Strep A test – do niedawna tylko dla lekarzy, dziś możesz zrobić go w domu!

0
1906
wykonanie testu na anginę
Jeżeli Ty lub Twoje dziecko macie objawy infekcji gardła, a wynik Strep testu jest dodatni (pozytywny) - należy niezwłocznie udać się do lekarza! | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Szybie testy diagnostyczne wykonywane w gabinetach lekarskich, czy podczas wizyt domowych skracają czas otrzymania wyniku badania. Pozwala to na rozpoczęcie szybkiego i skutecznego leczenia, a kiedy w grę wchodzą zakażenia bakteryjne – również na podjęcie decyzji o antybiotykoterapii. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku powszechnych chorób, takich jak zapalenie gardła – którego przyczynę trudno rozpoznać na podstawie samych objawów. Od wielu lat lekarze wykorzystują tzw. Strep A test z wymazu z gardła do sprawdzenia, czy pacjent ma anginę i czy konieczny jest antybiotyk. Nieinwazyjne i bezbolesne pobranie próbki do badania oraz proste wykonanie sprawiło, że Strep A testy od niedawna są dostępne w Aptekach. Samodzielne wykonanie testu jest proste, a dzięki powszechnej dostępności w każdej chwili można sprawdzić, czy jest konieczna pilna konsultacja z lekarzem.

Szybka diagnostyka anginy – testy dostępne do niedawna jedynie w gabinetach lekarskich, teraz można znaleźć w Aptekach

Szybkie testy (tzw. point of care) z założenia miały usprawnić proces diagnostyczny, czyli skrócić czas oczekiwania na wynik. Jest to bardzo pomocne w przypadku chorób, które powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i prawidłowo leczone – takich jak angina bakteryjna.

Do tej pory Strep A testy były używane jedynie przez personel medyczny – głównie lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz laryngologów

Nieinwazyjne i bezbolesne pobranie próbki do badania oraz proste wykonanie testu wpłynęło na fakt, że testy zostały od niedawna mogą samodzielnie wykonywać również pacjenci. Dostępne w aptekach strep testy nie różnią się niczym, od tych wykonywanych w gabinetach lekarskich. W zestawie znajdują się wszystkie konieczne do przeprowadzenia badania komponenty. Dzięki temu bez konieczności posiadania fachowej wiedzy – pacjent ma możliwość szybkiej diagnostyki w warunkach domowych. Test pozwala precyzyjnie odróżnić infekcję bakteryjną, spowodowaną przez zjadliwe paciorkowce grupy A od wirusowego zapalenia gardła

W jaki sposób test Strep A sprawdza, czy mam anginę?

Angina, to potoczne określenie bakteryjnego zakażenia gardła. Objawia się ono silnym bólem, opuchlizną, powiększeniem migdałków, na których widoczny jest biały nalot, obrzękiem węzłów chłonnych oraz gorączką. Dodatkowo infekcja zajmuje gardło w błyskawicznym tempie. Za 95% przypadków anginy bakteryjnej odpowiedzialne są paciorkowce Streptococcus pyogenes.

Jeżeli w gardle obecne są bakterie S.pyogenes, to pobrana za pomocą wymazówki (patyczek z bawełnianą końcówką) z gardła próbka – zawiera antygeny tej bakterii, czyli jej cząsteczki. W takim wypadku na wynik badania będzie pozytywny – czyli potwierdzi, że w gardle są obecne bakterie.

Czy warto robić szybki wymaz i test przed zastosowaniem leczenia?

Zdecydowanie.

Rozpoznanie podłoża zakażenia po samych objawach jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu wielu lekarzy decyduje się na wykonywanie badań w gabinecie już podczas wizyty. Wynik otrzymany po 5-10 min jest wystarczający, aby postawić diagnozę.

Nieleczona angina ma dalekosiężne i bardzo groźne powikłania, takie jak sepsa, zapalenie serca i nerek czy gorączka reumatyczna. Paciorkowce wywołujące anginę można wyeliminować jedynie za pomocą antybiotyku. Dlatego wykonanie badania zwiększa szanse na uniknięcie powikłań po niezdiagnozowanej infekcji bakteryjnej gardła.

Z drugiej strony, wynik negatywny testu przemawia, za wirusowym zapaleniem gardła – którego nie leczymy antybiotykiem. W przypadku wirusów „udających” anginę, takich jak wirus mononukleozy zakaźnej – test pozwala na unikanie antybiotykoterapii bez wskazań.

Czy Strep A test jest wiarygodny?

Tak.

Testy na antygen Streptococcus grupy A są wiarygodne. Reakcje immunologiczne, które zachodzą podczas wykonywania testu są bardzo swoiste, co oznacza, że prawdopodobieństwo pomyłki jest niezwykle niskie. Ze względu dużą wiarygodność badania, lekarze mają możliwość podjęcia decyzji o wykluczeniu lub wdrożeniu antybiotykoterapii – bez konieczności wykonywania innych badań.

Co zrobić w przypadku, gdy wynik testu wyjdzie dodatni (pozytywny)?

Jeżeli Ty lub Twoje dziecko macie objawy infekcji gardła, a wynik Strep testu jest dodatni (pozytywny) – należy niezwłocznie udać się do lekarza! Przyjęcie antybiotyku zmniejszy zakaźność, czyli uchroni inne osoby przed zarażeniem. Leczenie również zapobiega powikłaniom i przyspiesza powrót do zdrowia.

strep alert
fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dowiedz się więcej na:
https://wykryjangine.pl


Materiał partnera zewnętrznego