Czy dieta fleksitariańska jest zdrowa?

0
1102
dieta fleksitariańska
Nazwa “fleksitarianizm” pochodzi od połączenia dwóch słów: flexible (elastyczny) i vegetarian (wegetariański) | fot.: materiał partnera

Fleksitarianizm zyskuje coraz większe grono zwolenników. Obecnie to nie tylko popularna dieta odchudzająca, ale również nowy sposób odżywiania oparty na racjonalnym i ekologicznym jadłospisie. Sprawdź, jakie zasady obowiązują przy diecie fleksitariańskiej i czy ta forma żywienia jest zdrowa.

Elastyczny wegetarianizm

Nazwa “fleksitarianizm” pochodzi od połączenia dwóch słów: flexible (elastyczny) i vegetarian (wegetariański). Główna zasada diety fleksitariańskiej to: “mniej mięsa, więcej warzyw”. Teoria fleksitarianizmu po raz pierwszy pojawiła się w latach 90., jednak największą popularność zyskała po 2008 roku za sprawą publikacji książki na jej temat. Dlaczego ten sposób żywienia przyjął się na szeroką skalę? Przede wszystkim dlatego, że fleksitarianizm nie wiąże się ze ścisłymi rygorami. Wśród zasad elastycznego wegetarianizmu znajdziesz jedynie rekomendacje dotyczące stopniowego ograniczenia mięsa i stosowania jego zdrowszych zamienników.

Fleksitarianizm – podstawowe zasady

Fleksitarianizm jest elastyczną dietą wegetariańską, która polega na wegetariańskim sposobie odżywiania na co dzień i okazjonalnym jedzeniu mięsa. Dla niektórych osób całkowite odstawienie mięsa jest zbyt dużym wyrzeczeniem. Poza tym w produktach odzwierzęcych znajduje się wiele cennych składników odżywczych. Twórcy diety fleksitariańskiej nie narzucają, kiedy i w jakich ilościach możesz jeść mięso. Rekomendują baczne obserwowanie swojego organizmu i stopniowe wprowadzanie zmian. Podstawą diety fleksitariańskiej powinny być warzywa oraz owoce. Do jadłospisu wprowadza się także produkty z pełnego ziarna i nabiał. Uzupełnieniem menu są orzechy oraz nasiona roślin strączkowych – bogate źródło białka, witamin i minerałów. 

Fleksitarianizm jako dieta odchudzająca

Fleksitarianizm jest bardzo zdrowym sposobem żywienia. Różnorodne i odpowiednio zbilansowane posiłki dostarczają do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Fleksitarianizm to również popularna dieta odchudzająca. Jej zwolennicy przekonują, że dzięki ograniczeniu mięsa w diecie i spożywaniu większej ilości warzyw i owoców następuje spadek masy ciała. Warzywa i owoce to podstawa każdej zdrowej diety – zawarte w nich składniki odżywcze zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby dietozależne (między innymi cukrzycę typu 2 i choroby serca). 

Dieta fleksitariańska – o tym należy pamiętać 

Aby dieta odchudzająca w nurcie fleksitarianizmu była zdrowa i skuteczna, należy pamiętać o kilku zasadach: 

  • Wybieraj zdrową, nieprzetworzoną żywność. Sięgaj po świeże (najlepiej sezonowe) warzywa i owoce, różnorodne rośliny strączkowe, pełnowartościowy nabiał i produkty zbożowe.
  • Pilnuj liczby przyjmowanych kalorii. Swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne możesz obliczyć za pomocą internetowych narzędzi, takich jak kalkulator kalorii.
  • Ogranicz (a najlepiej całkowicie wyeliminuj) spożycie produktów, które mają w swoim składzie cukry proste i nasycone kwasy tłuszczowe. Mowa między innymi o fast foodach oraz słodkich napojach i przekąskach.
  • Jeśli masz problem z ułożeniem jadłospisu zgodnego z zasadami elastycznego wegetarianizmu, umów się na konsultację dietetyczną. 

Materiał partnera