Typowe kontuzje na jesień – uważaj na siebie!

0
1670
jesienna kontuzja nogi
Poślizgnięcie się może powodować kontuzje, takie jak: zerwanie ścięgna, uszkodzenie mikrowłókien mięśniowych oraz uszkodzenie stawu | fot.: StockAdobe.com

Ciepłe jesienne dni, deszczowe wieczory i pierwsze przymrozki charakteryzują jesień, na terenie Polski. Niesprzyjające warunki za oknem nie odbierają jednak chęci na jesienne aktywności sportowe. Jogging w parku, czy spacery po lesie są w trakcie tej pory roku wyjątkowo urokliwe. Należy jednak zachować ostrożność – kolorowe liście, deszcz oraz błoto sprawiają, że urazy jesienią zdarzają się z dużą częstotliwością.

Sport na świeżym powietrzu w czasie jesieni

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Synteza witaminy D, chroniącej między innymi przed osteoporozą, zachodzi w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Warto zwrócić również uwagę na pozytywne działanie wysiłku fizycznego na samopoczucie. Rekreacyjny sport jest w tym kontekście szczególnie ważny w czasie jesieni, kiedy dni są coraz krótsze. Niezależnie od pory roku, regularny sport jest istotny ze względu na plejotropowe działanie na organizm, pozwalające utrzymać zdrowie i odpowiednio wysoki poziom pobudzenia.

Jesienne uprawianie sportu jest jednak obarczone pewnym ryzykiem, które warto minimalizować. Największy problem stanowią poślizgnięcia, czy to w parku na liściach, czy na zabłoconym boisku. Poślizgnięcie się może powodować kontuzje, takie jak: zerwanie ścięgna, uszkodzenie mikrowłókien mięśniowych oraz uszkodzenie stawu. Innym problemem są infekcje i epidemie, np. grypy, pojawiające się zazwyczaj, w okresie wiosenno-jesiennym. Osłabienie ogólnego stanu zdrowia w trakcie choroby stanowi czynnik ryzyka kontuzji w trakcie wysiłku. W przypadku grypy lub innej infekcji pogarszającej samopoczucie należy odpuścić na czas rekonwalescencji treningi, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka groźnych powikłań np. zapalenia mięśnia sercowego. Odpoczynek w trakcie choroby pozwoli również na szybsze wyzdrowienie – należy pozwolić organizmowi na skoncentrowanie się na zwalczaniu patogenów.

Co robić w przypadku kontuzji?

Gdy pojawi się kontuzja, należy zachować spokój i racjonalnie podejść do problemu. Jesienne urazy związane z poślizgnięciem się nie wyłączają zazwyczaj poszkodowanego z codziennych czynności. Dawny dogmat, o konieczności oszczędzania za wszelką cenę nadwyrężonego stawu czy mięśnia, został obalony, przez nowsze doniesienia naukowe. Okazuje się, że najszybszy powrót do pełnej sprawności motorycznej można uzyskać dzięki rehabilitacji ruchowej, polegającej na stopniowym mobilizowaniu uszkodzonych tkanek do ruchu. Oznacza to, że szybki powrót do intensywnych ćwiczeń fizycznych po kontuzji na jesień można uzyskać dzięki mniej urazowemu wysiłkowi fizycznemu, np. spacerom po parku. Należy jednak uważać na śliskie liście, aby nie pogorszyć swojej sytuacji! Ból można zwykle opanować, poprzez stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak np. żel Dip Rilif. Oszczędzanie stawu objętego urazem również pomaga, w ograniczaniu bólu w trakcie kontuzji. Należy jednak pamiętać o konieczności stopniowego uaktywniania motorycznego nadwyrężonej tkanki. Zachowanie szczególnej uważności, na czynniki środowiskowe, pozwoli na skuteczną prewencję pojawiania się kontuzji w trakcie jesiennych miesięcy.


Materiał partnera zewnętrznego