Jak powstaje papier toaletowy?

0
1246
produkcja papieru toaletowego
Miękki i przyjemny dla skóry papier toaletowy w rolce nie może być produkowany z makulatury. Do jego wytworzenia wykorzystywane są czyste włókna roślinne, czyli celuloza | fot.: materiał partnera

W jaki sposób produkowany jest papier toaletowy? Czy wiesz, z czego jest papier toaletowy? Poznaj odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań!

Z czego jest papier toaletowy?

O ile odpowiedź na pytanie, z czego jest papier toaletowy, wydaje się dosyć prosta, to sam proces jego produkcji jest już bardziej skomplikowany – o tym jednak za chwilę. Na sklepowych półkach czeka na Ciebie cała masa typów papierów toaletowych, które rzecz jasna różnią się między sobą różnymi parametrami, np. ilością warstw, grubością czy nawet kolorem. Papier toaletowy wbrew pozorom może być wytwarzany z nieco innych materiałów, co jednak ważne, sam proces produkcji praktycznie zawsze przebiega w zbliżony sposób i składa się z 6 etapów. Są to kolejno:

  1. Wytworzenie masy papierniczej z naturalnej celulozy, nie jest ona w tym momencie zwarta.
  2. Masa papiernicza jest łączona w zwartą masę.
  3. Dochodzi do osuszenia i odwodnienia masy papierniczej.
  4. Rolki papieru toaletowego są nawijane i poddawane testom jakości.
  5. Rolki papieru toaletowe uzyskują odpowiedni wygląd i zapach (jeśli to papier perfumowany).
  6. Papier toaletowy jest pakowany i dostarczany do punktów dystrybucji.

Szary papier toaletowy – z czego powstaje?

Dawniej szary papier toaletowy był towarem luksusowym. Wciąż brakowało go w sklepach, był ściśle limitowany, w związku z czym posiadanie papieru toaletowego urosło do miana ekskluzywnego, a sam papier toaletowy stawał się przedmiotem… łapówek. Szary papier toaletowy z pewnością nie jest kojarzony z komfortem użytkowania czy estetycznym wyglądem, należy jednak przypomnieć, że jest on bardzo ekologiczny. Wynika to właśnie z materiału, który jest wykorzystywany do jego produkcji – chodzi oczywiście o makulaturę. I dlatego też ten papier, pomimo wielu wad użytkowych, wciąż znajduje się w gospodarstwach domowych. Dodatkowy atutem szarego papieru toaletowego jest fakt, że produkcja z makulatury sprawia, że jest on po prostu bardzo tani.

Miękki papier toaletowy w rolce

Miękki i przyjemny dla skóry papier toaletowy w rolce nie może być produkowany z makulatury. Do jego wytworzenia wykorzystywane są czyste włókna roślinne, czyli celuloza. Jest ona polisacharydem, który stosuje się m.in. w przemyśle papierniczym, lecz nie tylko. Jako źródło celulozy wykorzystywane mogą być takie drzewa jak buk, świerk, jodła, topola, trzcina, konopie, a nawet niektóre zboża. Papier toaletowy wytworzony z celulozy jest miękki w dotyku i jednocześnie znacznie bardziej wytrzymały niż papier z makulatury. Dodatkowo poddaje się go także chemicznemu wybielaniu lub barwieniu, a także nadaje się mu zapach, o ile ma być to papier perfumowany. Oprócz tego może on posiadać różnorodne wzorki, co zawsze przyciąga uwagę podczas zakupów – czy jednak ma to aż takie znaczenie podczas faktycznego korzystania z papieru toaletowego? Oczywiście dostępne są różne rodzaje papieru toaletowego, wliczając w to również nawilżany papier toaletowy. Samodzielnie wybierz, który jest dla Ciebie najlepszy!

Materiał partnera