Sposoby na odmłodzenie szyi w gabinecie kosmetologicznym

0
1545
kobieca szyja
W gabinetach medycyny estetycznej nie znajdziemy raczej zabiegów wyłącznie na tę strefę, a więc na próżno szukać odstępnych technik, którymi możemy odmłodzić wyłącznie szyję | fot.: stock.adobe.com

Szyja to wciąż nieco zapominana, ale ważna (i widoczna!) część naszego wyglądu zewnętrznego. Nieodłącznie towarzysząca twarzy na drugim planie, potrafi ładnie eksponować nasze atuty. Trzeba ponadto pamiętać, że to jedna z nielicznych części naszego ciała, która nieustannie jest wystawiona na widok ludzki. Czy możemy sobie pozwolić na zaniedbywanie jej? Specjaliści podpowiadają, że niekoniecznie. 

Jak starzeje się skóra na szyi?

W gabinetach medycyny estetycznej nie znajdziemy raczej zabiegów wyłącznie na tę strefę, a więc na próżno szukać odstępnych technik, którymi możemy odmłodzić wyłącznie szyję. Jednakże wybierając się na zabieg medycyny estetycznej warto łączyć obydwie strefy: tzn. twarz i szyję. Dzięki temu rozszerzeniu pola działania unikniemy niekorzystnego kontrastu pomiędzy stanem skóry w obydwu rejonach. Niektórzy kosmetologowie zalecają nawet, żeby o skórę szyi dbać nawet wcześniej niż o skórę twarzy, ponieważ szybciej się ona starzeje. Wynika to poniekąd z jej delikatności, ale także z faktu, że trudno zatuszować ewentualne efekty starzenia makijażem.

Wolumetria

W przypadku szyi problem nie wynika jedynie z jej starzenia się, ale też zanikania tkanki podskórnej. Warto pomyśleć w tym przypadku o wolumetrii, czyli ostrzykiwaniu preparatem na bazie kwasu hialuronowego, który obecny jest we wszystkich organizmach żywych. Wolumetryczne odmładzanie polega na przywracaniu utraconej objętości i poprawianiu konturów twarzy oraz szyi. Skóra na twarzy ma również tę przewagę, że wskutek ciągłych ruchów mięśni „gimnastykuje się”, co pomaga pobudzić krążenie, a jak wiemy to absolutna podstawa w zachowaniu młodości. W przypadku szyi mechanizm ten jest zdecydowanie słabszy. Jednocześnie kontrast pomiędzy świeżą i zadbaną twarzą, a wiotką i zaniedbaną szyją może być fatalny dla naszego wizerunku. warto przy tym pamiętać, że zabieg wolumetrii najczęściej jest wykonywany właśnie dla twarzy i dodatkowo dla szyi. Rzadko wykonuje się go wyłącznie na samej szyi.

kontrast pomiędzy szyją a twarzą
Wybierając się na zabieg medycyny estetycznej warto łączyć obydwie strefy: tzn. twarz i szyję. Dzięki temu rozszerzeniu pola działania unikniemy niekorzystnego kontrastu pomiędzy stanem skóry w obydwu rejonach | fot.: stock.adobe.com

Podstawowe metody odmłodzenia szyi 

Bardzo popularnymi zabiegami odmładzającymi są mezoterapia igłowa i mezoterapia mikroigłowa. Ich celem jest dostarczenie skórze odpowiednich substancji regenerujących, odżywczych i nawilżających. Szczególnie popularna w okolicach twarzy, szyi i dekoltu. Mezoterapia mikroigłowa to niechirurgiczna metoda rewitalizacji skóry przy jednoczesnej stymulacji jej naturalnych zdolności regeneracyjnych. Dodatkowo zostaje podany specjalny preparat uzależniony od potrzeb skóry.

Mezoterapia

Mezoterapia igłowa pozwala na utworzenie depozytu, z którego stopniowo uwalnia się substancja czynna. Polega na wstrzykiwaniu do głębokości 2-3 milimetrów specjalnego koktajlu witaminowego ze wspomnianym wcześniej kwasem hialuronowym, choć nie tylko. Oczywiście głębokość samego nakłucia ustala osoba wykonująca zabieg zależnie od okolicy, wrażliwości na ból i indywidualnych potrzeb klienta. Iniekcje tego typu poprawiają przede wszystkim mikrokrążenie oraz metabolizm komórkowy. Wszystko to sprawia, że mezoterapia igłowa to jeden z najefektywniejszych zabiegów powstrzymujących procesy starzenia się skóry. 

