Drętwienie nóg – przyczyny i leczenie

0
1155
drętwienie nóg
Przyczyny drętwienia nóg mogą być bardzo różne, jeśli więc problem jest przewlekły, próbę jego usunięcia trzeba rozpocząć od dokładnej diagnostyki | fot.: materiał partnera

Mrowienie w nogach to dolegliwość z pozoru niegroźna. W większości przypadków drętwienie nóg pojawia się w reakcji na nieprawidłową pozycję ciała lub przebywanie zbyt długo w jednej pozycji bez jakiejkolwiek zmiany. Niestety jednak drętwienie kończyn może świadczyć także o znacznie poważniejszych dolegliwościach, takich jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. 

Mrowienie w nogach — możliwe przyczyny

Drętwienie nóg wiele osób opisuje jako przejście prądu, specyficznych wibracji po skórze lub tuż pod skórą nóg. Profesjonalnie takie zjawisko określa się mianem parestezji. Chodzi o nieprawidłowości w czuciu, które mogą być wynikiem bardzo różnych przyczyn. Najpopularniejszą, a jednocześnie najmniej niebezpieczną, jest przebywanie przez dłuższy czas w jednej pozycji. Drętwienie nóg może wystąpić w wielu różnych sytuacjach, natomiast najczęściej zdarza się ono, gdy siedzimy długo z nogą założoną na drugą nogę lub w przypadku gdy długo mamy skrzyżowane, podkurczone nogi. Zasada tutaj jest bardzo prosta. Takie ułożenie ciała sprawia, że do kończyn dolnych nie dociera odpowiednia ilość krwi, co sprawia, że naczynia krwionośne stymulują pojawianie się parestezji. Z reguły właściwie natychmiast po tym, jak zmieniamy pozycję, problem znika. Niestety, jeśli problem nawraca, jest długotrwały i niekoniecznie do jego pojawienia przyczynia się pozycja ciała, podejrzewać można, że mrowienie w nocach jest skutkiem zaburzeń hormonalnych lub elektrolitowych. Problemy z drętwieniem, skurczami nóg często towarzyszą na przykład osobom zmagającym się z chorobami tarczycy, czy zaburzeniami elektrolitowymi, jak na przykład tężyczką jawną lub utajoną. 

Zdarza nie niestety, że permanentne mrowienie w nogach może świadczyć o rozwoju niebezpiecznej choroby. Możliwości i podejrzeń jest tutaj bardzo wiele. Wpływ na mrowienie nóg ma na przykład dyskopatia, uraz nerwów i tkanek, zespół niespokojnych nóg, neuroborelioza, zwyrodnienie stawów, stwardnienie rozsiane, nowotwory kości. Ponadto:

  • zespół Guillaina-Barrego
  • alkoholizm
  • zatrucie metalami z grupy ciężkich
  • toczeń układowy
  • zaburzenie odporności
  • zaburzenia krążenia
  • choroby neurologiczne

Nie bez znaczenia są także powikłania, które występują po półpaścu czy przy cukrzycy. Stosowanie niektórych leków może prowadzić do rozwoju tych dolegliwości. A także przebyte oparzenia, odmrożenia. Drętwienie może być także spowodowane odwodnieniem oraz niedoborami sodu, magnezu, witaminy B czy potasu.

Jak leczyć drętwienie nóg? 

Przyczyny drętwienia nóg mogą być bardzo różne, jeśli więc problem jest przewlekły, próbę jego usunięcia trzeba rozpocząć od dokładnej diagnostyki. Na początek z pewnością jest potrzebna morfologia z rozmazem, badanie elektrolitów. W przypadku zaburzeń gospodarki elektrolitowej już te podstawowe badania powinny wiele powiedzieć. Często jednak drętwienie stóp wymaga znacznie poszerzonej diagnostyki o rezonans magnetyczny, angiografię i badanie Dopplerowskie. Chodzi przede wszystkim o to, aby jak najszybciej ustalić przyczyny mrowienia nóg. Sama dolegliwość jest tylko znakiem problemu, chcąc się jej pozbyć, trzeba działać na przyczynę. Szczególnie uważną diagnostykę należy przeprowadzić jeśli uczucie mrowienia łączy nie z paraliżem, zaburzeniami widzenia, utratą przytomności czy zaburzeniami czucia. 

Czy mrowienie nóg może ustąpić?

Zaburzenia czucia, mrowienie, utrata przytomności to objawy, których nie można lekceważyć. Nawet jednak jeśli drętwienie wynika z zaburzonej gospodarki elektrolitowej, trzeba działać. Mrowienia możesz się pozbyć, działając na przyczynę dolegliwości. Przy odpowiednim leczeniu mrowienie może ustąpić. 

Materiał partnera