Nasza recenzja: Medycyna estetyczna i kosmetologia

6
2787
Kamila Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia
Kamila Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014

Dynamiczny postęp, jaki dokonuje się każdego dnia w dziedzinie dermatologii, medycynie estetycznej i kosmetologii, skutkuje ciągłą potrzebą doskonalenia wiedzy przez specjalistów zajmujących się wymienionymi dziedzinami. Świetną odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest pozycja: Medycyna kosmetyczna i kosmetologia autorstwa dr n. med. Kamili Padlewskiej, którego celem jest przybliżenie najnowszych osiągnięć kosmetologii.

Autorka to specjalista dermatolog-wenerolog z długoletnią praktyką w dziedzinie dermatologii estetycznej i laserowej i bogatym doświadczeniem zdobywanym w placówkach w Europie i Stanach Zjednoczonych. W napisanej przez nią książce widać wyraźny zmysł dydaktyczny autorki (która jest wykładowcą Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie), łączącej bogatą wiedzę z pożądaną prostotą przekazu.

Medycyna kosmetyczna i kosmetologia podzielona jest na kilka rozdziałów systematyzujących i rozszerzających wiedzę: od budowy i fizjologii skóry, która uwzględnia zmiany skórne zachodzące na poszczególnych etapach życia, przez niezwykle pomocny w pracy kosmetologa rozdział dotyczący składu preparatów kosmetycznych, w którym znajdziemy min. regulacje prawne,  rzetelny dział zajmujący się kosmetykami organicznymi, czy wybranymi składnikami aktywnymi oraz rozdział dotyczący leczenia zewnętrznego i ogólnego chorób skóry, metod diagnostycznych, czy (dość rozbudowanego działu) zabiegów fizykoterapeutycznych. Ta część książki ma charakter podręcznikowy, przejrzyście przedstawia się kolejne, rozbudowane definicje, regulacje prawne i aktualny stan wiedzy dotyczący wybranego zagadnienia. Pojawiają się nieoczywiste zagadnienia, np. dotyczące wpływu psychiki na stan skóry, czy naprawdę szeroki wykaz rodzajów masek kosmetycznych. Zdjęć, czy rycin w tej części jest niezwykle mało, przeważa wiedza encyklopedyczna.

W drugiej części (od 4. rozdziału książki) czytelnik może prześledzić opis najczęstszych zmian i chorób skóry. W tej części opisom towarzyszą zdjęcia ilustrujące dany przypadek. Każdemu z zagadnień oprócz tego towarzyszy informacja dotycząca przyczyny powstawania zmian, ich objawy i sposoby leczenia. Oprócz wykwitów skórnych, grzybicy, czy chorób alergicznych, pojawiają się także np. reakcje fototoksyczne, uszkodzenia spowodowane działaniem temperatur, czy zmiany barwnikowe. Szczegółowo także zostały opisane stany przedrakowe i rakowe, co także jest zilustrowane odpowiednimi zdjęciami. To bardzo wartościowy rozdział, w którym mamy przegląd schorzeń od stosunkowo niegroźnych (np. brodawki) po skomplikowane i wymagające zdecydowanego leczenia. Znajdziemy w nim też zagadnienia dotyczące chorób włosów czy paznokci.

Rozdziały zamykające to przegląd typów skór z uwzględnieniem zasad pielęgnacji (także przy skórach dziecięcych), krótka informacja dotycząca rodzajów włosów, aż po rozdział szósty, w którym znów mamy bogaty przegląd zabiegów odmładzających z zakresu medycyny estetycznej (np. peelingi, wypełniacze, toksyna botulinowa). Rozdział zawiera informacje dotyczące stosowanych preparatów, przeciwwskazania, czy procedury przeprowadzenia danego zabiegu. Pojawiają się także szczegółowe informacje dotyczące możliwych powikłań.

Podsumowując: Medycyna estetyczna i kosmetologia to profesjonalny i niezwykle pomocny podręcznik dla każdego kosmetologa. Co ważne, książka prezentuje aktualną, najświeższą wiedzę z zakresu dermatologii, bez której coraz trudniej w pracy fachowego kosmetologa. Miejscami jest to wiedza encyklopedyczna, miejscami otrzymujemy informacje dotyczące stanu prawnego, czy zdjęcia ilustrujące konkretne przypadki zmian skórnych. Co ciekawe, w książce nie ma tabel, ryciny pojawiają się sporadycznie i w uzasadnionych przypadkach. Nie umniejsza to wartości książki, wiedza jest na szczęście na tyle uporządkowana, że czytelnik niemal nie zauważa ich braku. Autorka prowadzi nas przez poszczególne zagadnienia wyodrębniając je w spójne działy, w których kolejne informacje wprowadza się przy pomocy bulletów (czyli punktatorów), dzięki temu zabiegowi wiedza może być bardziej skoncentrowana. Przejrzysty spis treści i końcowy skorowidz ułatwiają odnalezienie wybranych zagadnień.

Dla kogo jest Medycyna estetyczna i kosmetologia? Na pewno dla kosmetologów, którzy chcą rozwijać wiedzę. Książka jest raczej skierowana do profesjonalistów i studentów kosmetologii. To im więc szczególnie polecamy najnowszą publikację Wydawnictwa Lekarskiego PZWL.

Kamila Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia
Kamila Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia,
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014

Kamila Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia,
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014
oprawa miękka, 243 strony

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

Dominika Pawlikowska