Wieczorny demakijaż – dlaczego jest tak ważny dla skóry twarzy?

0
1364
dziewczyna robiąca demakijaż po imprezie
Wieczorny demakijaż to najistotniejszy zabieg gwarantujący nam świeży i zadbany wygląd | fot.: stock.adobe.com

Zdarzają się takie dni, w których zmęczenie bierze nad nami górę a po powrocie do domu marzymy jedynie o tym by znaleźć się w łóżku. Często  pomijamy wtedy wieczorny demakijaż kładąc się spać bez wcześniejszego oczyszczenia naszej skóry. Jest to spory błąd, który może kosztować nas dużym pogorszeniem stanu cery. Dlaczego jeszcze wieczorny demakijaż jest tak ważny dla skóry twarzy?

Wieczorny demakijaż – podstawa pielęgnacyjna twarzy

Wieczorny demakijaż to podstawowy i najważniejszy krok ku zdrowiej i promiennej cerze. Pozwala nie tylko pozbyć się resztek makijażu nałożonego w ciągu dnia ale również wszelkich zanieczyszczeń pochodzenia środowiskowego, które zbierają się na naszej skórze. Nieprawidłowo i nieregularnie oczyszczona skóra nie oddycha, staje się szara a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się zmiany trądzikowe. Zatkane pory skórne rozszerzają się zamieniając w nieestetyczne i trudne do usunięcia zaskórniki. Zalegający martwy naskórek blokuje przenikanie substancji aktywnych z kremów i serum a sama cera staje się odwodniona i przesuszona.

Co ciekawe, nawet regularny lecz źle wykonywany demakijaż przyniesie nam więcej szkód niż pożytku. Nie tylko zaostrzy stany zapalne występujące na skórze, ale i może być przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Zamykamy się tym samym w błędnym kole złej pielęgnacji czując się źle ze swoim wyglądem.

Wielkim błędem jest również kojarzenie demakijażu jedynie ze zmywaniem makijażu twarzy. Wieczorne oczyszczanie powinno mieć miejsce codziennie, zarówno wtedy gdy nosimy makijaż jak i wtedy gdy cały dzień mamy na sobie jedynie krem nawilżający. Dzieje się tak, ponieważ nasza skóra zbiera zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu a ponadto poci się, produkuje sebum i brudzi nawet wtedy gdy się nie malujemy.

Jak powinien wyglądać prawidłowy wieczorny demakijaż?

Wieczorny demakijaż musi być przede wszystkim dokładny. Na nic zda nam się wieloetapowa pielęgnacja, jeśli nie będzie ona wykonana rzetelnie i nie wszystkie zanieczyszczenia nie zostaną usunięte z powierzchni skóry. Sama woda z mydłem to za mało podczas wieczornego demakijażu, nie wspominając już o tym, że woda z mydłem jest generalnie fatalnym pomysłem na czyszczenie twarzy wieczorem. Podstawą są odpowiednio dobrane do typu cery kosmetyki takie jak:

  • płyn micelarny lub mleczko do demakijażu (ewentualnie olej)
  • żel do mycia twarzy
  • tonik
  • ewentualnie serum
  • krem pielęgnacyjny

Zmywamy makijaż

Zaczynamy od zmycia kosmetyków makijażowych za pomocą płynu micelarnego lub mleczka. Ostatnio popularnym trendem jest zmywanie makijażu olejami – tu jednak warto na zasadzie prób i błędów znaleźć najlepszy dla siebie produkt.

Ważne jest by nie trzeć twarzy wacikiem zbyt mocno, a jedynie delikatnie przykładać go i ścierać zanieczyszczenia kolistymi ruchami. W przypadku oleju najlepiej delikatnie zmoczyć twarz, nałożyć olej, a potem delikatnie usunąć olej za pomocą delikatnego ręcznika do twarzy lub wacika. I co ważne – niezależnie od tego czy użyjemy mleczka, płynu micelarnego czy oleju – twarz należy umyć żelem do twarzy, a zatem:

Żel do mycia twarzy

Kolejny bardzo ważny krok to dalsze oczyszczenie twarzy żelem do mycia. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli użyliśmy płynu micelarnego, też trzeba go zmyć żelem. Płyn micelarny nie powinien zostać na twarzy i nie kończy rytuału oczyszczania. Mycie możemy wykonać dłońmi lub przy pomocy specjalnych szczoteczek. Wszystko zależy od stanu naszej cery, która nie powinna być dodatkowo drażniona w przypadku, gdy występuje na niej trądzik.

Generalnie polecamy mycie twarzy dłońmi przy minimalnym pocieraniu skóry. Szczoteczki mogą dawać uczucie czystości, ale też podrażniać skórę.

Powtarzamy całość

A zatem umyjmy twarz dobranym do naszych potrzeb żelem i – uwaga – w przypadku mocnego makijażu powtórzmy pierwszy i drugi krok – zwłaszcza jeśli użyliśmy oleju do demakijażu. Jeśli potrzebujemy lepszego oczyszczenia, raz na jakiś czas zastosujmy delikatny peeling enzymatyczny.

Nie warto oczyszczać skóry zbyt gwałtownie i agresywnie. W przypadku, gdy mamy skórę podatną na powstawanie zaskórników lepiej raz na jakiś czas, w porozumieniu z zaufanym kosmetologiem, wykonać zabieg oczyszczający (np. peeling kawitacyjny czy oczyszczanie wodorowe).

Tonik do twarzy – jak go używać

Ostatni z podstawowych kroków demakijażu to zastosowanie toniku do twarzy. Najlepiej przykładając delikatnie nasączony tonikiem wacik do twarzy lub jeszcze lepiej używać toniku w sprayu. Ciekawym rozwiązaniem jest też tonik w żelu, który nakłada się wklepując niewielkie ilości w skórę. Kosmetyk ten przywróci skórze jej naturalne pH, złagodzi ewentualne podrażnienia i sprawi, że będziesz się czuć czysto i świeżo. Warto pamiętać, że tonik nie jest kosmetykiem do oczyszczania twarzy.

Krem do twarz to podstawa

Dopiero na tak oczyszczoną skórę należy nakładać krem pielęgnacyjny. To absolutna podstawa. Jeśli jednak miałyśmy mocny makijaż, pod krem warto zastosować serum odżywcze. Jeśli nasza skóra jest podrażniona, zmęczona czy przesuszona, warto także do kremu dodać kilka kropel oleju do twarzy. Rodzaj olejku należy dopasować do naszych potrzeb.

Wieczorny demakijaż i w ogóle oczyszczanie skóry to najistotniejszy zabieg gwarantujący nam świeży i zadbany wygląd. Warto wpisać go w swój codzienny rytuał, by długo cieszyć się zdrową skórą twarzy bez zmarszczek i zmian trądzikowych.

MKA/DOP