Twarz w dobrych rękach, czyli o masażu kosmetycznym twarzy

4
26006
Masaż kosmetyczny twarzy
Masaż twarzy to doskonały sposób na poprawienie kondycji skóry | fot.: Fotolia

Jest świetną formą relaksu dla zabieganych i zmęczonych, dobroczynnie oddziałuje bowiem na receptory czuciowe skóry.  W połączeniu z odpowiednimi kosmetykami, potrafi zdziałać cuda. Koi skórę twarzy, poprawia jej koloryt i doskonale dotlenia, uelastycznia i wygładza. Jest pomocny w walce z opuchlizną i workami pod oczami, odmładza rysy twarzy. Masaż kosmetyczny, bo o nim mowa, w wykonaniu fachowca jest doskonałą bronią przeciwko poszarzałej, spuchniętej, bądź odwodnionej skórze.

Jego właściwości lecznicze zmniejszają bóle głowy i sztywnienie karku, łagodzą stres i napięcie mięśni. Masaż zapewnia  prawidłowy przepływ energii, usprawnia krążenie krwi i limfy, dzięki czemu działa ujędrniająco na skórę twarzy. Przy regularnym stosowaniu, jest nawet w stanie zapobiegać utrwalaniu zmarszczek, dzięki rozluźnieniu mięśni między brwiami, czy na czole. Jeśli do jego wykonania użyjemy tłustego kremu, zmiękczy naskórek i spowoduje usunięcie nadmiernych zrogowaceń, co w efekcie wygładzi skórę.Ważną cechą zabiegu jest też odblokowanie kanałów łojowych i potowych i pobudzenie gruczołów wydzielniczych skóry. Właściwie wykonany masaż twarzy doskonale przygotowuje skórę do przyjęcia kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych.
Wymienione rezultaty uzyskuje się przez zastosowanie delikatnych i spokojnych technik – najczęściej wykonywanym działaniem jest głaskanie. Ruchy powinny być płynne i delikatne, by nadmiernie nie rozciągać skóry twarzy. Zawsze masujemy płynnie ku górze i na boki. Rozcieramy drobne zmarszczki i „kurze łapki” wykonując  niewielkie kółeczka z lekkim uciskiem. Następnie stosuje się ruchy ugniatania, uciskania i delikatnego oklepywania opuszkami palców.

Sam zabieg nie wymaga od nas specjalnego przygotowania. Przy zadbanej cerze wystarczy, jeśli go wykonamy  raz w miesiącu. W przypadku cery zniszczonej, zaleca się stosowanie serii zabiegów regenerujących z częstotliwością dwa razy w tygodniu. Kuracja taka obejmuje zwykle od 5 do 10 spotkań. Masaż kosmetyczny twarzy powinien trwać około 20-30 min. W zależności od potrzeb pacjenta, może obejmować  również szyję i  dekolt.

Dzięki odpowiednio dobranym preparatom kosmetycznym, masaż jest idealnym sposobem na odżywienie i nawilżenie skóry. W  zależności od potrzeb skóry możemy wzbogacić  go  odpowiednimi preparatami: ampułkami, koncentratami odżywczo-regenerującymi ze specjalnie dobranymi substancjami aktywnymi.

Kiedy nie masujemy twarzy


Rytuał masażu kosmetycznego twarzy przynosi wiele dobroczynnych skutków. Nie zawsze jednak może zostać wykonany. Przeciwwskazaniami do zabiegu są stany zapalne, alergiczne i zakaźne skóry, stany chorobowe przebiegające z temperaturą ciała powyżej 38°C, zmiany dermatologiczne twarzy, szyi i dekoltu, rany w obrębie twarzy, szyi i dekoltu, stany ropne okołozębowe oraz okres bezpośrednio po usunięciu zęba, choroby tarczycy (masażu nie można stosować w okolicy szyi), stany ropne migdałów, powiększone węzły chłonne.


Chwila relaksu w zaciszu domowym


Masaż kosmetyczny z powodzeniem można wykonywać  również samodzielnie w domu przy zastosowaniu do tego celu ulubionego serum lub lekki ego kremu. Zasada jest prosta: im więcej dobroczynnych składników w preparacie, tym korzystniej dla naszej skóry. Wybór kosmetyków do takiego masażu jest naprawdę szeroki i zależy od potrzeb naszej skóry: można zastosować nawet oliwę z oliwek, może być olejek arganowy, kokosowy albo oliwka przeznaczona specjalnie do masażu twarzy. Z kremów wybierajmy nawilżające półtłuste, odżywczy, który zbyt szybko się nie wchłonie. Z pewnością należy unikać do tego celu kremów wysuszających, matujących. Ważne jest, by skórę odpowiednio przygotować, przez dokładny demakijaż. Bezwzględnie należy dokładnie umyć ręce, żeby nie przenosić bakterii.

