Zmiany skórne, które mogą być nieoczywistym symptomem innych schorzeń

0
962
skóra
Istnieje szereg schorzeń ogólnoustrojowych, które powodują zmiany w obrębie skóry, które same w sobie nie są groźne, wymagają jednak pogłębionej diagnostyki. Oto niektóre z nich | fot.: stock.adobe.com

Niepokojące zmiany skórne zazwyczaj nasuwają jedną myśl – nowotwór skóry. I rzeczywiście, jeśli mają one nieregularne brzegi, są ciemnobrązowe lub nawet czarne, a w dodatku dają nieprzyjemne objawy takie jak krwawienie czy łuszczenie, rzeczywiście mogą oznaczać, że organizm walczy z groźną chorobą. Istnieje jednak szereg schorzeń ogólnoustrojowych, które powodują zmiany w obrębie skóry, które same w sobie nie są groźne, wymagają jednak pogłębionej diagnostyki. Oto niektóre z nich.

Choroby wątroby

Chora wątroba przez długi czas nie daje o sobie znać lub wysyła na tyle nieoczywiste sygnały, że są one ignorowane lub bagatelizowane. Często zdarza się jednak, że w zależności od zaawansowania choroby, problemy z wątrobą ujawniają się na skórze. Przykładem zmian, które mogą być powiązane z tym organem są na przykład kępki żółte, czyli miękkie, zabarwione na żółto grudki, które wypełnione są złogami cholesterolu. Najczęściej występują w okolicy nosa i oczu, choć mogą powstawać także w pobliżu stawów oraz ścięgien. Marskość wątroby natomiast, często wywoływanej przez chorobę alkoholową, skutkuje powstawaniem tak zwanej skóry banknotowej – jest ona wówczas bardzo sucha, pomarszczona, a linie papilarne oraz wszystkie teleangiektezje (drobne zagłębienia naturalni występujące na powierzchni skóry) są widoczne w postaci przesuszonych i białawych żłobień.

Choroby nerek

Nerki są kolejnym narządem, który, zwłaszcza jeśli proces chorobowy jest przewlekły, mogą dawać niespecyficzne objawy, a problemy ich dotykające mogą manifestować się na skórze. Jedną z najczęściej występujących zmian jest hiperpigmentacja, która polega na gromadzeniu się w różnych miejscach ciała ciemnego barwnika – melanotropiny, którego wydalanie przez nerki zostaje zaburzone w wyniku postępującego procesu chorobowego. Bardzo niepokojącym symptomem jest jednak szron mocznicowy, który występuje zwykle u pacjentów z bardzo zaawansowaną niewydolnością nerek. Widoczny jest on w postaci białej powłoki przypominającej szron, która pokrywa całą powierzchnię skóry. Zmiana ta związana jest z nadmiernym wydzielaniem mocznika przez gruczoły potowe.

Choroby trzustki

Niepokojące zmiany skórne mogą również towarzyszyć procesowi chorobowemu atakującemu trzustkę, przy czym w wielu przypadkach pojawiają się przed wystąpieniem jednego z najgroźniejszych nowotworów złośliwych – raka trzustki. Zmiany najczęściej pojawiają się nawet do 7 miesięcy przed manifestacją innych objawów chorobowych. Najczęstszą z nich jest plamica oraz sinica marmurkowata; ta pierwsza przyjmuje postać plam pojawiających się na bocznych częściach tułowia oraz w okolicy pępka, sinica natomiast wyglądem przypomina rozgałęziającą się siatkę cieniutkich, niebiesko – czerwonych pasków. Rzadziej występującymi zmianami są ziarniak obrączkowaty, inaczej zapalenie skórno – mięśniowe, które występuje w postaci twardych oraz bardzo bolesnych zgrubień, zwykle powstających na skórze dłoni oraz stóp oraz rumienie, które mogą się bardzo szybko wydłużać, nawet o kilka centymetrów dziennie.

DHA