Dobór soczewek kontaktowych. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

0
379
soczewki kontaktowe aplikacja
Każda osoba, u której okulista zdiagnozował wadę wzroku, staje przed wyborem sposobu jego korekcji | fot.: materiał partnera

O wygodzie noszenia soczewek kontaktowych ich właścicieli nie trzeba przekonywać. Do ich grona dołączają kolejne osoby, które chcą używać wygodnych szkieł. Co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o ich wyborze zamiast okularów korekcyjnych?

Co trzeba zrobić, nim kupi się soczewki kontaktowe?

Każda osoba, u której okulista zdiagnozował wadę wzroku, staje przed wyborem sposobu jego korekcji. Dylemat ten mają często także ludzie już noszący okulary. Wygoda, jaką zapewniają soczewki, dla wielu jest nieporównywalna ze szkłami w oprawkach. Przed zdecydowaniem się na jeden bądź drugi sposób poprawy wzroku należy jednak zrobić dwie rzeczy.

Pierwsza czynność, którą trzeba wykonać to założenie zarówno okularów, jak i soczewek. Tylko to pozwoli sprawdzić, które rozwiązanie daje większy komfort. Po zdecydowaniu się na szkła kontaktowe warto zapoznać się z ich rodzajami. To również wpływa na codzienną wygodę.

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Wielu osobom do gustu mogą przypaść soczewki jednodniowe. Z racji tego, że zmienia się je każdego ranka na nowe, nie trzeba ich specjalnie pielęgnować. Dla niektórych ludzi konieczność codziennego wkładania i zdejmowania szkieł kontaktowych może być jednak uciążliwa. Rozwiązaniem dla nich są soczewki do ciągłego noszenia. Można ich używać na ogół około tygodnia, tak w dzień, jak i w podczas snu.

Oprócz tego istnieje rozwiązanie pośrednie. Są nim soczewki do użycia czasowego. Jedne modele można nosić dwa tygodnie, inne miesiąc lub kwartał. Od szkieł przeznaczonych do ciągłego noszenia odróżnia je konieczność zdejmowania ich na noc.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Sama decyzja o wyborze soczewek kontaktowych nie wystarcza, by zacząć ich używać. W niektórych przypadkach okulista może odradzić ich zakup. Przypadki te dotyczą chorób, które mogą być groźne dla zdrowia oczu. Przykładami są przypadłości objawiające się m.in. zwyrodnieniem stawów (np. artretyzm) lub drżeniem rąk wskutek zaburzeń nerwowych.

Okulista odradzi zakup soczewek kontaktowych również osobom, u których zdiagnozowano nadczynność tarczycy, niestabilną cukrzycę lub poważne stadium jednej z chorób układu oddechowego, np. astmy. Przyczyną decyzji lekarza bywają także kłopoty z samymi oczami, np. chroniczne infekcje rogówki.

Ostatnim powodem decydującym o wyborze soczewek bądź okularów są warunki, w których codziennie się przebywa. W miejscach pełnych zanieczyszczeń, np. na budowie, lepszym wyborem będą jednak okulary.

Materiał partnera