Czym jest ozonator i kiedy warto go zastosować?

0
1221
gabinet medycyny estetycznej
Ozonator to urządzenie emitujące ozon. Jego odpowiednie stężenie w powietrzu działa oczyszczająco | fot.: stock.adobe.com

Otaczające nas powietrze jest pełne różnego rodzaju wirusów i bakterii. Najwięcej tych uciążliwych organizmów gromadzi się u nas w domach. W cieple, gdzie gromadzi się dużo ludzi mają one idealne warunki do rozwoju. Warto dbać o jakość powietrza, którym oddychamy. Jednak czasami nie wystarczy zwykłe wietrzenie pomieszczeń, a chemiczna dezynfekcja to nie najlepsze rozwiązanie dla organizmu. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi ozonator. 

Jak działa ozonator?

Ozonator to urządzenie emitujące ozon. Jego odpowiednie stężenie w powietrzu działa oczyszczająco. Wykorzystywany jest przede wszystkim do usuwania mikroorganizmów w mieszkaniach. Bardzo skutecznie likwiduje bakterie, wirusy i pleśnie. Przyczynia się również do unicestwienia brzydkich zapachów z otoczenia. Ponadto przy pomocy ozonatora jesteśmy w stanie nawet uzdatniać wodę! Działanie ozonu polega na utlenianiu ścian komórkowych mikroorganizmów, co prowadzi do ich likwidacji. Usuwa między innymi:

 • bakterie – skuteczny w walce z bakterią E.Coli oraz salmonelli
 • wirusy – zabija groźnego wirusa grypy, a także likwiduje obecność koronawirusów
 • zarodniki grzybów i pleśni

Dzięki temu, że ozon to związek chemiczny naturalnie występujący w atmosferze, jest bezpieczny dla środowiska. Dlatego oczyszczanie powietrza z jego użyciem to znacznie lepsze rozwiązanie niż używanie środków chemicznych do dezynfekcji. Ponadto dociera we wszystkie miejsca, skutecznie usuwając zanieczyszczenia, a przy okazji nie uszkadzając żadnych powierzchni.

W jakich sytuacjach warto skorzystać z ozonatora?

Ozonator to urządzenie, które może się przydać wielu osobom i w równych sytuacjach. Oto kilka przykładów jego wykorzystania:

 • szpitale i przychodnie – to miejsce pełne szkodliwych drobnoustrojów, dlatego ozonator jest tam najczęściej wykorzystywany
 • gabinety kosmetyczne/kosmetologiczne/gabinety medycyny estetycznej – dla podwyższenia standardów higieny
 • salony fryzjerskie
 • samochód – to miejsce, które jest szczególnie ciężkie do wyczyszczenia. Zbiera się w nim dużo nieczystości, a bardzo ciężko dotrzeć w każdy zakamarek samochodu. Jest skuteczny podczas czyszczenia klimatyzacji i odgrzybiania.
 • alergicy – dla alergików pozbycie się alergenów stanowi czasami duży problem, dlatego w tym celu warto wykorzystać ozonator
 • w domu – warto używać go po przebytych chorobach w celu usunięcia drobnoustrojów. Dzięki temu uchronimy się przed ponownym zarażeniem.
 • na siłowni – wykorzystywany w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu potu
 • w hodowlach – pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów odzwierzęcych (miedzy innymi sierści)
 • stosowany jest w celu oczyszczenia wody, aby nadać jej zdatność do spożywania

Nie da się zaprzeczyć temu, że ozonator to niesamowicie innowacyjne urządzenie. Jego działanie polegające na niszczeniu drobnoustrojów bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Przy okazji jest zupełnie nieszkodliwy dla środowiska. Ozonator pozwoli nam zaoszczędzić czas, który spędziliśmy na odkażaniu powierzchni, a z pewnością zrobi to dużo dokładniej. Dzięki temu, że skutecznie usuwa alergeny z otoczenia polecany jest wszystkim osobą cierpiącym na różnego rodzaju alergie. Ponadto jest wykorzystywany w miejscach publicznych, takich jak siłownia czy szpitale.

ESZ