Co dłonie mówią o Twoim stanie zdrowia?

0
1451
kobieta zasłaniająca twarz dłońmi
Zanim zaczniemy podejrzewać jakąś chorobę należy poważnie przyglądnąć się swojemu organizmowi | fot.: stock.adobe.com

Gdy niepokoimy się o swoje zdrowie, warto przyjrzeć się własnym dłoniom. Ich nawilżenie, niekontrolowane ruchy lub opuchlizna często wskazują nam na wiele poważnych chorób i dolegliwości. Naucz się rozpoznawać, co Twoje dłonie chcą Ci powiedzieć.

Opuchlizna

Jedną z częstych przypadłości są opuchnięte dłonie. Możemy to zauważyć, gdy nie jesteśmy w stanie ściągnąć pierścionków i obrączki lub jest to dla nas bardzo trudne. Obrzęki informują nas, że w organizmie znajduje się nadmiar wody. Zatrzymywanie się wody może być spowodowane problemami hormonalnymi, chorobami nerek lub nadmiarem soli w diecie. W przypadku zauważenia takich dolegliwości warto ograniczyć sól i pić codziennie herbatę z pokrzywy. Jeśli to nie pomoże powinniśmy wpisać w swój grafik cotygodniowe drenaże limfatyczne, po których od razu poczujemy ulgę oraz wybrać się do endokrynologa, by wykluczyć ewentualne poważne schorzenia.

Drżenie

Częste drżenie rąk w niespodziewanych sytuacjach nie jest normalnym zjawiskiem. Jeśli zauważymy, że nasze dłonie regularnie dostają drgawek, powinniśmy bardziej przyjrzeć się naszemu stylowi życia. Możliwe, że mamy za dużo stresu, jesteśmy przemęczeni i pijemy za dużo kawy. Warto poprawić jakość swojego życia, znaleźć więcej czasu na wypoczynek i zredukować stresujące obowiązki. Jeśli to nie pomoże, warto zainteresować się, czy nie mamy początków choroby Parkinsona.

Zimne dłonie

Zjawisko zimnych dłoni często dotyka nas w stresujących sytuacjach lub w momentach, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura. Natomiast w przypadku, w którym jest nam ciepło i jesteśmy odprężeni nasze dłonie powinny wrócić do właściwej temperatury. Jeśli tak się nie dzieje, możemy podejrzewać tzn. syndrom Raynauda. Oznacza on skurcz naczyń krwionośnych, które uniemożliwiają swobodny przepływ krwi. Dochodzi do niego w nagłych, stresujących sytuacjach lub w wypadku uszkodzenia tkanek w dłoni.

Mrowienie

Mrowienie jest powszechnym, ale nie zawsze dobrym objawem. Czasami budzimy się ze zdrętwiałą ręką lub nogą, ponieważ spaliśmy w niewygodnej pozycji uniemożliwiającej swobodny dopływ krwi. Warto jednak zwrócić uwagę na swoje zdrowie, jeśli mrowienie zacznie nas dopadać w nieuzasadnionych momentach, gdy jest nam wygodnie i nic nie uciska naszych kończyć. Może to oznaczać neuropatię obwodową, której towarzyszy nie tylko mrowienie, ale i ból oraz świąd. Do neuropatii może prowadzić nagły uścisk, jak i choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca.

Obserwacja

Zanim zaczniemy podejrzewać jakąś chorobę należy poważnie przyglądnąć się swojemu organizmowi. Możliwe, że nasze dłonie informują nas o tym, że prowadzimy niezdrowy tryb życia, który skutkuje przemęczeniem i niedoborami wielu składników odżywczych. Natomiast w sytuacji, w której zadbamy o właściwą dietę oraz regenerację, a nasz organizm nadal będzie wysyłał sygnały, warto udać się do lekarza i poznać ich przyczynę. Możliwe, że przeoczyliśmy pewne istotne kwestie dotyczące zdrowego trybu życia lub faktycznie borykamy się z niezdiagnozowaną jeszcze chorobą.

ABA