Masaż twarzy warto włączyć do wieczornego rytuału pielęgnacyjnego.
Masaż twarzy warto włączyć do wieczornego rytuału pielęgnacyjnego | fot.: Fotolia

Automasaż twarzy – technika wykonania


Taki masaż możemy stosować tak często, jak tylko nasza skóra (i my sami) potrzebujemy relaksu. Sprawdza się zwłaszcza po zakończeniu dnia jako element wieczornej pielęgnacji. Najlepiej przyjąć wówczas pozycję siedzącą przed lustrem. Wykorzystujemy olejek lub krem przeznaczony do masażu twarzy (w zależności od rodzaju i potrzeb skóry). Automasaż możemy wykonywać raz dziennie przez około 5-7min.

 1. Głaskanie czoła od nasady nosa do linii owłosienia. Masujemy najpierw jedną ręką od środka czoła do linii owłosienia, następnie drugą. Takie głaskanie powtarzamy 3-5 razy, następnie masujemy jednocześnie dwoma rękami do skroni. Siła nacisku jest umiarkowana.
 2. Głaskanie dookoła oczu. Palcami wskazującymi albo środkowymi obu rąk rozpoczynamy głaskanie od nasady nosa, następnie wchodząc na łuk brwiowy do zewnętrznych kącików oczu i przechodzimy pod oczami do wewnętrznych kącików oczu aby powrócić do nasady nosa.
 3. Głaskanie okolicy oczu w kształcie ósemki. Trzecim palcem wykonujemy głaskanie od nasady nosa, po łuku brwiowym do kącika zewnętrznego oka, następnie pod okiem do wewnętrznego kącika oka, do nasady nosa i po łuku brwiowym drugiego oka do kącika zewnętrznego, pod okiem do wewnętrznego kącika oka i do nasady nosa.
 4. Głaskanie policzków. Stronami dłoniowymi obu rąk równocześnie wykonujemy ruch od wargi dolnej, od wargi górnej oraz od nasady nosa do uszu.
 5. Głaskanie wokół ust. Opuszkami palców środkowych, wykonujemy ruch od środka wargi dolnej do kącików ust, następnie po wardze górnej do rynienki podnosowej.
 6. Głaskanie bruzd nosowo- wargowych. Opuszkami palców wskazujących obu rąk równocześnie po obu stronach wykonujemy głaskanie od środka bródki do kącików ust, następnie do wewnętrznych katów brwi.
 7. Rozcieranie czoła.  Opuszkami palców 2-5 wykonujemy ruchy okrężne od środka czoła do skroni najpierw lewą ręką następnie prawą.
 8. Rozcieranie łuków brwiowych. Ruchami okrężnymi od nasady nosa, po łukach brwiowych do kącików zewnętrznych oczu.
 9. Rozcieranie policzków. Okrężnymi ruchami, opuszkami palców 2-5 jednej ręki, masujemy najpierw jedną następnie drugą stronę twarzy, w trzech pasmach od dolnej wargi, górnej wargi oraz od nasady nosa do uszu.
 10. Rozcieranie „kurzych łapek”. Palce wskazujący i środkowy lewej ręki w kształcie „widełek” delikatnie rozciąga skórę okolicy lewej skroni. Środkowy palec prawej ręki rozciera skroń od zewnętrznego kąta oka do linii włosów. Następnie to samo wykonujemy na drugiej stronie twarzy.
 11. Rozcieranie bruzd nosowo- wargowych. Okrężnymi ruchami opuszkami palców środkowych od kącików ust do skrzydełek nosa.
 12. Ugniatanie czoła. Chwytem „nożycowym” palcami wskazującymi i środkowymi od środka czoła do skroni.
 13. Ugniatanie policzków. Palcami wskazującymi i środkowymi obu rąk, chwytem „nożycowym” delikatnie ugniatamy w trzech pasmach jak przy głaskaniu.
 14. Oklepywanie opuszkami palców policzków. Poruszając się po całej powierzchni policzków dwoma rękami, (palce pracują naprzemiennie jak przy grze na pianinie) oklepujemy obydwie strony twarzy.
 15. Ćwiczenie. Wymów głośno i wyraźnie samogłoski AEIOU. Ćwiczenie to nadaje sprężystości okolicy ust.

Pomimo niezaprzeczalnej wartości masażu wykonanego w domu, zachęcamy także
do porównania efektów z serią wykonaną w gabinecie przez wykwalifikowanego kosmetologa. Zależnie od indywidualnych technik, użytych kosmetyków, czy zastosowania dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, możemy osiągnąć nie tylko satysfakcjonujące efekty, ale i podpatrzeć metody fachowców.

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

Dorota Słowik

Bibliografia

 • Magiera Leszek: Masaż w kosmetyce i odnowie biologiczne, Kraków 2012
 • Zborowski Adam: Masaż klasyczny, Kraków 2008
 • Kamińska Anna, Jabłońska Katarzyna, Drobnik Anna: Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Kosmetologia twarzy, Warszawa 2014