7 dobrze płatnych karier dla kobiet

0
427
kobieta kariera
7 zawodów, które obecnie pozwalają zarobić kobietom duże pieniądze | fot.: materiał partnera

Dawno minęły już czasy, gdy kobieta po wyjściu za mąż kończyła swoją karierę zawodową poświęcając się całkowicie rodzinie. Dziś panie z powodzeniem dorównują panom i potrafią dbać o swoją karierę i jej rozwój. Niejednokrotnie też piękno kobiety idzie w parze z jej inteligencją i zawodowymi kompetencjami. Jakie zawody są w sferze zainteresowań kobiet i które z nich są najlepiej opłacane? Tym tematem postanowiliśmy się zająć i przedstawić 7 zawodów, które obecnie pozwalają zarobić kobietom duże pieniądze. Coraz bardziej zmienia się też stosunek do fachowości kobiet i panowie zaczynają dopuszczać damy do bardziej odpowiedzialnych stanowisk, dlatego obecnie lista zawodów jaka pozwala kobietom zarabiać naprawdę dobre pieniądze wydłużyła się o część, dawniej wyłącznie “męskich”, zawodów.

Programistka

Początkowo zawód zdominowany przez panów, obecnie coraz więcej robi miejsca dla pań. Kobiety często są estetkami, zatem idealny dla nich jest zawód programisty specjalizującego się w programowaniu front-end’u czyli tego jak finalnie strona internetowa będzie wyglądać. Kobiety – programistki dały się też poznać jako osoby bardzo sumienne i dokładne, dlatego skrupulatność ta została zauważona i najlepsze panie w swojej dziedzinie, w zależności od języka programowania, w którym pracują, mogą liczyć na pensję 20 tysięcy i więcej.

Specjalista ds. Rekrutacji

To zawód zdominowany przez panie, który pozwala na średnie dochody w okolicach nawet 10 tysięcy złotych. Więcej może uzyskać pani pracująca jako rekruter na stanowiska IT lub poszukująca osób na stanowiska menedżerskie. W zawodzie tym 70% zatrudnionych to kobiety. Jest to podyktowane również damską osobowością. Kobiety, jako osoby o dużej wrażliwości i rozwiniętych umiejętnościach miękkich po prostu w tym zawodzie się lepiej sprawdzają.

Social Media Manager

To stosunkowo nowy zawód, a polega on na tym, aby zapewnić marce pracodawcy zaistnieć w mediach społecznościowych i stać się marką rozpoznawalną. Za rozpoznawalnością idzie w parze generowanie sprzedaży produktów firmy. Social Media Manager to człowiek, który musi znać techniki marketingowe i doskonale czuć się w świecie internetowym. To również pracownik, który ma wysokie umiejętności komunikacyjne i jest gotowy do ciągłego poszerzania wiedzy, wraz z tym jak zmienia się oblicze Internetu i mediów społecznościowych. Panie, znów ze względu na swoje predyspozycje, świetnie odnajdują się w tym zawodzie, a zarobić mogą tu nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Weterynarz

To typowa dziedzina zdominowana przez panów. Obecnie ze względu na brak dyskryminacji w przyjmowaniu pań na studia weterynaryjne, oraz ich miłość do zwierząt, coraz więcej kobiet podejmuje decyzje, ze zostaną lekarzem weterynarii. To też jeden z lepiej płatnych zawodów, zwłaszcza dla tych z lekarzy, którzy zdecydują się na specjalizację w określonej dziedzinie.

Lekarz

Zapotrzebowanie na lekarzy było, jest i będzie. W naszym kraju mamy zwykle niedobór lekarzy niż ich nadmiar, a nowo otwierające się placówki mają problem ze skompletowaniem personelu. W przeszłości panie nie czuły się najlepiej w tym zawodzie, bo zdominowane przez mężczyzn były spychane na tor boczny, co skutecznie uniemożliwiało im rozwijanie kariery i własnych umiejętności. Najdłużej ten stan utrzymywał się w specjalizacji chirurgia, gdzie nawet krążyły dowcipy o kobietach chirurgach dezawuując ich fachowość i umiejętności. Dziś się to zmieniło, kobiety na studia są przyjmowane na tych samych warunkach co panowie, a ich ścieżka kariery przebiega w podobny sposób i o awansach decyduje fachowość, a nie przynależność do płci.

Farmaceuta

Farmaceuta to zawód, w którym kobiety odnajdywały się już od dawna i wciąż jest to zawód, który pozwala zarobić przyzwoite pieniądze. Kobietry, jako osoby bardziej empatyczne od mężczyzn, zdominowały zawód farmaceuty. Zawód farmaceuty pozwala nie tylko pracować w aptece jako fachowiec od leków, ale też otwiera drogę do prowadzenia własnej apteki, a to już pozwala zarobić gigantyczne pieniądze.

Kontroler ruchu lotniczego

To jeden z lepiej opłacanych zawodów, ale też jeden z najbardziej wymagających zawodów. Nie każda kobieta wytrzyma presję i stres z jakim trzeba się mierzyć każdego dnia pracy. Jednak panie odporne psychicznie, po pół roku pracy, w którym odbywa się wszechstronne szkolenie zarówno praktyczne jak i teoretyczne przechodzą na “wyższy poziom”. Po tym czasie zarobki miesięczne wyrażają się w dziesiątkach tysięcy złotych.To wynagrodzenie nie tylko za pracę, ale za ten ogromny stres w jakim przyszło kontrolerowi pracować. Kontroler, niezależnie od sytuacji musi spokojnie i rzeczowo poinstruować pilotów samolotów, jak mają posadzić maszynę na pasie, lub pozwolić samolotowi zająć pas startowy, aby następnie wzbić się w powietrze.To od kontrolera lotów zależy bezpieczeństwo na lotnisku.

Miło nam też napisać, że coraz częściej kobiety odnajdują się w zawodach wcześniej dla nich niedostępnych. Coraz rzadziej też natrafiają na mur nie do przebycia degradujący je do prac niskopłatnych, gdzie nie wymaga się wysokich kompetencji. Sami pracodawcy też zaczęli dostrzegać w paniach potencjał, który pozwoli im na rozwijanie biznesów.