Aloes w żelu – właściwości kosmetyczne i lecznicze

0
3028
aloes właściwości
Dzięki swoim silnym właściwościom nawilżającym aloes wykorzystuje się w produkcji kremów do każdego rodzaju skóry, przede wszystkim suchej | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Aloes (łac. Aloe vera, Aloe barbadensis) jest rośliną należącą do sukulentów. Rośliny te mają zdolność do magazynowania bardzo dużej ilości wody w swoich liściach, dzięki czemu mogą rozwijać się w klimacie tropikalnym. Do gatunku Aloe należą formy drzewiaste, krzewiaste, byliny, a nawet liany. Pozyskiwany z liści żel jest od dawna znany i ceniony za swoje działanie i właśnie przez nie szeroko wykorzystywany w kosmetykach i leczeniu.

Wzmianki o zastosowaniu aloesu możemy znaleźć już w „Biblii” – Nikodem podarował Jezusowi w prezencie właśnie aloes. Substancji pochodzących z liści aloesów Żydzi używali do balsamowania ciał.

Uniwersalne remedium

Żel aloesowy, oprócz dużej zawartości wody, zawiera również szereg substancji działających leczniczo. Można go wykorzystać na różne schorzenia. Działa m.in. antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Ponadto przyspiesza gojenie ran, otarć i koi poparzenia słoneczne. Jako środek leczniczy najczęściej stosuje się sok lub żel z liści aloesu, który można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Stosowany wewnętrznie – dzięki zawartości antrazwiązków, m.in. aloiny i aloemodyny – może być wykorzystywany w leczeniu zaparć. Działanie to nie występuje jednak od razu, lecz po około 8-10 godzinach po zażyciu. Spożywanie soku aloesowego wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, przyspiesza przemianę materii, reguluje wydzielanie soków trawiennych w żołądku; jest również zalecane w zaburzeniach wytwarzania i przepływu żółci. Ponadto, dzięki zawartości wielu witamin, takich jak witamina A, C, E, kompleksu witamin z grupy B, jak również mikroelementów – magnezu, wapnia, chromu, selenu, żelaza, miedzi i wielu innych, wspomaga układ immunologiczny w stanach obniżonej odporności. Przypuszcza się, że aloes ma wpływ na niekorzystnie działającą frakcję cholesterolu LDL zmniejszając jego poziom i normalizując ciśnienie krwi.

Kosmetyczny cud

Żel aloesowy jest stosowany również zewnętrznie jako środek łagodzący podrażnienia skóry, poparzenia słoneczne, a jego przeciwobrzękowe działanie jest wykorzystywane w dolegliwościach spowodowanych ukąszeniami owadów. Aloes – działając łagodząco i regenerująco – może być również stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej. Wspomaga także leczenie łupieżu, przywracając odpowiednie pH skóry, a ponadto wzmacnia cebulki włosów i stymuluje ich wzrost. Preparaty z aloesem stosowane są również w leczeniu chorób skórnych takich jak trądzik, egzema, atopowe zapalenie skóry oraz łuszczyca. Jego działanie normalizujące problemy skórne powoduje, że jest bardzo wartościowym surowcem kosmetycznym.

Przyjaciel skóry

Składniki aloesu i sam żel znajdują wykorzystanie w kosmetyce. Dzięki swoim silnym właściwościom nawilżającym aloes wykorzystuje się w produkcji kremów do każdego rodzaju skóry, przede wszystkim suchej. Żel z aloesu działa regenerująco i rozjaśniająco na skórę, zatem jest skuteczny w gojeniu drobnych skaleczeń, a wcierany w blizny i przebarwienia powoduje, że znikają one praktycznie bez śladu. Aloes działa też zbawiennie na włosy – nawilżając je, nabłyszczając i dodając puszystości. Ciekawostką jest, że w czasach starożytnych wykorzystywano nie żel z liści, a żywicę z aloesu, którą uzyskiwało się po nacinaniu liści. Żywicę ścierano na proszek i sporządzano z niej pachnidło używane do skrapiania pościeli i odzieży. Posiadało ono łagodny i świeży zapach.

Na rynku aptecznym dostępne są różnego rodzaju kosmetyki, w których wykorzystane zostały dobroczynne dla skóry i włosów właściwości aloesu, np.: https://www.doz.pl/apteka/k2083_1-Kosmetyki_z_surowcami_naturalnymi?c_a=1&f_29%5B0%5D=41.

Przeciwwskazania

Preparaty z aloesem nie są jednak wskazane dla każdego. Stosowanie aloesu w postaci maści może w niektórych przypadkach wywołać pokrzywkę, wysypkę, świąd lub inne odczyny alergiczne. Jeśli zostaną zauważone miejscowe reakcje alergiczne, preparat taki należy natychmiast odstawić. Kobiety w ciąży powinny unikać aloesu w doustnych preparatach, gdyż mogą powodować znaczne przekrwienie narządów wewnętrznych, w tym macicy. Zawarte w aloesie antrazwiązki mogą doprowadzić do krwawienia, a nawet poronienia, przez co są one ściśle przeciwwskazane w trakcie ciąży.


Artykuł sponsorowany