Sposoby na radzenie sobie z trądzikiem

0
2221
dziewczyna z trądzikiem
Pojawianie się wyprysków jest związane z nadprodukcją sebum. Przetłuszczająca się skóra staje się doskonałą pożywką dla bakterii i to one są odpowiedzialne za zaczerwienienia czy też szybkie rozprzestrzenianie się stanu zapalnego | fot.: materiały partnera

Trądzik towarzyszy osobom w każdym wieku i jest związany z różnego rodzaju procesami, które dzieją się w organizmie. Choć same wypryski na skórze nie należą do estetycznych, to przy leczeniu nie tylko wygląd jest priorytetem. Chodzi też o zmianę nawyków żywieniowych i pielęgnacyjnych oraz o to, by nie dopuścić do stanu zapalnego, a z czasem na przykład do powstawania blizn. Z trądzikiem borykają się nastolatki, choć coraz częściej problemy skórne mają również osoby w dorosłym wieku.

  1. Jak pielęgnować twarz?
  2. Jak sobie radzić?
  3. Co może ci pomóc?

Jak pielęgnować twarz?

Przede wszystkim zmiany leczy się farmakologicznie i pomagają różnego rodzaju preparaty, kremy czy maść na trądzik. Poza tym znamy również domowe sposoby, a podstawą walki z niedoskonałościami jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Warto przy tym pamiętać, że trądzik nie tylko jest widoczny i nieprzyjemny, ale wpływa również na samoocenę i znacząco obniża pewność siebie. Dla wielu osób staje się także poważnym kompleksem, który utrudnia na przykład zawieranie znajomości. Samo leczenie trądziku jest zależne od przyczyny. Zdarza się, że zmiany są naturalnie związane z procesem dojrzewania, ale czasem są efektem zaburzeń hormonalnych, objawem choroby czy też nieprawidłowej diety. Dlatego właśnie trądzik może pojawić się w każdym wieku.

Jak sobie radzić?

Już pierwsze krostki czy wypryski powinny być sygnałem, że trzeba zadbać o skórę. Na samym początku, kiedy zmiany są niewielkie, wystarczy na przykład zmienić sposób pielęgnacji skóry na twarzy, dekolcie, czy ramionach – wiele zależy od tego, gdzie występuje trądzik. Pojawianie się wyprysków jest związane z nadprodukcją sebum. Przetłuszczająca się skóra staje się doskonałą pożywką dla bakterii i to one są odpowiedzialne za zaczerwienienia czy też szybkie rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Domowe sposoby mogą problem zminimalizować. Poza tym zmniejszają ryzyko powstawania blizn oraz przebarwień. Jak widać, samo leczenie trądziku wymaga konsultacji ze specjalistą, który zaleci odpowiednią kurację i zdarza się, że maść na trądzik okazuje się niezbędna. Poza tym na liście wybieranych preparatów mogą znaleźć się toniki, tabletki, antybiotyki czy terapia hormonalna. Często zalecane są również leki, które są wykonywane na specjalne zlecenie.

Co może ci pomóc?

Domowe terapie stają się doskonałą szansą na to, by poprawić wygląd skóry, zadbać o jej pielęgnację, ale taką wspomagają proces leczenia. Oczywiście powinny być dopasowane do rodzaju skóry i konkretnego problemu i jego zaawansowania. Najczęściej domowe czy apteczne preparaty będą złuszczać naskórek, zmniejszą wydzielanie sebum, a także minimalizować będą podrażnienia. Sprawdzają się na przykład peelingi oczyszczające czy maseczki robione z naturalnych składników. Warto również zadbać o działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Można zrobić peelingi bazujące na cukrze. Poza tym do domowych maseczek warto dodać również cynamon, miód, kurkumę. Preparat bazujący na sodzie oczyszczonej natomiast będzie świetnie oczyszczać i przyspieszy gojenie ran.

Warto pamiętać o tym, że osoby, które mają problemy z cerą trądzikową, uważnie powinny przyjrzeć się swojej diecie. Musi być ona bogata w witaminy oraz składniki mineralne, które wspomagać będą regenerację skóry. Poza tym warto również unikać produktów, które powodują wypryski. Najczęściej na liście pojawiają się ostre przyprawy, czekolada i alkohol. Zmiana codziennych nawyków, sposobu żywienia oraz techniki oczyszczania twarzy mogą bardzo pomóc, szczególnie gdy problemy z trądzikiem wracają w dojrzałym wieku, mają inne przyczyny i wymagają specjalistycznego leczenia.