Długi weekend z rodziną poza miastem? Sprawdź, co musisz ze sobą zabrać!

0
1294
rodzina w namiocie za miastem
Niezależnie od tego, jaki rodzaj wypoczynku planujemy, zawsze w naszej apteczce powinien znaleźć się podstawowy zestaw ważnych produktów | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pierwsze ciepłe dni sprzyjają rodzinnym wyjazdom i wycieczkom poza miasto. Do podróży zachęca budząca się do życia natura i chęć odpoczynku od codziennych obowiązków. Jednak aby weekend z rodziną był udany, należy wyposażyć się w podstawowy ekwipunek, który może wydobyć nas z różnych zdrowotnych opresji.

Co na ból brzucha?

Ból brzucha to bardzo częsta dolegliwość, która przytrafia się podczas wyjazdów. Mogą na to wpływać: zmiana środowiska i diety, zaburzenia czynnościowe po spożyciu określonego posiłku oraz zmiana charakteru wypróżnień związana z miejscem pobytu. Najczęściej takie dolegliwości pojawiają się u dzieci, które są bardziej podatne na dolegliwości układu pokarmowego niż osoby dorosłe. Dlatego jeżeli pojawi się ból brzucha u dziecka, warto mieć przy sobie lek łagodzący dolegliwości żołądkowo-jelitowe np. Iberogast. Źródłem nieprzyjemnych objawów może być również zatrucie pokarmowe – wtedy będą dołączać się uporczywie wymioty, nudności lub biegunka. W zdecydowanej większości są to infekcje na tle bakteryjnym, które powinny samoistnie ustąpić. Jednak w takich momentach mogą przydać się preparaty pochłaniające toksyny bakteryjne np. węgiel aktywowany oraz leki wspomagające leczenie zatrucia np. nifuroksazyd.

Co na przeziębienie?

Zmiana środowiska może również przyczynić się do osłabienia organizmu lub spadku odporności. Zwiększa się przez to podatność organizmu na infekcje wirusowe np. przeziębienie, które mogą się szybko rozwinąć i dać objawy takie jak: katar, kaszel, gorączka, bóle głowy i mięśni lub uczucie ogólnego rozbicia. Na tę ewentualność warto wyposażyć się w leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) np. ibuprofen, które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, dlatego też przydadzą się w łagodzeniu pierwszych objawów infekcji.

Co na urazy i rany?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj wypoczynku planujemy, zawsze w naszej apteczce powinien znaleźć się podstawowy zestaw do opatrywania małych ran lub urazów, takich jak: małe obtarcia naskórka, skaleczenia, stłuczenia lub nadwyrężenia stawów. W przypadku urazu z przerwaniem ciągłości skóry przyda się: woda utleniona, jałowe gaziki, bandaż, plastry, nożyczki i gumowe rękawiczki do sterylnego zaopatrywania zranienia. Z kolei gdy dojdzie do stłuczenia np. kolana lub łokcia, warto mieć przy sobie żel łagodzący ból i obrzęk oraz chłodzące kompresy. Natomiast gdy przydarzy się nadwyrężenie stawu, należy skorzystać z żelu przeciwbólowego i rozgrzewającego źródło dolegliwości.

Co na ukąszenia?

Wiosna to okres, w którym uaktywnia się wiele insektów. Do najbardziej popularnych należą komary, które u niektórych osób mogą powodować silnie swędzące ukąszenia. Poza tym bardzo groźne dla zdrowia mogą być kleszcze, które przenoszą bakterię mogącą wywołać niebezpieczną chorobę zwaną boreliozą. Dlatego przed każdą pieszą wycieczką należy używać środków odstraszających insekty tzw. repelenty. Ten sposób chroni nie tylko przed swędzącymi grudkami na skórze, ale także w przypadku osób nadwrażliwych na ukąszenia przed nadmierną reakcją obronną organizmu. Natomiast w przypadku gdy już dojdzie do ukąszenia, można je załagodzić kremem lub żelem zawierającym substancję przeciwświądową (przeciwhistaminową) np. dimetyden.


Materiał partnera zewnętrznego