Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

0
1269
usuwanie znamion
Znamiona skórne usuwa się najczęściej ze względów zdrowotnych | fot.: materiał partnera

Usuwanie znamion w Krakowie jest zabiegiem szybkim, bezbolesnym i niezwykle skutecznym. Z tych względów zaleca się go pacjentom nawet w celach profilaktycznych. Mała inwazyjność jego wykonania, minimalne ryzyko wystąpienia powikłań i objawów niepożądanych, możliwość wykonania pełnej diagnostyki stanu zmian skórnych – to tylko niektóre z głównych zalet chirurgicznego usuwania znamion. Aby z tych możliwości skorzystać, warto zastanowić się nad odpowiednim przygotowaniem do wykonania zabiegu i późniejszej rekonwalescencji.

Aby usuwanie znamion w Krakowie przebiegło sprawnie i bez komplikacji, warto stosować się do kilku zaleceń lekarskich. Porad, w jaki sposób przygotować się do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion jest niewiele. Znacznie ułatwiają one jednak pracę personelu lekarskiego i przyspieszają proces kwalifikacji do wykonania zabiegu. Należy pamiętać, że każda usuwana zmiana skórna powinna zostać wcześniej obejrzana przez lekarza i zdiagnozowana (choć wstępnie). Zwłaszcza jeżeli pacjent zauważył w jej okolicy niepokojące objawy. Do najczęstszych należą: zmiana wyglądu, zabarwienia, ewolucja, nagły wzrost, nieregularność brzegów czy asymetria kształtu. Mogą one świadczyć o rozwoju niebezpiecznych chorób, w tym również nowotworu złośliwego skóry (czerniaka).

Profilaktyka

Ze względu na prostotę wykonania zabiegu, usuwanie znamion skórnych w Krakowie zaleca się tym pacjentom, u których wygląd jakichkolwiek zmian skórnych wzbudza niepokój. Ponieważ postawienie jednoznacznej diagnozy co do stanu niektórych z nich może być utrudnione, np. z powodu ich lokalizacji, można usunąć je czysto profilaktycznie. Działanie takie nie przyniesie szkody dla zdrowia pacjenta.

Znamiona skórne usuwa się najczęściej ze względów zdrowotnych. W przypadku podejrzenia rozwoju choroby, wystąpienia niepokoju diagnostycznego, niemożności dokładnego zbadania znamienia i określenia jego charakteru, pacjent zostanie skierowany na zabieg chirurgicznego usunięcia określonej zmiany. Wykonany przy użyciu skalpela umożliwia przekazanie pobranego wycinka tkanek do biopsji. Badanie histopatologiczne wykonuje się celem dokładnej i pewnej diagnostyki stanu zdrowia tkanki. Analitycy laboratoryjni dokonują oględzin próbki pod mikroskopem. Dzięki temu są w stanie stwierdzić, czy zmiana skórna została wycięta w całości i jaki jest jej charakter (chorobowy, łagodny lub złośliwy).

Estetyczne usuwanie znamion skórnych

Nawet jeżeli pacjent ma do czynienia z łagodnymi zmianami, nie oznacza to, że nie może się ich pozbyć z powierzchni swojej skóry. Usuwanie znamion w Krakowie możliwe jest również ze względów kosmetycznych i estetycznych. Duża liczba pacjentów obawia się jednak, że blizna po chirurgicznym wycięciu zmiany okaże się dużo bardziej widoczna niż samo znamię. Obawy te są zwykle bezpodstawne. Doświadczony chirurg, który przeprowadza tego typu operacje, wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności z zakresu medycyny estetycznej w taki sposób, by bliznę poprowadzić w sposób jak najmniej zauważalny dla osób postronnych. W tym celu podczas wycinania znamienia wykorzystuje naturalne linie kosmetyczne i mimiczne, znajdujące się na ciele człowieka. Czasami cięcie prowadzi szerzej, ale paradoksalnie właśnie wtedy staje się ono mniej widoczne.

Po przeprowadzeniu zabiegu należy codziennie zmieniać opatrunek, przemywać ranę i kontrolować jej wygląd. Jeżeli pacjent zauważy jakiekolwiek niepokojące objawy (wysięk, krwawienie, rozejście rany, przedwczesne lub nadmierne bliznowacenie), powinien zasięgnąć opinii lekarza. Na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są również środki wybielające bliznę i zmniejszające jej widoczność (plastry silikonowe, kremy). Odpowiedni z nich dla danego rodzaju skóry i wykonanego na skórze cięcia dobierze jednak wyłącznie lekarz. Warto również skonsultować stan blizny z fizjoterapeutą. On bowiem może przyspieszyć proces jej gojenia poprzez zastosowanie kinesiotapingu, mobilizacji lub fizykoterapii.

usuwanie znamion Kraków
Przed wizytą kwalifikacyjną warto przypomnieć sobie kilka kwestii, które mogą być bezpośrednio związane z przyczynami powstawania znamion na skórze pacjenta | fot.: materiał partnera

Usuwanie znamion w Krakowie – Centrum Medyczne Galmedic

Bez względu na powód usuwania znamion, opisywany zabieg wygląda zawsze podobnie. Nie trzeba się do niego również specjalnie przygotowywać. Wystarczy w umówionym dniu i o ustalonej wcześniej godzinie zgłosić się na wizytę kwalifikacyjną w Centrum Medycznym Galmedic. Przygotowanie do zabiegu zależy również głównie od wybranej przez lekarza metody znieczulenia. Większość zabiegów chirurgicznego usuwania znamion skórnych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Nie trzeba więc wykonywać dodatkowych badań lekarskich. Jeżeli pacjent cierpi z powodu chorób przewlekłych, stwarzających ryzyko podczas przeprowadzania zabiegu, chirurg zleci dodatkową konsultację z lekarzem specjalistą.

Skórę przed zabiegiem wystarczy dokładnie umyć. Nie zaleca się jednak samodzielnego usuwania owłosienia z okolic poddawanych zabiegowi. Można w ten sposób narazić skórę na okaleczenia i zwiększyć ryzyko wystąpienia zakażenia rany. Stany zapalne i choroby wirusowe lub bakteryjne skóry są zaś podstawowym przeciwwskazaniem do wykonania cięcia chirurgicznego. Owłosienie tuż przed operacją usunie zatem fachowo personel medyczny.

Przed wizytą kwalifikacyjną warto przypomnieć sobie kilka kwestii, które mogą być bezpośrednio związane z przyczynami powstawania znamion na skórze pacjenta. Powinien on zatem zastanowić się, jak często opala się na słońcu lub w solarium, czy używa kremów z odpowiednio wysoką ochroną SPF, czy doznał poparzeń słonecznych, czy w jego rodzinie występował w przeszłości czerniak oraz jak dawno pojawiło się badane znamię.

Jeżeli interesuje Cię usuwanie znamion w Krakowie, szczegóły znajdziesz w linku https://galmedic.pl/uslugi/usuwanie-znamion/.

Co po zabiegu?

Ważniejsza od przygotowania do zabiegu jest rekonwalescencja po jego wykonaniu. Po zabiegu nie powinno się narażać rany na ekspozycję słoneczną. Pacjent nie powinien naciągać skóry, drażnić okolicy, w której znajduje się rana, wykonywać gwałtownych ruchów. Zaleca się prysznice oraz unikanie kąpieli, wizyt na basenach, a także w saunach. Konieczna jest ponadto codzienna dezynfekcja gojącej się rany (przy użyciu delikatnego środka) oraz zakładanie jałowego opatrunku.

Materiał partnera