Częstomocz – co to za dolegliwość i jak sobie z nią poradzić?

0
892
częstomocz kobieta w toalecie
W przypadku gdy przyczyną częstomoczu jest choroba, należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza urologa, który ustali jej etiologię i podejmie decyzję o sposobie leczenia | fot.: materiał partnera

Częstomocz to przypadłość, którą najkrócej można określić jako konieczność zbyt częstego korzystania z toalety, zarówno za dnia, jak i w trakcie nocy. Przyczyn tego stanu jest wiele, od zupełnie błahych, do poważnych problemów natury zdrowotnej. Dowiedz się, kiedy mówimy o częstomoczu i jak radzić sobie, gdy wystąpi.

Czym jest częstomocz?

Częstomocz to dolegliwość polegająca na tym, że dotknięta nią osoba ma potrzebę skorzystania z toalety i oddania moczu więcej niż 8 razy w ciągu dnia. Częstomocz może też pojawić się w nocy, zakłócając sen i nocny odpoczynek.

Przyczyny częstomoczu są zróżnicowane. Powodem zbyt częstych wizyt w toalecie może być na przykład picie dużych ilości płynów, w tym moczopędnie działających napojów alkoholowych, kawy i mocnej herbaty. Do przyczyn częstego oddawania moczu należy też przyjmowanie niektórych leków, a także schorzenia i stany zapalne układu moczowego i nieleczona cukrzyca. Częstomocz często przydarza się paniom w ciąży oraz mężczyznom cierpiącym na choroby prostaty.

Częstomocz – co może mu zapobiec?

Jeśli częstomocz nie jest spowodowany stanem chorobowym, warto rozważyć ograniczenie spożywania napojów i potraw zwiększających produkcję moczu. Należą do nich wspomniane już napoje alkoholowe i kawa, a także niektóre owoce i soki owocowe. Nie zaleca się natomiast ograniczania picia wody, ponieważ przyczynia się ona do oczyszczania pęcherza i dróg moczowych ze szkodliwych bakterii.

W przypadku gdy przyczyną częstomoczu jest choroba, należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza urologa, który ustali jej etiologię i podejmie decyzję o sposobie leczenia. Stany zapalne układu moczowego leczy się zazwyczaj farmakologicznie, natomiast gdy przyczyną częstego oddawania moczu jest przerost gruczołu krokowego, w grę może wchodzić leczenie operacyjne.

Warto wiedzieć, że stanom zapalnym dróg moczowych można zapobiec, stosując higieniczny tryb życia i pijąc odpowiednią ilość wody, nie zawsze jednak takie działania profilaktyczne są wystarczające. W przypadku gdy częstemu oddawaniu moczu towarzyszy ból lub gdy w moczu pojawia się krew, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie środków higienicznych przy częstomoczu

Częstomocz to uciążliwa przypadłość, zwłaszcza gdy pojawia się w nocy i gdy towarzyszy mu niekontrolowane popuszczanie moczu. W takiej sytuacji pomocne będzie stosowanie na co dzień i w nocy artykułów higienicznych przeznaczonych dla osób z nietrzymaniem moczu. Dobrym wyborem będą wkładki urologiczne dla kobiet i mężczyzn. Można też stosować majtki chłonne, a w przypadku seniorów – pieluchomajtki. To przydatne rozwiązanie zwłaszcza na noc. Przywraca spokojny, komfortowy sen i zapobiega obawom przed skutkami niekontrolowanego oddania moczu. Wszystkie produkty mają skuteczny sposób zapobiegania powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, przez długi czas trzymają też wilgoć z dala od skóry. Warto rozważyć ten sposób doraźnego radzenia sobie, gdy pojawia się częstomocz.