O ogromnej roli witamin w naszym życiu wie każdy, od małego uczymy się, jak ważne jest, by dostarczać ich odpowiednio dużo do organizmu. Są one tak istotne w odpowiednim funkcjonowaniu, że poza dostarczaniem ich z pożywieniem warto ich dobre właściwości wykorzystywać także dzięki zawartości w kosmetykach. Wybór produktów na rynku jest duży, dlatego warto znać właściwości różnych witamin. Z taką wiedzą łatwiej będzie dobrać kosmetyk, który będzie pasował do indywidualnych potrzeb skóry.
Przeciwdziałanie starzeniu się skóry
Witamina C jest uznawana za jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Usuwa wolne rodniki i hamuje utlenianie sebum, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zaskórników i spowalnia proces starzenia skóry. Oczywiście nie są to jedyne właściwości kwasu askorbinowego, które powodują jego popularność. Stymuluje ona proces syntezy kolagenu oraz poprawia elastyczność skóry. Dodatkowo działa na przebarwienia oraz rozszerzone naczynka.
Kolejnym antyutleniaczem, który dodatkowo doskonale uzupełnia działanie poprzedniego, jest witamina E. Głównie wykorzystywana jest w preparatach w formie emulsji, ponieważ jest rozpuszczalna w tłuszczach. Poza działaniem antyoksydacyjnym nawilża skórę i poprawia jej zdolności do wiązania cząsteczek wody. Ma także właściwości ochronne i kojące, dzięki czemu chroni zarówno przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jak i podrażnieniami.
Ostatnim z trzech czołowych antyoksydantów jest retinol, czyli witamina A. Wpływa ona na funkcje skóry, które odpowiadają za jej ochronę, ogranicza utratę wody, a razem z tym wpływa na jej nawilżenie. Intensyfikuje syntezę kolagenu, wygładza skórę i zwiększa jej elastyczność. Poza wpływem na skórę retinol można także użyć do pielęgnacji włosów i paznokci.
Poza działaniem przeciwzmarszczkowym retinol pełni także dużą rolę w terapii przeciwtrądzikowej. Przyspiesza ona złuszczanie naskórka, ogranicza wydzielanie sebum, a także ogranicza rozwój bakterii.
Ochronna rola witamin z grupy B
Pantenol, czyli prowitamina B5 to środek, który przyda się w jesienne i zimowe dni. Jego rola to przede wszystkim łagodzenie i ochrona. Wzmacnia barierę lipidową skóry, czyli jej warstwę ochronną, dzięki czemu dobrze nawilża, stymuluje odbudowę po uszkodzeniach, czyli wspiera proces gojenia. D-pantenol jest także środkiem, który może być dobrym wsparciem dla włosów, nawilża zniszczone kosmyki i ułatwia rozczesywanie, a w efekcie zapobiega rozdwajaniu końcówek. Najbardziej widocznym efektem jest z kolei widoczna poprawa kondycji włosa.
Warty uwagi jest również Niacynamid, czyli witamina B3. Sprawdza się w walce z trądzikiem, dzięki temu, że ogranicza wydzielanie sebum i wzmacnia barierę ochronną skóry. Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia i wygładza delikatne zmarszczki, dzięki temu, że stymuluje syntezę kolagenu.
Mówiąc o witaminach, nie można nie wspomnieć także o K2 oraz Biotynie, czyli witaminie H. Pierwsza z nich to środek, który zyskuje popularność w pielęgnacji skóry naczynkowej. Warunkuje ona krzepliwość krwi, przez co rozjaśnia zaczerwienienia, wygładza i wyrównuje koloryt. Jej możliwości są stale poddawane badaniom ze względu na względnie, krótką historię używania w kosmetykach.
Witamina H, czyli Biotyna wpływa na skórę, ale także włosy i paznokcie. Poprawia kondycje skóry przez dbanie o jej naturalną barierę ochronną, niweluje zmarszczki, a w przypadku włosów bierze udział w terapii trądziku oraz łojotokowego zapalenia.
Ciężko o lepsze argumenty za dbaniem o dostarczanie witamin do organizmu drogą pokarmową i od zewnątrz niż poznanie ich możliwości i wpływu na organizm.
WCZ