Trądzik – rodzaje, przyczyny powstawania i metody leczenia

0
559
trądzik
Trądzik to powszechna choroba skóry, która może negatywnie wpływać na samopoczucie i pewność siebie. Jeśli borykasz się z tym problemem, przede wszystkim skonsultuj się z dermatologiem i kosmetologiem | fot.: materiał partnera

Trądzik to problem, który dotyka wiele osób. Bardzo często pojawia się w okresie nastoletnim, jednak może występować także u osób dorosłych. Nie da się ukryć, że problemy skórne mogą wpływać na obniżenie nastroju i poczucia własnej wartości. Niestety w niektórych przypadkach odpowiednia pielęgnacja skóry to za mało. Zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa i podjęcie leczenia, które będzie dopasowane do indywidualnego przypadku. Czym jest trądzik i jakie są jego rodzaje? Jakie są przyczyny powstawania trądziku? Jak można go wyleczyć? Sprawdź!

Czym jest trądzik?

Trądzik pospolity to przewlekła choroba skóry, która zaburza pracę gruczołów włosowo-łojowych, która wymaga podjęcia leczenia. Niezwykle ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry, dieta oraz styl życia. Prowadzi do nadprodukcji sebum, które przyczyniają się do „zapychania” porów, czyli ujść gruczołów łojowych – w efekcie mogą pojawić się liczne stany zapalne. Niestety problemy skórne mogą bardzo negatywnie wpływać na samoocenę i pewność siebie, a w konsekwencji na każdą sferę życia.

Trądzik najczęściej pojawia się u osób młodych, a dokładnie w okresie dojrzewania. Nieestetyczne zmiany skórne mogą utworzyć się między innymi na twarzy, szyi, a także na plecach.

Rodzaje trądziku

Jeśli borykasz się z trądzikiem – nie stawiaj diagnozy na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u sprawdzonego kosmetologa, który zaproponuje ukierunkowaną pielęgnacje i skieruje do dermatologa na podjęcie odpowiedniego leczenia na podstawie badań. Doświadczony specjalista rozpozna, z jakim rodzajem trądziku się borykasz i zaproponuje skuteczne leczenie. Pamiętaj jednak, że trądzik jest chorobą przewlekłą, która może nawracać. Można wyróżnić między innymi: trądzik pospolity, ropowiczy, skupiony, bliznowaty, różowaty oraz wywołany.

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik jest powszechnym problemem. Niestety nie da się wskazać jednej przyczyny, która powoduje pojawienie się zmian na skórze. Do przyczyn powstawania trądziku można zaliczyć między innymi:

  • niewłaściwą pielęgnację cery,
  • nieodpowiednią dietę,
  • zaburzenia hormonalne,
  • predyspozycje genetyczne,
  • przewlekły stres,
  • ciągłe zmęczenie,
  • zanieczyszczenie środowiska.

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się kolejnych zmian na skórze, zadbaj o odpowiednią pielęgnację cery, stosuj dobrze zbilansowaną dietę opartą na wartościowych produktach, dbaj o regenerację organizmu i postaraj się zredukować stres.

Metody leczenia trądziku

Jeśli chcesz pozbyć się trądziku, powinieneś skonsultować się z dermatologiem. Jedną z metod leczenia jest stosowanie leku o nazwie izotek. Jednak takie leczenie powinno być ostatecznością, dopiero gdy wyeliminowanie możliwych przyczyn zmian trądzikowych nie przyniosło spodziewanych efektów. Leczenie izotekiem musi odbywać się pod kontrolą lekarza. W pozbyciu się trądziku kluczowa jest odpowiednia dieta, pozbycie się niedoborów witamin w organizmie i wdrożenie właściwej pielęgnacji cery.

Bardzo ważny jest odpowiedni wybór kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej. Warto wybierać produkty z takimi składnikami aktywnymi jak niacynamid, olejek z drzewa herbacianego, kwas migdałowy lub salicylowy. W pielęgnacji cery z problemami świetnie sprawdzi się Serum Snail B3, a także Cleanser Tea Tree Oil.

Trądzik to powszechna choroba skóry, która może negatywnie wpływać na samopoczucie i pewność siebie. Jeśli borykasz się z tym problemem, przede wszystkim skonsultuj się z dermatologiem i kosmetologiem. Zadbaj również o pielęgnację cery i stosuj dobrze zbilansowaną dietę.

Materiał partnera