ABC zapalenia krtani – sprawdź, co warto wiedzieć!

0
382
zapalenie krtani
Zapalenie krtani jest schorzeniem, które może mieć ostry lub przewlekły charakter | fot.: materiał partnera

Zapalenie krtani jest chorobą górnych dróg oddechowych, która dotyczy dorosłych i dzieci. Przyczyną choroby mogą być przede wszystkim zakażenia, w tym zwłaszcza infekcja wirusowa, chociaż ostre zapalenie krtani równie dobrze spowodować może narażenie na szkodliwe czynniki czy wytężenie strun głosowych. Objawy zapalenia krtani u dzieci bywają bardziej niebezpieczne niż u dzieci, dlatego szczególnie w ich przypadku nie powinno się ich lekceważyć.

Rodzaje zapalenia krtani

Pomiędzy gardłem a tchawicą znajduje się krtań, która pozwala mówić i umożliwia oddychanie. Narząd ten może zachorować, a chorobę go dotykającą określa się zapaleniem krtani. Zapalenie krtani to stan zapalny górnego odcinka układu oddechowego. Z uwagi na lokalizację stanu zapalnego wyróżnia się podgłośniowe zapalenie krtani (tzw. krup) i nadgłośniowe zapalenie krtani (zapalenie nagłośni). Podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej występuje u dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych [1].

Zapalenie krtani jest schorzeniem, które może mieć ostry lub przewlekły charakter. Z przewlekłym zapaleniem krtani mamy do czynienia wtedy, gdy nieprzyjemne objawy utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem [1].

Zapalenie krtani – przyczyny

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani to ostra choroba zapalna, która jednak zazwyczaj ma łagodny przebieg.  Najczęściej wywołują ją wirusy (wirus paragrypy, wirus grypy typu A lub B, adenowirus, wirus RS, metapneumowirus). Przyczyną zapalenia krtani może być też narażenie na czynniki drażniące, np. dym papierosowy czy toksyny wziewne w miejscu pracy. Wtedy dochodzi do podrażnienia błony śluzowej i pojawiają się uporczywe objawy. Dotyczy to zwłaszcza zapalenia krtani u dorosłych [1,2,3].

Często pojawia się pytanie, czy zapalenie krtani jest zaraźliwe? To zależy od przyczyny dolegliwości. W przypadku zapalenia krtani wywołanego przez patogeny chorobą można się zarazić. Jeśli jednak do jego rozwoju doprowadziło podrażnienie krtani, to wtedy nie jest zaraźliwe.

Objawy zapalenia krtani

Objawy choroby zależą od jej rodzaju. W przebiegu podgłośniowego zapalenia krtani najpierw pojawiają się objawy infekcji górnych dróg oddechowych typowe dla przeziębienia takie jak katar i kaszel. Po około 2-3 dniach nagle pojawiają się objawy krupu. Pierwsze objawy wskazujące na zapalenie krtani u dziecka to świst krtaniowy (inaczej stridor), szczekający kaszel, chrypka i duszność w czasie wdechu. Objawy te mogą mieć różne nasilenie, od łagodnych po bardzo ciężkie [2].

W przypadku zapalenia krtani u dorosłych mogą z kolei pojawić się objawy takie jak obrzęk i ból gardła oraz chrypka, występująca głównie rano. Wsród pozostałych objawów wymienia się m.in. zmęczenie głosowe, często chrząkanie w celu usunięcia gęstej wydzieliny, a także uczucie ciała obcego w okolicy gardła i krtani [3].

Jak wygląda leczenie zapalenia krtani u dzieci i dorosłych?

Podczas planowania leczenia należy uwzględnić przyczynę zapalenia krtani. Jeśli zostało ono wywołane przez bakterie, wskazana jest antybiotykoterapia. W pozostałych przypadkach stosowanie antybiotyków nie ma sensu, ponieważ nie zwalczą przyczyny problemu. Krup u dzieci leczy się, podając glikokortykosteroidy doustnie, domięśniowo (deksametazon) lub wziewnie (duża dawka budezonidu) oraz adrenalinę w nebulizacji [2].

Co na zapalenie krtani najlepiej się sprawdzi? Najważniejsze zalecenia dotyczące dla osób zmagających się z zapaleniem krtani, to:

  • stosować leki bez recepty na zapalenie krtani,
  • robić inhalacje z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych,
  • dbać o odpowiednie nawodnienie i pić duże ilości płynów,
  • pić ciepłe (ale nie gorące) herbaty z dodatkiem cytryny i miodu,
  • często wietrzyć i nawilżać powietrze w domu,
  • oszczędzać głos,
  • nie palić papierosów.

Zapalenie krtani to groźna choroba, zwłaszcza u dzieci, u których może nawet doprowadzić do stanu zagrożenia życia. U dorosłych zapalenie krtani może prowadzić do trwałego zaburzenia funkcji strun głosowych, a nawet powstania zmian nowotworowych. Dlatego niepokojących objawów nie powinno się lekceważyć i wskazane jest leczenie choroby.
 

Bibliografia:

  1. Zielińska-Bliźniewska H., Olszewski J., Ostre podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani, Medycyna po Dyplomie, 12, 2019.
  2. Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna Praktyczna, Pediatria, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy (dostęp: 20211.03.)).
  3. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Przewlekłe proste zapalenie krtani, Medycyna Praktyczna, Otolaryngologia, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-krtani/179696,przewlekle-proste-zapalenie-krtani (dostęp: 2022.11.0)).
  4. Lis G., Czy każde zapalenie krtani wymaga antybiotykoterapii?, Medycyna Praktyczna, Pulmonologia, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.11.1 (dostęp: 2022.11.03.)).

Materiał partnera