę czarną kredką. W ten sposób uzyskacie świetny efekt przydymionego oka, ale też optycznie je powiększycie. 

Pamiętajcie, że smokey eye możecie wykonać niemal w każdym kolorze, a więc nie tylko w czerni, odcieniach szarości czy brązu, ale nawet w kolorze fioletowym. W każdym wydaniu efekt wow jest gwarantowany. 

materiał partnera