Wampirzy lifting

Inną popularną metodą jest „wampirzy lifting„, czyli terapia osoczem. Pozyskuje się je z krwi pacjenta i dostarcza do odpowiednich miejsc skóry, co ma silne właściwości regenerujące. Silnie powiązana z osoczem jest fibryna, która wytrąca się z niego podczas krzepnięcia. Znana ze swojego stymulującego wpływu na odnowienie biologiczne tkanek. Osocze bogatopłytkowe zawiera w swoim składzie czynniki wzrostu, które oferują dobroczynne właściwości. Stymulują one fibroblasty i komórki macierzyste do produkcji kolagenu i elastyny, ale także odpowiadają za lepsze jakościowo połączenia międzykomórkowe i poprawę mikrokrążenia.

skóra szyi u osoby dojrzałej
W przypadku szyi problem nie wynika jedynie z jej starzenia się, ale też zanikania tkanki podskórnej | fot.: stock.adobe.com

Inne popularne metody 

Nieco inaczej działa metoda PRXT-33. W tym przypadku głównym składnikiem, który dostarczany jest do skóry jest kwas TCA o stężeniu 33%, skąd zresztą wynika jego nazwa. Oprócz tego do zabiegu stosuje się nadtlenek wodoru, który niweluje niepożądane reakcje kwasu. Zabieg oparty jest metodzie chemicznej biorewitalizacji skóry i polega na nałożeniu kilku warstw preparatu, jedna po drugiej i intensywnym ich wmasowaniu w skórę ruchami liftingującymi. To z kolei przywraca skórze jędrność i elastyczność, dzięki właściwościom odmładzającym i rewitalizującym, a także likwiduje zmarszczki i nawilża skórę. 

Trochę mniej znana jest radiofrekwencja (RF) radiowa, gdzie stosuje się kartridże nakłuwające o różnej długości. Wprowadza się dzięki nim fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych. Nici PDO to z kolei włókna, dzięki którym można od wewnątrz stymulować tkanki. 

Odmładzanie to jednak nie tylko nakłuwanie skóry i dostarczanie jej w ten sposób składników. Wiele osób boi się różnego rodzaju igieł i wybiera alternatywne sposoby. Od lat dobrą opinię ma także endermolift, który polega na pobudzeniu skóry masażem mechanicznym. Nie zabraknie też zabiegów laserowych (m.in. metoda Icoone czy fotoodmładzanie IPL) oraz korzystających z pomocy fal radiowych. Swoich fanów mają ultradźwięki, a więc zabieg HIFU, który zwiększa elastyczność i poprawia napięcie skóry.

Wśród nich warto zwrócić uwagę na fotoodmładzanie IPL. To dość popularny zabieg. W trakcie jego trwania powierzchnia poddana zabiegowi zostaje naświetlona krótkimi impulsami światła. Zamienia ono hemoglobinę (rozszerzone naczynka, rumień) lub melaninę (przebarwienia) na ciepło, które niszczy uszkodzone komórki, a te położone głębiej pobudza do wytwarzania kolagenu. Podczas trwania zabiegu skracają się i przebudowują włókna kolagenowe odpowiadające za naturalną jędrność, a skóra zostaje pobudzona do rozpoczęcia naturalnego procesu leczenia.

Wybór należy do Ciebie 

Uwzględniając tak wiele różnych technik, każdy znajdzie się dla siebie. Igły, lasery, ultradźwięki, fale radiowe – czego tylko dusza, a przede wszystkim skóra naszej szyi, zapragnie. Warto pamiętać, że zabiegi kosmetyczne to nie tylko twarz. Warto rozpocząć w tym przypadku właśnie od szyi, gdyż kontrast pomiędzy szyją a zadbaną twarzą może zepsuć efekty nawet najlepszych zabiegów. 

MMi/DOP